Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

SINCITY - Co za co stojí

  11:36aktualizováno  11:36
- Marv za to vlastně nemohl. Když žijete tak osamělý život jako on, když vaše krása dosáhne tak záporných hodnot, že se vás poslední štětka nedotkne ani svým vibrátorem, sáhnete po kousku štěstí a nepřemýšlíte o něm. Nezarazí vás jeho nepravděpodobnost, nezarazí vás vnitřní hlas našeptávající vám, že za těch pár krásných chvil budete muset šeredně zaplatit. Rvete zuby nehty tu trochu rozkoše, co vám bídák osud hodil do smrdutého bahna vašeho života, a neptáte se, co za to.
Jmenovala se Goldie, tělo měla jako bohyně, voněla jako anděl a milovala jako sám Satan. Když se Marv posléze vedle ní vzbudil, stále měla nádherné křivky a okouzlující vůni, jen to milování jí už nešlo. Byla totiž mrtvá. Na schodech k Marvově bytu duněly těžké boty policajtských hrdlořezů a osud rozdal karty k závěrečné partii.

Marv věděl, že tentokrát už živý nevyvázne. Ale chtěl Goldii pomstít, chtěl pro ni udělat to jediné, co ve své situaci mohl. A tak, jako si Goldie nezasloužila rychlou a bezbolestnou smrt, nezasloužili si ji ani její vrahové. Marv je o tom přesvědčí.

Frank Miller se ve svém geniálním comicsu vrátil ke zlatým noirovým časům Dashiella Hammetta a Raymonda Chandlera, nicméně na jimi vykopaných základech postavil takový chrám bezútěšnosti, že všechny ostatní černé detektivky jsou proti němu uspávankou pro malé děti. Jeho Sin City je temné město hříchu, jehož obyvatelé mají jedno jediné právo: nemít právo absolutně na nic. Hrůzná mašinérie násilí, korupce a zrady nakonec rozdrtí každého; neohroženého bojovníka za spravedlnost stejně jako pouličního zlodějíčka a příležitostného pasáka. Smrtící stroj nespravedlnosti je v chodu a nikdo už jej nedokáže zastavit. Za něco bojovat nemá pro ostatní smysl, smysl to může mít jenom pro vás. Bezvýchodnost pak dokresluje uchvacující černobílá kresba, která si plně vynutí vaši pozornost a vtáhne vás do situací, které znovu probudí tu zpola zapomenutou, velkou, studenou a slizkou věc ve vašich útrobách.

"Sin City" je výjimečné ještě v jedné věci: v kvalitě a péči, s jakou bylo vydáno. To se týká i překladu Štěpána Kopřivy, který dokázal do češtiny převést poetickou řeč měst, v jejichž temných ulicích lze potkat Humphreyho Bogarta či posledního skauta Bruce Willise.

Vydavatelství Crew s.r.o. se tímto comicsovým bookem pouští na půdu u nás dosud z většiny označenou tabulkami "Hic sunt leones!". Pravda, jednoho předchůdce má v "Mausovi" Arta Spiegelmana, nicméně odlišnost námětu a hlavně nejednoduchost kresby, kladoucí mnohem vyšší nároky na čtenáře, mu cestu nikterak neusnadňují.

Na pultech dobrých knihkupectví je dnes kniha s bezútěšným příběhem z bezútěšného města k dostání za dvěstědevadesátpět korun. Není to málo, ale není to ani příliš mnoho. A jak v podobných případech říkává Marv:

"Stojí to za to. Stojí za to umřít. Stojí za to zabíjet. Stojí za to jít do pekla. Amen."

Sin City - scénář a kresba: Frank Miller
překlad: Štěpán Kopřiva

Lucille, 1.ukázka

Lucille, 2.ukázka

Marv na útěku, 1.část

Marv na útěku, 2.část

Marv na útěku, 3.část

Marv na útěku, 4.část

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

Najdete na iDNES.cz