Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Singerův Hlupák Gimpl prochází mlýnem světa

  10:19aktualizováno  10:19
- Dramatizací prózy Isaaca Bashevise Singera Hlupák Gimpl vstoupila na jeviště Klicperova divadla v Hradci Králové vzrušující inscenace o světě a člověku v něm. Režijní koncepce Karla Brožka důsledně využívá principu vyprávění vedeného dvojí optikou.

Na jedné straně je tu osobní pohled bezbřeze důvěřivého prosťáčka Gimpla na sebe i svět - a proti tomu stojí povrchní vztah okolní k němu. Gimpl je bezesporu hrdina: přes něho, procházejícího mlýnem světa, se ustavuje zásadní otázka smyslu života; ovšem odpověď už je na každém z diváků.
Inscenace čerpá z "kuriózního" světa židovských zvyklostí a obyčejů, které tu však nejsou nějakými "dekoračními" prvky pro navozování "patřičné" atmosféry. Obrazná gesta, pohyby a zvuky, místy až magicky mystické řekněme blízká vidění malíře Chagalla - rozviřují spodní vrstvy divákova vědomí, a tím jsou mu významy pochopitelné. Současně však zde cítíme silný pramen obecně lidských, existenciálních postojů. A ještě je tu třetí zdroj a hybný moment. Je již obsažen v námětu povídky, ale autoři divadelního scénáře jej dále zvýraznili. Jsme svědky příběhu lidí z městečka neustále čekajících na příchod Mesiáše. Toto čekání obyvatelé vyplňují planými životy a trápením obětního beránka Gimpla, aby svou existenci-neexistenci stvrdili aspoň nějakým činem. Jsou natolik zaslepeni vlastním žitím, že si vedle sebe už neuvědomují člověka Gimpla, který podstatu vytouženého Mesiáše naplňuje.
Text spolu s jevištními prostředky důsledně ozřejmují a naplňují biblické Slovo se stalo skutkem. Brožkova koncepce je daná a čirá jako duše Gimpla, i když ještě není zcela usazená a naprosto dokonale přesná: například stylizovaný pohyb herců s malými domky městečka někdy označuje jen a jen tento pohyb, nic víc; personifikovaný anděl a ďábel jsou nádherným nápadem a každé jejich jednání v situaci zaměřené na Gimpla - třeba pečení chleba s andělem, nebo svádění ďáblem ke hříchu - je naplněné, ovšem v příběhu jako celku teprve hledají pravý smysl.
Při premiéře inscenace exceloval jak František Staněk v titulní roli, tak Nikol Koksteinová coby jeho nevěrná žena Elka i Jan Mazák jako Volf-Lejbl či Lubor Novotný jako Mendele. Co se hudby Jaromíra Vogela týče, lze o ní říct cosi podobného jako o výše popsaných jevištních obrazech: sama o sobě je výtečná, avšak v kompozici představení především v první půli - občas přece jen zdlouhavá.
Ale jako o celku se o královéhradecké inscenaci Hlupák Gimpl sluší říci: žádáme-li postižení duchovního rozměru dneška, pak zde se něco podstatného událo. Vzniklo představení, které stojí za to vidět, které oslovuje i ozřejmuje.

Isaac Bashevis Singer: Hlupák Gimpl
Klicperovo divadlo Hradec Králové

scénář Karel Brožek a Zora Vondráčková
režie Karel Brožek
dramaturgie Zora Vondráčková
scéna Alois Tománek
kostýmy Tomáš Kypta
hudba Jaromír Vogel

Premiéra 20. Února

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

Vrací se Sňatky z rozumu. Poví, kdo tehdy postavil Vinohrady s Žižkovem

Otakar Brousek

Divadlo na Vinohradech si v rámci oslav svého stodesátého výročí od založení nadělilo Sňatky z rozumu.

Najdete na iDNES.cz