Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Škoda, že Franz Kafka poznal Doru pozdě

  5:43aktualizováno  5:43
Američance Kathi Diamantové bylo devatenáct, když se jí učitel německé literatury zeptal, zda není příbuzná Dory Diamantové (psána i Dymantová), pozdní přítelkyně Franze Kafky.

Kathi Diamant | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Kathi o té ženě předtím nikdy neslyšela, příbuznou podle všeho není - a přece jí zasvětila více než deset let výzkumu a obsáhlý životopis nazvaný Kafkova poslední láska (Kafka’s Last Love). Ve světě měla kniha úspěch, české vydání se připravuje.

"Myslím, že Dora byla pro Kafku ideální partnerkou, jako by se protnul Východ a Západ. Je smutnou ironií Kafkova života, že poznal Doru tak pozdě, zbývalo mu jedenáct měsíců života. Byl přesvědčen, že kdyby ji potkal dříve, jeho vůle žít by byla mnohem silnější," řekla MF DNES Kathi Diamantová, která bude dnes od 19.30 přednášet v pražském Muzeu Karlova mostu.

Franz KafkaKdyž se Kafka v létě 1923 seznámil v letovisku u Baltu s mladou polskou Židovkou, která měla herecké ambice, bylo mu čtyřicet a jí pětadvacet. Už v září spolu začali v Berlíně skromně žít, jenže Kafkův zdravotní stav se zhoršoval, většinu času musel být na lůžku a nakonec přestával i jíst.

Přesto to byl podle Kathi Diamantové velmi hluboký a šťastný vztah, plný laskavých her a důvěrností - Kafka Doře četl ze svých oblíbených knih, hrál pro ni stínové divadlo na zdi, společně prý snili o tom, že si v Tel Avivu otevřou restauraci. "Dora by vařila a Kafka si sám sebe představoval jako číšníka. Tahle role mu vyhovovala - pozorovat život a sám nebýt pozorován," podotýká Diamantová.

Otevřenou otázkou zůstává, zda jejich vztah byl i tělesný. "Záleží, koho se zeptáte. Ptala jsem se Kafkovy neteře, a odpověděla: Ne. Ptala jsem se Dořiných přátel, a bez rozmyšlení říkali: Samozřejmě ano, bylo to v její povaze. Tak si vyberte," uvádí Kathi.

Kafka podle ní obdivoval Dořinu odvahu, s níž se dokázala oprostit od vlivu otce, stejně jako samozřejmost, s kterou propojovala tradice východoevropských Židů s nezávislostí moderní ženy. Dora totiž odešla  od své rodiny v jedenadvaceti letech a od té doby si budovala vlastní existenci, pomáhala v židovských organizacích.

Kafka byl ve vztahu jistě dominantnější, ale Dora - na rozdíl od předchozí přítelkyně, intelektuálky Mileny Jesenské - si příliš neuvědomovala jeho literární význam, alespoň zpočátku. Tvrdila, že prožít jediný den s Kafkou znamená víc než celé jeho dílo.

"Vnímala ho především jako výjimečnou lidskou bytost, citlivou, jemnou a zábavnou. Proto ji později velmi mrzelo, že v obecném povědomí dostával obrysy depresivního, osamělého rozervance, který se skoro neuměl usmát," popisuje Diamantová, která se ve své knížce pokouší tyto stereotypy zpochybnit.

Kathi Diamant

Podle Kathi milovala Dora Kafku celý život, i když se později vdala a měla dceru. Je trochu paradoxní, že Kafkovo dílo bývá často interpretováno jako předpověď totalitních mašinerií, a přitom jeho poslední družka Dora kolektivním idejím propadla.

Po Kafkově smrti podporovala jako agitující herečka komunistickou stranu a provdala se za komunistu Lutze Laska. Roku 1936 uprchla před nacisty do Sovětského svazu, kde byl její manžel v rámci stalinských čistek zatčen a dlouhá léta vězněn - Doře se naštěstí podařilo dostat do Británie.

V Sovětském svazu však přišla o cenná první vydání Kafkových děl, nejasný je i osud řady jeho dopisů a poznámek, které Dora navzdory jeho přání nespálila. Byly konfiskovány roku 1933 gestapem, ale co se s nimi stalo pak? To je další úkol Kathi Diamantové, která neúnavně pokračuje ve svém pátrání. "Rozjela" ho i virtuálně, na stránkách na www.kafkaproject.com.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Najdete na iDNES.cz