Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Škola začíná, filmy slibují erotiku a tanec

  16:27aktualizováno  16:27
Uherské Hradiště - Je to v suchu, vzkazují pořadatelé 27. letní filmové školy, která dnes začíná v Uherském Hradišti. Sdělují tak dvě věci: že je připraven program pro účastníky akce i promítání dvou letních kin pro veřejnost a že deštivou sérii minulých dní konečně protrhává slunce. "Hladiny řek klesají," ujišťuje štáb zájemce, kteří se stále hlásí. Počet přihlášek už překročil dva tisíce.Podívejte se na fotografie z loňského ročníkuVše o Letní filmové škole

"Nechceme však ani v počtu filmů lámat další rekordy, spíše zkvalitňovat nabídku. Stále výrazněji cítíme potřebu profilovat letní filmovou školu především jako setkání s převládajícím výchovným charakterem a s neformální atmosférou," říká její šéf Jiří Králík.

Vedle stálých cyklů - českých novinek, ozvěn jiných festivalů či experimentálního filmu - letos zajistil například retrospektivu režisérů Dušana Makavejeva a Jose Stelinga, velké přehlídky exjugoslávských a holandských filmů s diskusemi za účasti tvůrců a dva hlavní cykly - na téma erotika a tanec.

První z nich představí filmy ve své době kontroverzní, které se pokoušely o svobodné vyjádření erotiky na plátně - od Machatého Extáze přes Bertolucciho Poslední tango v Paříži po letošní šok z Cannes, Hanekeho Pianistku. Mezi osobnostmi erotického filmu má být několik hostů z Francie. Zvláštní kapitolu tvoří slavná díla s homosexuální tematikou jako Smrt v Benátkách či Teoréma.

"Pro druhý cyklus jsme pozvali Vlastimila Harapese k tanci klasickému, Martina Dejdara k muzikálu, Pavla Šmoka či Baletní jednotku Křeč k tanci modernímu," líčí Králík.

Plátno roztančí třeba filmy Carlose Saury, britský hit Billy Elliot, Pomáda, West Side Story, Jesus Christ Superstar či Zpívání v dešti. Tanec se bude provozovat i mimo kinosály, především ve festivalové tančírně - až do závěrečné noci 4. srpna.

Z dalších doprovodných programů Králík slibuje "erotické představení" Bílého divadla Ostrava a zejména dva koncerty zahraničních kapel: zítra to budou Legendary Pink Dots, v neděli Laibach. "Ke skupině Laibach se navíc váže malá kuriozita: představí tady i svůj film a podebatují o něm s diváky," dodává ředitel akce.

Z hostů se omluvil jen tvůrce Billyho Elliota Stephan Daldry, který právě ve Státech dokončuje nový film. Dnes se čeká přílet francouzské herečky a režisérky Catherine Breillatové, v pondělí se sejdou na diskusi filmaři bývalé Jugoslávie, zástupci různých etnik.

A ve středu zažije Uherské Hradiště premiéru, z níž se má stát nová tradice - Asociace českých filmových klubů poprvé udělí ceny za umělecký přínos; získají je Makavejev a Steling.

Šéf Letní filmové školy v Uherském Hradišti Jiří Králík

Šéf Letní filmové školy v Uherském Hradišti Jiří Králík

Trojice účastníků Letní filmové školy vyčerpaných po cestě na východní Moravu odpočívá ve foyer kina Hvězda. Na filmovou školu, která se koná v Uherském Hradišti, letos zamířílo kolem dvou tisíc lidí. Přehlídka jim nabízí asi tři sta celovečerních filmů, divadelní představení a spoustu dalších akcí. (23.7.2000)

Znakem Letní filmové školy v roce 2000 byl cirkusový stan, ve kterém se odehrávaly divadelní představení a klauniády. (24.7.2000)

Vynikající flétnista Jiří Stivín a profesor klaunů Ctibor Turba zahajovali svým představením pod cirkusovým šapitó Letní filmovou školu v Uherském Hradišti. (23.7.2000)

V cirkusovém stanu Bolek Polívka hrál představení Pro dámu na balkóně. Zdaleka ne všichni zájemci o jeho vynikající klaunské a komické umění se protlačili na představení, které skončilo až po půlnoci. (25.7.2000)

Na Letní filmové škole zaměřené tematicky na film a klauny, mimy a komiky patřilo úterý režisérovi, herci a výtvarníkovi Janu Schmidovi. Publiku se představil v komponovaném pořadu filmového historika a autora cyklu televizních Úsměvů Pavla Taussiga jako skvělý vypravěč. (25.7.2000)

Fotografie Jaroslava Novotného ze zákulisí cirkusu i z pod šapitó vystavuje kino Hvězda v Uherském Hradišti. (26.7.2000)

Výstava fotografií klaunů a cirkusů ve Slováckém divadle, která je součástí Letní filmové školy v Uherském Hradišti (28.7.2000)

Dana Hábová tlumočí filmy také na Letní filmové škole (29.7.2000)

Galerie Slováckého muzea vystavuje kresby a grafiky Františka Tichého inspirované cirkusem a klauny. Výstava je součástí Letní filmové školy v Uherském Hradišti (29.7.2000)

Autoři: , ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Najdete na iDNES.cz