Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Škrtič Othello na Hradě oživil Shakespeara

  11:43aktualizováno  11:43
V areálu Nejvyššího purkrabství Pražského hradu se včera škrtilo. O zahájení Letních shakespearovských slavností se postarala obnovená premiéra inscenace Othello. V režii Petra Kracika v hlavních rolích vystoupili Martin Zahálka a Zuzana Vejvodová.

Obnovená premiéra inscenace Othello zahájila na Pražském hradě Letní shakespearovské slavnosti - Martin Zahálka v titulní roli Othella a Zuzana Vejvodová alias Desdemona | foto: Michal DoležalČTK

Publikum se nedalo odradit ani silným deštěm a bouří, která ještě hodinu před představením zuřila nad Prahou. Divadelní přehlídka pod širým nebem se kromě hlavního města koná tradičně i v Brně a Bratislavě. Premiérově zavítá do Ostravy a Košic.

Othello patří ke stálicím v dramaturgickém plánu, návštěvníci Letních shakespearovských slavností jej letos uvidí potřetí. "Příběh žárlivého a přímočarého Othella, jeho milující ženy Desdemony i zrádného našeptavače Jaga vzrušuje publikum dodnes," řekla mluvčí slavností Magdalena Bičíková.

. Shakespeare zdolává rekordy

Slavnosti se rozrůstají. Nabízejí rekordní počet představení, čtyři premiéry a dva exkluzivní hosty.

"Sžírá ho touha po postavení, které mu bylo podle něj nespravedlivě upřeno. I jeho zlé skutky vycházejí z přesvědčení, že si jen bere, co mu patří," uvedl Martin Stránský ke své roli intrikána Jaga.

Obnovená premiéra inscenace Othello zahájila na Pražském hradě Letní shakespearovské slavnostiHerec, jehož hlas si především diváci televize spojí s postavou populárního doktora House, na Jagovi obdivuje jeho pohotovost. "Ale i výřečnost, schopnost rychle reagovat a připravenost vytěžit ze situace maximum jsou myslím věci, které máme s Jagem společné," podotkl.

Roli Desdemonina otce Brabantia nastudoval Ladislav Frej, jako oddaný pobočník Cassio, na něhož generál Othello neprávem žárlí, se představí Jan Teplý v alternaci s Petrem Štěpánem. Poněkud komického milovníka Roderiga hrají Jan Révai a Ondřej Kavan. Jagovu ženu Emílii, která na muže pohlíží bez něhy a iluzí, vytváří Barbora Munzarová, která se bude střídat se Zuzanou Slavíkovou.

Obnovená premiéra inscenace Othello zahájila na Pražském hradě Letní shakespearovské slavnosti

Inscenaci zdobí živý překlad Martina Hilského, hudba Jiřího Cerhy a zelení zaplněná scéna Jaroslava Milfajta, navozující dojem středomořského přístavu.

Léto hereckých osobností uvedlo premiéru Tichého hlasu
Kromě oslav díla anglického dramatika a básníka Praha žije i druhým divadelním svátkem. Metropolitní léto hereckých osobností pražského Studia Dva ve středu uvedlo premiéru hry Jima Cartwrighta Tichý hlas. Na jevišti Švandova divadla se v hlavní roli objevila Zuzana Bydžovská.

Komedii o zoufalé lásce a zázračném talentu nastudoval v Česku poprvé režisér Patrik Hartl. Do dalších rolí příběhu odehrávajícího se v chudé dělnické čtvrti britského maloměsta obsadil Eriku Stárkovou, Jaromíra Dulavu, Mojmíra Maděriče, Jana Hofmana a Adélu Kačerovou.

. Léto hereckých osobností

Natáčení filmu Bestiář - Karel RodenLetní přehlídka Studia Dva letos poprvé zavítá také do Bratislavy, kde na nádvoří Primaciálního paláce a na Nové scéně uvede od 5. do 31. července třináct představení. V Praze potrvá do poloviny září. Mezi letošními novinkami dále budou Moliérova komedie Zdravý nemocný, kterou připravuje režisér Jakub Maceček s Karlem Rodenem v titulní roli. Premiérou na Vyšehradě bude inscenace hry současného chorvatského dramatika Mira Gavrana Vše o mužích v režii Jany Janěkové. V hlavních rolích se objeví Maroš Kramár, Filip Blažek a Michal Slaný.

Premiérové představení bylo desátým večerem této přehlídky, která zatím na smíchovské scéně nabídla starší inscenace Půldruhé hodiny zpoždění, Klára a Bára a Madame Melville. Tichý hlas bude mít další reprízy 26., 29. a 30. června a 1., 2. a 3. července.

Bydžovská v tomto komorním příběhu ztvárňuje beznadějně zamilovanou ženu. Ten, jehož pokládá za muže svého života, má ale větší zájem o její dceru než o ni. Nejde mu však o lásku, ale o peníze.

Podle režiséra text vypovídá o velkých lidských propadech, ale s excelentním humorem. "Začíná to jako komedie - a končí jako horor," řekl Hartl, který s Bydžovskou spolupracoval poprvé. Hledal prý silnou osobnost, která by na hlavní hrdinku stačila.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

RECENZE: Faust je jízda. Do Stavovského divadla dorazil Rašilov v kamionu

Z inscenace Fausta ve Stavovském divadle

Saša Rašilov, skvělý překlad a neuvěřitelné obrazy. To jsou hlavní přednosti nového nastudování Fausta Národním...

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·
Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·

r.v. 2016, naj. 75 877 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz