Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Skořepová píše o skřítcích i o magii lásky

  11:00aktualizováno  11:00
Herečka Národního divadla Luba Skořepová včera za účasti Arnošta Lustiga pokřtila knihu, ve které bez zábran vypráví o svém životě.

Luba Skořepová | foto: Alexander DobrovodskýiDNES.cz

Astrologie, numerologie, sbírání léčivých bylin a polodrahokamů jsou koníčky herečky, spisovatelky a "čarodějky" Luby Skořepové, která už neuvěřitelných 58 let hraje v Národním divadle v Praze.

V září oslavila na jevišti Divadla v Řeznické, kde exceluje v monodramatu Mydlibaba, třiaosmdesátiny, ale svůj věk si nepřipouští. Míní, že člověk by se neměl nechat časem ovlivňovat, a od osmdesátky prý mládne.

V úterý vpodvečer do Řeznické přišla, aby se spolu s kmotrem Arnoštem Lustigem a za asistence andělíčka zúčastnila křtu knihy publicisty Jana Hůly nazvané Divotvorný svět Luby Skořepové. Bez zábran v ní hovoří o všech zákrutech svého bohatého a podivuhodného života.

Knížka, pokropená pramenitou vodou, podle Hůly poprvé popisuje i některé tajemné věci mezi nebem a zemí. Například existenci skřítků. Zajímavou kapitolu tvoří líčení zvláštního vztahu paní Luby ke slavné Zdence Baldové.

"Divotvorný svět Luby Skořepové je však především knížka o divadle, o jejích úspěších i úsměvných malérech. Vždyť kdo v posledních padesáti letech v tomto oboru něco znamenal, nutně se s ní musel na jevišti setkat," řekl Hůla.

Podle něj byla Skořepová neustále do někoho zamilována. I o tom a o magii lásky je jeho kniha. Obsahuje také několik ryze praktických rad. Například mladé i starší dámy se dovědí, jak získat přízeň muže, který zatím na jejich milostné signály nereagoval.

Zmiňuje, že naše praprababičky měly v některých otázkách jasno už dávno před sexuální revolucí a že stránky pornografických časopisů byly ve srovnání s jejich představami jen slabým čajíčkem.

Podle Hůly byla jeho spolupráce s Lubou Skořepovou krásným úkolem. "Rád jsem pracoval s někým, kdo si pamatuje dobu, na kterou se už zapomíná," uvedl. Herečka však přiznala, že se spolu vydali nesnadnou cestou, protože jejich povahy se liší.

"Pomáhal mi na chalupě v Českém ráji, kde knížka vznikala, ale zlobil se, když jsem jím napsané části občas přepisovala vlastním jazykem," řekla herečka. Za tu dobu by prý sama napsala dvě knížky; a že jich má na kontě už osm.

Luba Skořepová se narodila 21. září 1923 v Náchodě. Jejím prvním angažmá bylo už v roce 1945 Studio Národního divadla.

V posledních letech se věnuje i monodramatům a sama napsala hru Kam jste ukryla svá křídla, paní Marie, kterou věnovala legendární Mařence Hübnerové. V poslední době hostuje v Rokoku a v divadlech Metro a U Valšů.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Zemřel spisovatel Ota Filip. Z ČSSR ho vyhnali, v Německu zažil úspěch i tragédii

Spisovatel Ota Filip

Ve věku nedožitých 88 let zemřel v Bavorsku spisovatel Ota Filip. Od 70. let žil v Německu, patřil mezi přední...

Najdete na iDNES.cz