Sir Paul se vytáhl nejen hity

  • 48
Přání zažít písně Beatles v podání povolaného člena liverpoolské čtyřky se fanouškům v neděli bohatě splnilo. Paul McCartney, legenda s tváří věčného kluka, hrál dvě a půl hodiny. Bojoval s českými větičkami, vtipkoval a bavil publikum jako kamarád odvedle.

McCartney v Praze
příloha iDNES

McCartney, který vydal kvantum sólových alb, dal galantně i sebekriticky přednost Beatles. Pokud sáhl k písním ze své sólové kariéry, právem upřednostnil tři skladby z desky Band On The Run (1973), z nichž řízná Jet koncert zahajovala a dramatická skladba Band On The Run pomáhala spouštět závěrečnou sérii totálních beatlovských hitů Lady Madonna, Hey Jude, Yesterday, Let It Be či I Saw Her Standing There.

Přehlídku klasiky dochucovaly čerstvější písně, zvláště šansonový beat Calico Skies z podařeného, sedm let starého alba Flaming Pie. Pro beatlovské labužníky měl McCartney třeba I've Got A Feeling z alba Let It Be nebo You Won't See Me z desky Rubber Soul, o které říkal, že ji hraje na turné poprvé. Byl to dramaturgicky naprosto bezchybný, vyvážený koncert.

Pražské publikum mohlo poprvé vidět, že McCartney je rozený muzikant, který ovládá každý nástroj na pódiu - vynechal jen bicí, do kterých bušil impulzivní Abe Laboriel. Písně zahrané jen s kytarou (Here Today) nebo dominujícími klávesami (Let It Be) připravovaly publikum na nástup kapely, ze které McCartney dostal vše, co potřeboval: metalové nasazení v Sgt. Pepperovi, punk v písni Helter Skelter, poprock v bondovce Live And Let Die, a samozřejmě krystalické vokály v písních typických pro rané Beatles.

Takovou podporu McCartney chvílemi potřeboval. Jediné, co ho pozlobilo, byl hlas - ve výškách někdy ztrácel energii, s písní We Can Work It Out se trápil. A přesto, snad aby všem dokázal svou výdrž, se v závěru koncertu hnal do náročné, vypjaté písně Helter Skelter.

Žádná ze zahraničních hvězd, které v Česku koncertovaly, se nesnažila s publikem komunikovat jako Paul McCartney. Bylo to velmi sympatické, vtipné, až kamarádsky důvěrné, jakkoli věty typu "musím už jít" ze sebe sir Paul soukal jen s obtížemi. Úmyslným zrychlením mluvy zažertoval i s překladatelkou, která jeho řeči rychle přepisovala do českých titulků promítaných na projekční plátna. Ta byla součástí obou vysokých věží vedle pódia, tvořila stěnu mohutné scény a dávala písním výrazný výtvarný střih.

Nejvíce slabin se projevilo v organizaci. Kulantně řečeno, pořadatelé teprve studovali možnosti nové arény T-Mobile Park, jejíž poloha je jinak znamenitá. Jenže při návalu třiceti či čtyřiceti tisíc lidí jedna úzká vstupní brána nestačí. Vpodvečer návštěvníci potřebovali hodinu i více času, který prostáli ve frontě, než se dostali dovnitř.

Sotva si lze tutéž situaci a stejnou míru trpělivosti představit u razantnějších fanoušků americké Metalliky, která zde vystoupí 1. července. Navíc dav lidí pod pódiem znemožnil pohyb uvnitř arény a pořadatelé museli vytvořit nové trasy pro pěší, aby uvolnili tlak hromadící se masy. Naštěstí vše dobře dopadlo díky siru Paulovi, který elektrizoval celý T-Mobile Park.

Mohl by udělat ještě jeden koncert. Vždyť nezazněly hity Yellow Submarine, Michelle, She Loves You, Ob-La-Di, Ob-La-Da, z McCartneyho sólové kariéry třeba Mull Of Kintyre. Praha slyšela muže, jehož posedlost hudbou a živým hraním je nezastavitelná. Teď už spousta lidí ví, proč je klasikem.

Paul McCartney - 04 Summer Tour
T-Mobile Park Praha, 6. června 2004, pořádala agentura Interkoncerts.

Paul McCartney - 04 Summer Tour, T-Mobile Park Praha. (6. června 2004)