Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Skladatel Eben míří na koncert

  7:31aktualizováno  7:31
Ostrava - Skladatel a varhaník Petr Eben zavítá na dnešní koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava, na němž vystoupí také vynikající český varhaník Aleš Bárta. Koncert filharmoniků povede v Domě kultury Vítkovice v Ostravě francouzský dirigent André Bernard, s nímž ostravští hudebníci spolupracují již řadu let. "S ostravskými hudebníky jsem spolupracoval mnohokrát, ještě když jsem hrával jako sólista na trubku. Poprvé jsem tady dirigoval, když byl ještě šéfem dirigent Otakar Trhlík," vzpomenul André Bernard.

Ten nastudoval s filharmoniky skladbu Les Préludes Franze Liszta, náročný a virtuózní Koncert pro varhany a orchestr č. 2  českého skladatele Petra Ebena a patnáctou symfonii Dmitrije Šostakoviče.

"Jako  trumpetista jsem mnohokrát spolupracoval s mnoha světovými varhaníky. Ebenův  koncert diriguji poprvé. Myslím, že autor komponuje fantastickou muziku, nesmírně  zajímavou, složitou a obtížnou. A spolupráce se sólistou Bártou je vynikající."

Varhaník Bárta zná ostravský nástroj už z dřívějška, kdy byl ještě v Praze v  pražském Paláci kultury. "Myslím, že patří k tomu nejlepšímu, co vyrobila firma  Rieger-Kloss z Krnova. Byl jsem plný očekávání, jak nový nástroj zapadne do tohoto  sálu. Mile mne překvapilo, že varhany jsou v naprostém pořádku. Je to veliká věc, že  Ostrava varhany získala."

Také pro André Bernarda jsou nové ostravské varhany velkým překvapením.  "Varhany v koncertních sálech nebývají ve Francii často - většinou jsou velmi dobré nástroje v kostele. Ale tady, zdá se, kromě sálu filharmonie je ještě dobrý nástroj na konzervatoři, kde jsem mohl slyšet v úterý večer recitál houslistky Marie Fuxové," uvedl francouzský dirigent, který se sólistou Bártou řešil mimo jiné i výsledný zvuk varhan tak, aby jejich hlasitost ladila rovnoměrně s orchestrem.

"Při stavbě varhan se muselo tisíce píšťal umístit na bok, obvykle totiž bývají za podiem. Když se připravuje zvuková stránka skladby - takzvaná registrace, musí proto varhaník počítat s tím, že nástroj hraje posluchačům z boku," vysvětlil Bárta. Koncert začíná o půl osmé večer.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Najdete na iDNES.cz