Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Skupina Buty pokropena romskou hudbou

  14:34aktualizováno  14:34
Na albu Normale skupina Buty přijala za svou romskou muziku. "Žijeme zde společně s Cikány, dobří i zlí, takoví nějací. Normálně. Normale," říká kytarista Radek Pastrňák, který v 80. letech hrál v romské kapele. Ostatně každý člen skupiny si vzpomněl, že má romského známého. Navíc jim zrovna padl do noty "cikánský" film Černá kočka, bílý kocour bosenského režiséra Emira Kusturici, který si na beskydské chalupě bubeníka Richarda Kroczeka přehrávali tak dlouho, až znali dialogy zpaměti.

Film přispěl k rozhodnutí udělat desku Normale s hostujícím instrumentalistou Markem Pilem a Jirkou Žigmundem, romským členem Wihanova kvarteta. Sestavu rozšířil i vokální sbor GG Pump, který se podílel na předchozím albu Kapradí.

Tímhle směrem se Buty ještě nevydali. V chytlavé písni Duj duj duj se cikánská zpěvnost romanticky prolíná s rockovým soulem kapely. Skladba Totále zve na jakousi balkánskou diskotéku, kde vedle neúprosně dusavého rytmu swinguje výtečná cikánská dechovka. Spolu s nebesky čistým sborem GG Pump do sebe úžasně zapadá krása, ironie i kýč. Vedle toho Buty nabídnou zcela seriózní, až do konečků nervů procítěnou lidovku Pôjdem si ja na cintorín, prokrvenou Žigmundovým cimbálem a houslemi Richarda Kroczeka staršího. Podobně jako strhne hospodu irská lidová kapela The Chieftains, předvádějí Buty a jejich romští spojenci vířivou taneční smršť v písni V přívoze.

Tmelem tohoto kaleidoskopu stylů je přirozené muzikantství, které zceluje i jam session Rak. Motivky tvrdého rocku, útržky písně Slavíci z Madridu, čarodějná kytarová sóla Radka Pastrňáka, klarinetové pábení Milana Straky či "kráčející" klávesové akordy Milana Nytry - to vše jako by se ocitlo v jednom perfektně šlapajícím muzikantském mlýně. Buty předkládají i výtečné balady Továrna a Já jsem cigán; ta se v refrénu láme do rychlejších temp a Pastrňák tu zpívá typicky začouzeným hlasem: "My jsme národ prastarý, my jsme se sem dostali, protože nás pozvali tady hrát... Já jsem cigán, ke zbytku národů přidán."

Vtipné, většinou Pastrňákovy texty se obejdou bez deklamací či hesel o bourání plotů mezi etniky. Butovské pojetí unese i převzatou skladbu Žeróm, ve které se zpívá o kriminalitě a pocitech, které v sobě potlačuje nejeden bílý spoluobčan: "Kdybych nebyl skautem, přejel bych je autem, ale že lovím bobry, vím, že Rom je dobrý."

Svou rozmáchlou desku kapela udržela v celistvém tvaru - zejména tím, že se styly jakoby zvolna přesouvají od butovsko-romského popu k cimbálovce, která dostává hlavní slovo ve dvou závěrečných písních. Romská muzika je obohacující. Skupina Buty na tom vydělala desku, která patří k jejím nejlepším titulům.

Normale
Buty, 2001

1. Duj duj duj
2. Já jsem cigán
3. Továrna
4. Laska z bruslaku
5. Žeróm
6. Oslemty
7. Štefan
8. Vlastní skladba
9. Totále
10. Rak
11. Pôjdem si ja na cintorín
12. V přívoze

Celkový čas: 44:53

Buty: Normale - obal CD, (c) 2001.

Buty: Normale - booklet CD, (c) 2001.

Buty: Normale - booklet CD, (c) 2001.

Buty: Normale - booklet CD, (c) 2001.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Najdete na iDNES.cz