Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Škola začíná, filmy slibují erotiku a tanec

  16:27aktualizováno  16:27
Uherské Hradiště - Je to v suchu, vzkazují pořadatelé 27. letní filmové školy, která dnes začíná v Uherském Hradišti. Sdělují tak dvě věci: že je připraven program pro účastníky akce i promítání dvou letních kin pro veřejnost a že deštivou sérii minulých dní konečně protrhává slunce. "Hladiny řek klesají," ujišťuje štáb zájemce, kteří se stále hlásí. Počet přihlášek už překročil dva tisíce.Podívejte se na fotografie z loňského ročníkuVše o Letní filmové škole

"Nechceme však ani v počtu filmů lámat další rekordy, spíše zkvalitňovat nabídku. Stále výrazněji cítíme potřebu profilovat letní filmovou školu především jako setkání s převládajícím výchovným charakterem a s neformální atmosférou," říká její šéf Jiří Králík.

Vedle stálých cyklů - českých novinek, ozvěn jiných festivalů či experimentálního filmu - letos zajistil například retrospektivu režisérů Dušana Makavejeva a Jose Stelinga, velké přehlídky exjugoslávských a holandských filmů s diskusemi za účasti tvůrců a dva hlavní cykly - na téma erotika a tanec.

První z nich představí filmy ve své době kontroverzní, které se pokoušely o svobodné vyjádření erotiky na plátně - od Machatého Extáze přes Bertolucciho Poslední tango v Paříži po letošní šok z Cannes, Hanekeho Pianistku. Mezi osobnostmi erotického filmu má být několik hostů z Francie. Zvláštní kapitolu tvoří slavná díla s homosexuální tematikou jako Smrt v Benátkách či Teoréma.

"Pro druhý cyklus jsme pozvali Vlastimila Harapese k tanci klasickému, Martina Dejdara k muzikálu, Pavla Šmoka či Baletní jednotku Křeč k tanci modernímu," líčí Králík.

Plátno roztančí třeba filmy Carlose Saury, britský hit Billy Elliot, Pomáda, West Side Story, Jesus Christ Superstar či Zpívání v dešti. Tanec se bude provozovat i mimo kinosály, především ve festivalové tančírně - až do závěrečné noci 4. srpna.

Z dalších doprovodných programů Králík slibuje "erotické představení" Bílého divadla Ostrava a zejména dva koncerty zahraničních kapel: zítra to budou Legendary Pink Dots, v neděli Laibach. "Ke skupině Laibach se navíc váže malá kuriozita: představí tady i svůj film a podebatují o něm s diváky," dodává ředitel akce.

Z hostů se omluvil jen tvůrce Billyho Elliota Stephan Daldry, který právě ve Státech dokončuje nový film. Dnes se čeká přílet francouzské herečky a režisérky Catherine Breillatové, v pondělí se sejdou na diskusi filmaři bývalé Jugoslávie, zástupci různých etnik.

A ve středu zažije Uherské Hradiště premiéru, z níž se má stát nová tradice - Asociace českých filmových klubů poprvé udělí ceny za umělecký přínos; získají je Makavejev a Steling.

Šéf Letní filmové školy v Uherském Hradišti Jiří Králík

Šéf Letní filmové školy v Uherském Hradišti Jiří Králík

Trojice účastníků Letní filmové školy vyčerpaných po cestě na východní Moravu odpočívá ve foyer kina Hvězda. Na filmovou školu, která se koná v Uherském Hradišti, letos zamířílo kolem dvou tisíc lidí. Přehlídka jim nabízí asi tři sta celovečerních filmů, divadelní představení a spoustu dalších akcí. (23.7.2000)

Znakem Letní filmové školy v roce 2000 byl cirkusový stan, ve kterém se odehrávaly divadelní představení a klauniády. (24.7.2000)

Vynikající flétnista Jiří Stivín a profesor klaunů Ctibor Turba zahajovali svým představením pod cirkusovým šapitó Letní filmovou školu v Uherském Hradišti. (23.7.2000)

V cirkusovém stanu Bolek Polívka hrál představení Pro dámu na balkóně. Zdaleka ne všichni zájemci o jeho vynikající klaunské a komické umění se protlačili na představení, které skončilo až po půlnoci. (25.7.2000)

Na Letní filmové škole zaměřené tematicky na film a klauny, mimy a komiky patřilo úterý režisérovi, herci a výtvarníkovi Janu Schmidovi. Publiku se představil v komponovaném pořadu filmového historika a autora cyklu televizních Úsměvů Pavla Taussiga jako skvělý vypravěč. (25.7.2000)

Fotografie Jaroslava Novotného ze zákulisí cirkusu i z pod šapitó vystavuje kino Hvězda v Uherském Hradišti. (26.7.2000)

Výstava fotografií klaunů a cirkusů ve Slováckém divadle, která je součástí Letní filmové školy v Uherském Hradišti (28.7.2000)

Dana Hábová tlumočí filmy také na Letní filmové škole (29.7.2000)

Galerie Slováckého muzea vystavuje kresby a grafiky Františka Tichého inspirované cirkusem a klauny. Výstava je součástí Letní filmové školy v Uherském Hradišti (29.7.2000)

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Najdete na iDNES.cz