Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Skladatel Eben míří na koncert

  7:31aktualizováno  7:31
Ostrava - Skladatel a varhaník Petr Eben zavítá na dnešní koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava, na němž vystoupí také vynikající český varhaník Aleš Bárta. Koncert filharmoniků povede v Domě kultury Vítkovice v Ostravě francouzský dirigent André Bernard, s nímž ostravští hudebníci spolupracují již řadu let. "S ostravskými hudebníky jsem spolupracoval mnohokrát, ještě když jsem hrával jako sólista na trubku. Poprvé jsem tady dirigoval, když byl ještě šéfem dirigent Otakar Trhlík," vzpomenul André Bernard.

Ten nastudoval s filharmoniky skladbu Les Préludes Franze Liszta, náročný a virtuózní Koncert pro varhany a orchestr č. 2  českého skladatele Petra Ebena a patnáctou symfonii Dmitrije Šostakoviče.

"Jako  trumpetista jsem mnohokrát spolupracoval s mnoha světovými varhaníky. Ebenův  koncert diriguji poprvé. Myslím, že autor komponuje fantastickou muziku, nesmírně  zajímavou, složitou a obtížnou. A spolupráce se sólistou Bártou je vynikající."

Varhaník Bárta zná ostravský nástroj už z dřívějška, kdy byl ještě v Praze v  pražském Paláci kultury. "Myslím, že patří k tomu nejlepšímu, co vyrobila firma  Rieger-Kloss z Krnova. Byl jsem plný očekávání, jak nový nástroj zapadne do tohoto  sálu. Mile mne překvapilo, že varhany jsou v naprostém pořádku. Je to veliká věc, že  Ostrava varhany získala."

Také pro André Bernarda jsou nové ostravské varhany velkým překvapením.  "Varhany v koncertních sálech nebývají ve Francii často - většinou jsou velmi dobré nástroje v kostele. Ale tady, zdá se, kromě sálu filharmonie je ještě dobrý nástroj na konzervatoři, kde jsem mohl slyšet v úterý večer recitál houslistky Marie Fuxové," uvedl francouzský dirigent, který se sólistou Bártou řešil mimo jiné i výsledný zvuk varhan tak, aby jejich hlasitost ladila rovnoměrně s orchestrem.

"Při stavbě varhan se muselo tisíce píšťal umístit na bok, obvykle totiž bývají za podiem. Když se připravuje zvuková stránka skladby - takzvaná registrace, musí proto varhaník počítat s tím, že nástroj hraje posluchačům z boku," vysvětlil Bárta. Koncert začíná o půl osmé večer.

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Najdete na iDNES.cz