Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Autor Skleněného pokoje: Nic nezabíjí múzy víc než kočárek pod schody

  17:33
Jedním z nejočekávanějších titulů Velkého knižního čtvrtku je i román Dívka, která spadla z nebe. Autorem je Simon Mawer, který je u nás známý především díky Skleněnému pokoji popisujícímu stavbu a osudy vily Tugendhat. "Můj poslední román se od Skleněného pokoje zásadně liší, čekejte víc akce," vzkazuje čtenářům.
Fotogalerie4

Spisovatel Simon Mawer před brněnskou vilou Tugendhat | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Ti ho ani po letech, kdy k nám pravidelně jezdí, nepřestávají fascinovat: nikde jinde na světě se na něj totiž při autogramiádách nestojí tak dlouhé fronty jako v Česku. Kromě "naší" vily Tugendhat totiž napsal třeba i Mendelova trpaslíka, tedy román o začátcích genetiky v brněnském opatství.

Jste původně biolog. Jak se stane z biologa spisovatel?
První kniha mi vyšla, když mi bylo devětatřicet, pracoval jsem jako učitel biologie, ostatně ještě před pár lety jsem byl stále na částečný úvazek ve školství. Ale správně by vaše otázka měla znít: jak je možné, že člověk, který je spisovatelem, tak dlouho pracuje jako učitel biologie?

A jak tedy?
V jedenácti letech jsem si řekl, že chci psát romány. Problém byl to skutečně udělat. Máte spoustu věcí, které musíte, třeba uživit děti. Nic nezabíjí umělecké cítění spisovatele víc než kočárek zaparkovaný pod schody. Až ve třiceti jsem se pustil do psaní historického románu. To sice nikam nevedlo, ale něco jsem se tím naučil.

Skutečný úspěch přišel s vaším třetím románem Mendelův trpaslík.
Když jsem poprvé narazil na Mendelův příběh, bylo mi jasné, že to má románový potenciál. Pocházel z velmi jednoduchých a chudých sedláckých poměrů, přiklonil se k církvi jednoduše proto, že potřeboval peníze. Genetika ho fascinovala. A mě, tehdy ještě biologa, vlastně také. Pravděpodobně tehdy jsem poprvé slyšel o Brně. Buďto to bylo v souvislosti s Mendelem nebo se Zbrojovkou Brno. Ne s fotbalovým klubem, ale kvůli zbraním z druhé světové války, protože mám rád historii. Přijel jsem do Brna jako turista, jeli jsme z Itálie autem, z jihu, první, co jsem uviděl, bylo opatství. Bylo to pro mě velmi dojemné. Tady žil Mendel, říkal jsem si. Tehdy, na začátku devadesátých let, tam bylo maličkaté muzeum, ne moc dobré, Česká republika se teprve vzpamatovávala z komunistické éry a Brno vypadalo úplně jinak.

Spisovatel Simon Mawer před brněnskou vilou Tugendhat

Často se sem vracíte. Jak vidíte Brno z odstupu, ale přitom ne poprvé?
Je nádherné!

Brňané by určitě ocenili i nějakou konstruktivní kritiku.
Aha, já jsem myslel, že kritizovat můžeme Prahu, když jsme se potkali v Brně. Ne, vážně. Existuje rivalita mezi Prahou a Brnem. Ale v Praze o ní nic nevědí. Brno bylo "tím druhým" městem už dřív, žilo ve stínu Vídně. Ale má to velké výhody. Do Prahy jezdí davy turistů s levnými leteckými společnostmi na pivní víkendy. V Brně jsou zase tisíce zahraničních studentů. Co je lepší? Když přijedete do Brna, vidíte město, jak skutečně vypadá, ne jen lákadla pro turisty. Fascinují mě funkcionalistické stavby, Fuksova architektura. Moderní architektura z konce dvacátých let, to jsou klenoty zasazené mezi historické budovy. To v Británii ani v Itálii nemáme, končíme art dekem.

Dokážeme si těch klenotů vážit?
Moc ne. Většina lidí, nejenom v Brně, ale všude v Evropě, vám řekne, že miluje skutečnou zdobnou historickou architekturu. Já ji nezavrhuji, ale oceňuji kontrast mezi ní a modernou.

Jak pracujete s historickými fakty? Vycházíte z nich, ale už v případě Skleněného pokoje jste musel často odpovídat na to, kde je hranice mezi historickým faktem a literární licencí.
Jde mi víc o zachycení atmosféry než o fakta. Podívejte se na zamračené nebe nad sebou. V roce 1941 bylo pravděpodobně stejně šedivé. Jen se tu mluvilo německy. To musíte jako fakt respektovat. Ale síla spočívá v tom, jak popíšete to nebe. Nebo: v Dívce, která spadla z nebe, se hlavní hrdinka ocitne na kopci v Paříži, na Belleville, město vidí před sebou. Park s velkou terasou a výhledem na město se svažuje dolů, já jsem Marian nechal, aby běžela tím parkem. A pak jsem zjistil, že ho postavili v osmdesátých letech. Román se odehrává za druhé světové války. Musel jsem to změnit. I když ta atmosféra před tím byla dokonalá. Je to práce navíc. Ale předem nedělám výzkum, představím si, jak chci, aby se to celé stalo, a pak si ověřím, že to bylo možné.

