Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Škrtič Othello na Hradě oživil Shakespeara

  11:43aktualizováno  11:43
V areálu Nejvyššího purkrabství Pražského hradu se včera škrtilo. O zahájení Letních shakespearovských slavností se postarala obnovená premiéra inscenace Othello. V režii Petra Kracika v hlavních rolích vystoupili Martin Zahálka a Zuzana Vejvodová.

Obnovená premiéra inscenace Othello zahájila na Pražském hradě Letní shakespearovské slavnosti - Martin Zahálka v titulní roli Othella a Zuzana Vejvodová alias Desdemona | foto: Michal DoležalČTK

Publikum se nedalo odradit ani silným deštěm a bouří, která ještě hodinu před představením zuřila nad Prahou. Divadelní přehlídka pod širým nebem se kromě hlavního města koná tradičně i v Brně a Bratislavě. Premiérově zavítá do Ostravy a Košic.

Othello patří ke stálicím v dramaturgickém plánu, návštěvníci Letních shakespearovských slavností jej letos uvidí potřetí. "Příběh žárlivého a přímočarého Othella, jeho milující ženy Desdemony i zrádného našeptavače Jaga vzrušuje publikum dodnes," řekla mluvčí slavností Magdalena Bičíková.

. Shakespeare zdolává rekordy

Slavnosti se rozrůstají. Nabízejí rekordní počet představení, čtyři premiéry a dva exkluzivní hosty.

"Sžírá ho touha po postavení, které mu bylo podle něj nespravedlivě upřeno. I jeho zlé skutky vycházejí z přesvědčení, že si jen bere, co mu patří," uvedl Martin Stránský ke své roli intrikána Jaga.

Obnovená premiéra inscenace Othello zahájila na Pražském hradě Letní shakespearovské slavnostiHerec, jehož hlas si především diváci televize spojí s postavou populárního doktora House, na Jagovi obdivuje jeho pohotovost. "Ale i výřečnost, schopnost rychle reagovat a připravenost vytěžit ze situace maximum jsou myslím věci, které máme s Jagem společné," podotkl.

Roli Desdemonina otce Brabantia nastudoval Ladislav Frej, jako oddaný pobočník Cassio, na něhož generál Othello neprávem žárlí, se představí Jan Teplý v alternaci s Petrem Štěpánem. Poněkud komického milovníka Roderiga hrají Jan Révai a Ondřej Kavan. Jagovu ženu Emílii, která na muže pohlíží bez něhy a iluzí, vytváří Barbora Munzarová, která se bude střídat se Zuzanou Slavíkovou.

Obnovená premiéra inscenace Othello zahájila na Pražském hradě Letní shakespearovské slavnosti

Inscenaci zdobí živý překlad Martina Hilského, hudba Jiřího Cerhy a zelení zaplněná scéna Jaroslava Milfajta, navozující dojem středomořského přístavu.

Léto hereckých osobností uvedlo premiéru Tichého hlasu
Kromě oslav díla anglického dramatika a básníka Praha žije i druhým divadelním svátkem. Metropolitní léto hereckých osobností pražského Studia Dva ve středu uvedlo premiéru hry Jima Cartwrighta Tichý hlas. Na jevišti Švandova divadla se v hlavní roli objevila Zuzana Bydžovská.

Komedii o zoufalé lásce a zázračném talentu nastudoval v Česku poprvé režisér Patrik Hartl. Do dalších rolí příběhu odehrávajícího se v chudé dělnické čtvrti britského maloměsta obsadil Eriku Stárkovou, Jaromíra Dulavu, Mojmíra Maděriče, Jana Hofmana a Adélu Kačerovou.

. Léto hereckých osobností

Natáčení filmu Bestiář - Karel RodenLetní přehlídka Studia Dva letos poprvé zavítá také do Bratislavy, kde na nádvoří Primaciálního paláce a na Nové scéně uvede od 5. do 31. července třináct představení. V Praze potrvá do poloviny září. Mezi letošními novinkami dále budou Moliérova komedie Zdravý nemocný, kterou připravuje režisér Jakub Maceček s Karlem Rodenem v titulní roli. Premiérou na Vyšehradě bude inscenace hry současného chorvatského dramatika Mira Gavrana Vše o mužích v režii Jany Janěkové. V hlavních rolích se objeví Maroš Kramár, Filip Blažek a Michal Slaný.

Premiérové představení bylo desátým večerem této přehlídky, která zatím na smíchovské scéně nabídla starší inscenace Půldruhé hodiny zpoždění, Klára a Bára a Madame Melville. Tichý hlas bude mít další reprízy 26., 29. a 30. června a 1., 2. a 3. července.

Bydžovská v tomto komorním příběhu ztvárňuje beznadějně zamilovanou ženu. Ten, jehož pokládá za muže svého života, má ale větší zájem o její dceru než o ni. Nejde mu však o lásku, ale o peníze.

Podle režiséra text vypovídá o velkých lidských propadech, ale s excelentním humorem. "Začíná to jako komedie - a končí jako horor," řekl Hartl, který s Bydžovskou spolupracoval poprvé. Hledal prý silnou osobnost, která by na hlavní hrdinku stačila.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

RECENZE: Leoš Noha s Lukášem Langmajerem táhnou klasickou letní frašku

Záběr z inscenace Příště ho zabiju sám!

Komedie Příště ho zabiju sám! s Leošem Nohou v hlavní roli nabízí všechny plusy i minusy odpočinkového letního hraní.

RECENZE: Zrod vetřelců i minotaura. Continuo dál drží svou laťku vysoko

Představení 8 hrálo Divadlo Continuo na poli naproti svému Švestkovému dvoru v...

Momenty ze zběsilého 20. století využilo Divadlo Continuo k neobvyklému site specific projektu 8. Ač nejsou úplně...

OBRAZEM: Nový cirkus a Tycho de Brahe. Patnáctá Letní Letná začala

Záběr ze slavnostního zahájení 15. Letní Letné, které neslo název De Nova...

Už patnáctý ročník festivalu Letní Letná zahájilo ve středu večer speciální představení De Nova Stella. Odstartovala...

Najdete na iDNES.cz