Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Skupina Buty pokropena romskou hudbou

  14:34aktualizováno  14:34
Na albu Normale skupina Buty přijala za svou romskou muziku. "Žijeme zde společně s Cikány, dobří i zlí, takoví nějací. Normálně. Normale," říká kytarista Radek Pastrňák, který v 80. letech hrál v romské kapele. Ostatně každý člen skupiny si vzpomněl, že má romského známého. Navíc jim zrovna padl do noty "cikánský" film Černá kočka, bílý kocour bosenského režiséra Emira Kusturici, který si na beskydské chalupě bubeníka Richarda Kroczeka přehrávali tak dlouho, až znali dialogy zpaměti.

Film přispěl k rozhodnutí udělat desku Normale s hostujícím instrumentalistou Markem Pilem a Jirkou Žigmundem, romským členem Wihanova kvarteta. Sestavu rozšířil i vokální sbor GG Pump, který se podílel na předchozím albu Kapradí.

Tímhle směrem se Buty ještě nevydali. V chytlavé písni Duj duj duj se cikánská zpěvnost romanticky prolíná s rockovým soulem kapely. Skladba Totále zve na jakousi balkánskou diskotéku, kde vedle neúprosně dusavého rytmu swinguje výtečná cikánská dechovka. Spolu s nebesky čistým sborem GG Pump do sebe úžasně zapadá krása, ironie i kýč. Vedle toho Buty nabídnou zcela seriózní, až do konečků nervů procítěnou lidovku Pôjdem si ja na cintorín, prokrvenou Žigmundovým cimbálem a houslemi Richarda Kroczeka staršího. Podobně jako strhne hospodu irská lidová kapela The Chieftains, předvádějí Buty a jejich romští spojenci vířivou taneční smršť v písni V přívoze.

Tmelem tohoto kaleidoskopu stylů je přirozené muzikantství, které zceluje i jam session Rak. Motivky tvrdého rocku, útržky písně Slavíci z Madridu, čarodějná kytarová sóla Radka Pastrňáka, klarinetové pábení Milana Straky či "kráčející" klávesové akordy Milana Nytry - to vše jako by se ocitlo v jednom perfektně šlapajícím muzikantském mlýně. Buty předkládají i výtečné balady Továrna a Já jsem cigán; ta se v refrénu láme do rychlejších temp a Pastrňák tu zpívá typicky začouzeným hlasem: "My jsme národ prastarý, my jsme se sem dostali, protože nás pozvali tady hrát... Já jsem cigán, ke zbytku národů přidán."

Vtipné, většinou Pastrňákovy texty se obejdou bez deklamací či hesel o bourání plotů mezi etniky. Butovské pojetí unese i převzatou skladbu Žeróm, ve které se zpívá o kriminalitě a pocitech, které v sobě potlačuje nejeden bílý spoluobčan: "Kdybych nebyl skautem, přejel bych je autem, ale že lovím bobry, vím, že Rom je dobrý."

Svou rozmáchlou desku kapela udržela v celistvém tvaru - zejména tím, že se styly jakoby zvolna přesouvají od butovsko-romského popu k cimbálovce, která dostává hlavní slovo ve dvou závěrečných písních. Romská muzika je obohacující. Skupina Buty na tom vydělala desku, která patří k jejím nejlepším titulům.

Normale
Buty, 2001

1. Duj duj duj
2. Já jsem cigán
3. Továrna
4. Laska z bruslaku
5. Žeróm
6. Oslemty
7. Štefan
8. Vlastní skladba
9. Totále
10. Rak
11. Pôjdem si ja na cintorín
12. V přívoze

Celkový čas: 44:53

Buty: Normale - obal CD, (c) 2001.

Buty: Normale - booklet CD, (c) 2001.

Buty: Normale - booklet CD, (c) 2001.

Buty: Normale - booklet CD, (c) 2001.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Najdete na iDNES.cz