E.L. Doctorow

E.L. Doctorow - Praha (3. června 2007) | foto: Jiří Koťátko, MF DNES

Škorpení autorům neškodí, naopak

Co se stane, když na pódiu literární elita diskutuje o terorismu? Kupodivu to jiskří, což se dá říci o většině debat letošního, sedmnáctého ročníku Festivalu spisovatelů Praha, který včera skončil.

Slušný dojem nezkazily ani tradiční, za ta léta už skoro komické organizační lapsy včetně nezkušené moderátorky, zmatených závěrečných projevů nebo tiskovky s E. L. Doctorowem započaté bez Doctorowa.

I když se jen málokterý z pozvaných včetně legendárního Doctorowa cítil spjatý s dadaismem, který byl tématem letošního ročníku, jako by výbojnost a vzdor tohoto revolučního hnutí přeskočila i na jednotlivé hosty.

A tak se rodák z Bosny žijící v Americe Aleksandar Hemon v úvodní debatě rozčilil, proč se na literárním festivalu jako první probírá politika. "Nevím, proč bych měl cestovat tisíce kilometrů do Prahy, abych se tam bavil o terorismu. Neznamená to, že teroristé vyhráli?" podotkl Hemon a publikum mu částečně dávalo za pravdu.

Naopak izraelský autor A. B. Jehošua se ho snažil ze všech sil přesvědčit, že angažovanost je důležitá: čtenáře nezajímá jen to, co autor popíše ve svých knihách, ale i to, co přímo nevyslovil – třeba co si myslí o současném světě.

Další dny to rozjel Rakušan Peter Stephan Jungk, když se odvážil vzdorovat abstraktním otázkám prezidenta festivalu Michaela Marche. Vlastně se  schylovalo až k veřejné hádce.

Jak se však i podle ohlasů návštěvníků ukázalo, škorpení literatuře neškodí, naopak. Není snad ambicí dobrých knih a dobrých autorů zachytit mnohotvárnou skutečnost?|

Popsat různé, často protikladné přístupy k životu, přesvědčení, zkušenosti, pravdě? Je stokrát horší, když se spisovatelé na scéně laskavě poplácávají po zádech, ale myslí si svoje nebo na sebe pro jistotu nereagují.

Nakonec přes všechny politické a bushovské reflexe vyhrála moc imaginace a debatéři si po hádce uznale stiskli ruce.