Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

SINCITY - Co za co stojí

  11:36aktualizováno  11:36
- Marv za to vlastně nemohl. Když žijete tak osamělý život jako on, když vaše krása dosáhne tak záporných hodnot, že se vás poslední štětka nedotkne ani svým vibrátorem, sáhnete po kousku štěstí a nepřemýšlíte o něm. Nezarazí vás jeho nepravděpodobnost, nezarazí vás vnitřní hlas našeptávající vám, že za těch pár krásných chvil budete muset šeredně zaplatit. Rvete zuby nehty tu trochu rozkoše, co vám bídák osud hodil do smrdutého bahna vašeho života, a neptáte se, co za to.
Jmenovala se Goldie, tělo měla jako bohyně, voněla jako anděl a milovala jako sám Satan. Když se Marv posléze vedle ní vzbudil, stále měla nádherné křivky a okouzlující vůni, jen to milování jí už nešlo. Byla totiž mrtvá. Na schodech k Marvově bytu duněly těžké boty policajtských hrdlořezů a osud rozdal karty k závěrečné partii.

Marv věděl, že tentokrát už živý nevyvázne. Ale chtěl Goldii pomstít, chtěl pro ni udělat to jediné, co ve své situaci mohl. A tak, jako si Goldie nezasloužila rychlou a bezbolestnou smrt, nezasloužili si ji ani její vrahové. Marv je o tom přesvědčí.

Frank Miller se ve svém geniálním comicsu vrátil ke zlatým noirovým časům Dashiella Hammetta a Raymonda Chandlera, nicméně na jimi vykopaných základech postavil takový chrám bezútěšnosti, že všechny ostatní černé detektivky jsou proti němu uspávankou pro malé děti. Jeho Sin City je temné město hříchu, jehož obyvatelé mají jedno jediné právo: nemít právo absolutně na nic. Hrůzná mašinérie násilí, korupce a zrady nakonec rozdrtí každého; neohroženého bojovníka za spravedlnost stejně jako pouličního zlodějíčka a příležitostného pasáka. Smrtící stroj nespravedlnosti je v chodu a nikdo už jej nedokáže zastavit. Za něco bojovat nemá pro ostatní smysl, smysl to může mít jenom pro vás. Bezvýchodnost pak dokresluje uchvacující černobílá kresba, která si plně vynutí vaši pozornost a vtáhne vás do situací, které znovu probudí tu zpola zapomenutou, velkou, studenou a slizkou věc ve vašich útrobách.

"Sin City" je výjimečné ještě v jedné věci: v kvalitě a péči, s jakou bylo vydáno. To se týká i překladu Štěpána Kopřivy, který dokázal do češtiny převést poetickou řeč měst, v jejichž temných ulicích lze potkat Humphreyho Bogarta či posledního skauta Bruce Willise.

Vydavatelství Crew s.r.o. se tímto comicsovým bookem pouští na půdu u nás dosud z většiny označenou tabulkami "Hic sunt leones!". Pravda, jednoho předchůdce má v "Mausovi" Arta Spiegelmana, nicméně odlišnost námětu a hlavně nejednoduchost kresby, kladoucí mnohem vyšší nároky na čtenáře, mu cestu nikterak neusnadňují.

Na pultech dobrých knihkupectví je dnes kniha s bezútěšným příběhem z bezútěšného města k dostání za dvěstědevadesátpět korun. Není to málo, ale není to ani příliš mnoho. A jak v podobných případech říkává Marv:

"Stojí to za to. Stojí za to umřít. Stojí za to zabíjet. Stojí za to jít do pekla. Amen."

Sin City - scénář a kresba: Frank Miller
překlad: Štěpán Kopřiva

Lucille, 1.ukázka

Lucille, 2.ukázka

Marv na útěku, 1.část

Marv na útěku, 2.část

Marv na útěku, 3.část

Marv na útěku, 4.část

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Myslel, že zaujme pár lidí. Nakonec vznikla nejoceňovanější sci-fi

Čínský spisovatel Liou Cch’-sin

Právě do rukou českých čtenářů míří poslední část nejdiskutovanější sci-fi série dnešní doby od čínského autora Liou...

Hra o trůny si zasloužila péči i v češtině, nyní ji konečně dostane

Spisovatel George R. R. Martin

Knižní předloze kultovního seriálu Hra o trůny se postupně dostává nového překladu. Stejně jako každá změna i tato s...

Pomáhal vězňům, vycházel s esesáky. Tatér z Osvětimi však vinu neřeší

Zoltan Matyah, přeživší z Osvětimi, ukazuje číslo vytetované na ruce (12. dubna...

Příběh Laleho Sokolova obletěl svět. Židovský muž narozený na Slovensku v Osvětimi spoluvězňům tetoval na ruce...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz