Skotsko nabídne skandální hry i Rowlingovou

Hlavní město kultury - takovým titulem by se klidně mohla každý srpen pyšnit skotská metropole Edinburgh. Statisíce návštěvníků přitahuje hned několik festivalů najednou. Nejatraktivnější jsou divadelní International a Fringe a literární Edinburgh book festival.

Startují v malém časovém odstupu a trvají několik týdnů. Fringe začal v neděli 8. srpna, International startuje o týden později a knižní svátek 14. srpna.

Co do popularity je asi nejznámější Fringe, původně "vzdoropřehlídka" umělců, kteří ve čtyřicátých letech nedostali šanci vystoupit na oficiálním, pečlivě selektovaném Edinburgh International.

Fringe po více než padesáti letech v mnohém International předehnal, byť demokratické podmínky přihlásit se, zaplatit poplatky a hrát už neplatí absolutně: nabídka převyšuje poptávku, ačkoli poplatky a pronájem místa šplhají do stovek liber.

Fringe tedy nad International vede přinejmenším v počtu představení. Letos se opět hraje na ulicích, v sálech, hospodách, ale i ve sportovním autě, exkluzivně jen pro tři diváky.

Uskuteční se 1700 inscenací, mezi nimiž bude, jak je v Edinburghu zvykem, i pár kontroverzních kusů. Inscenace XXX v podání španělského La Fura Dels Baus je adaptací jednoho z románů markýze De Sade, která je prý natolik skandální a naturalistická, že při své londýnské premiéře na ni zaměřila pozornost policie.

Britové se velmi těší na dramatizaci vězeňských zápisků spisovatele a bývalého předního politika lorda Jeffreyho Archera, kterého za mříže přivedlo lhaní před soudem.

Největší hvězdou festivalu bude hollywoodská star Christian Slater, který se představí v Přeletu přes kukaččí hnízdo.

Edinburgh International spojující činohru, tanec i operu sice počítá inscenace jen na desítky, ale i zde si letos milovníci skandálů přijdou na své. Organizátoři dopředu varují citlivější diváky před německou verzí Trubadúra, v níž stříká krev i fekálie.

Režisérem Trubadúra je Španěl Calixto Bieito, který na festivalu uvede ještě Celestinu Fernanda de Rojas. Hlavní roli kuplířky Celestiny hraje jedna z nejslavnějších britských hereček, Kathryn Hunterová, která nedávno excelovala například v mužské roli ďábelského Richarda III. Neobvyklým zážitkem bude i jedenáctihodinová inscenace podle epopeje Paula Claudela Saténový střevíček.

Přesycení divadlem je možné kompenzovat při knižním festivalu. 15. srpna tu vystoupí autorka Harryho Pottera Joanne K. Rowlingová, která ve Skotsku neměla veřejné čtení už čtyři roky.

K největším hvězdám letos patří například Toni Morrisonová či Éoin Colfer - na ty už je však dávno vyprodáno.