Simon Mawer: Dívka, která spadla z nebe

Ale co v případě, kdy jste napsal Skleněný pokoj a potomci rodiny Tugendhatových se ozvali, že jim vadí, jak je jejich rodina vykreslená?
Problém je v tom, že v původním vydání knihy Skleněný pokoj není Brno nikde jmenované. Přiznal jsem, že román je inspirovaný skutečným domem. Ale v prvním překladu do češtiny se stalo to, že místo slova město, které používám já, bylo všude slovo Brno. Druhé vydání už je správně. Ale právě tímhle byla ta tenká hranice mezi fikcí a historickým záznamem porušená. Ale je pravda, že potomci Tugendhatů mě osobně nikdy nekontaktovali. Jen jsem se doslechl, že jim vyznění románu vadilo. Je to však román, ne záznam historických faktů.

Kdy jste poprvé viděl vilu Tugendhat?
Když jsem pracoval na Mendelově trpaslíkovi a navštívil jsem Brno kvůli opatství, vypravil jsem se se svojí ženou do vily. Předpokládali jsem, že se tam dostaneme. Ale brána byla zavřená, pod střechou se krčilo pár lidí a čekali. Dobývali jsme se dovnitř, už jsme to vzdávali, když se jeden z těch lidí ozval anglicky, že máme chvíli počkat. Měli domluvenou soukromou návštěvu, do vily se tehdy normálně nesmělo, což nás naprosto nenapadlo. Uvnitř byl nějaký památkář nebo kustod, který měl evidentně jediný životní úkol, chránit Tugendhat proti vpádu jakýchkoli lidí. Jenomže ten muž, co se anglicky ozval, na něj spustil velmi razantně německy a bylo jasné, kdo je tady pánem: byl to britský sochař Tonny Cragg, velmi významný autor, který tou dobou poblíž otvíral výstavu. Bylo to vlastně šílené řízení osudu. Pak jsem scházel dolů do zasedací místnosti a bylo to fascinující.

V tu chvíli jste začal v hlavě sepisovat první stránky románu?
Ne. To až o deset let později, když jsem se do vily vrátil.

Dokázal byste ve vile Tugendhat žít?
Každý říká, že je nádherná, ale není k žití. Já si to absolutně umím představit, ale jsem v tomhle podivný, miluji věci, které obvykle ostatní nesnáší.

Co můžete prozradit o Dívce, která spadla z nebe, která vychází ve čtvrtek?
Je úplně odlišná od Skleněného pokoje, na to by se měli čtenáři připravit. Je to jednoduchý příběh, který se zrychluje až k napínavému konci. Té ženě je devatenáct let a najme si ji organizace SOE, známá i v Česku, vykonávající tajné operace během druhé světové války. Lidé, kteří ji vedli, vybrali a vycvičili i atentátníky na Heidricha. Můj otec pro SOE létal nad Jugoslávií a Itálií, pilotoval letadla, která vyhazovala parašutisty. A moje máma byla zase za války ve styku s francouzskou špionkou najatou právě touhle organizací a pomáhala jí.

Simon Mawer je též autorem knih Skleněný pokoj a Mendelův trpaslík

Je to její příběh?
To ne. Ale fascinovalo mě, jak devatenáctileté dívky dokázaly zvládnout náročný trénink, výcvik agentky se zbraněmi a se vším, co k tomu patří. Včetně zabíjení lidí. A kolem byli samí muži, muži vojáci. O tom jsem chtěl napsat.

Kolik žen v SOE bylo?
Třicet devět. Ve Francii. V Belgii pravděpodobně ještě jedna další. Žádná jiná země tohle nedělala, tedy kromě Ruska samozřejmě.

Proč vlastně ženy najímali?
Pro muže by bylo složité pohybovat se po francouzském území svobodně, ale ženu-tajnou kurýrku nikdo nezastavil, protože ji nikdo nepodezříval. Bylo to velmi strategické. Ale také velmi nebezpečné. Hlavní hrdinka má problém s identitou: v devatenácti během výcviku přestane být Marian, jako parašutistka přijme jméno Alice, její bratr jí říká Veverka.

A kdo je doopravdy?
Počkejte si na pokračování. Ano, píšu druhý díl.

Neumím v životě kalkulovat. Nová deska je otevřená zpověď, říká Absolonová

Nejčtenější

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Zemřel Alois Švehlík. Herci s nezaměnitelným hlasem bylo 85 let

Ve věku 85 let zemřel Alois Švehlík. Herec s nezaměnitelným hlasem vynikal v dabingu, namluvil Jacka Nicholsona či Charlese Bronsona. Smutnou zprávu přinesl mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk....

Jak se „Iceman“ pomocí AI rozloučil s Hollywoodem a Cruise brečel

Hvězdy a fanoušci vzpomínají na herce Vala Kilmera, který ve středu zemřel ve věku 65 let. Herec se během své kariéry proslavil také ve filmech Top Gun a Top Gun: Maverick rolí poručíka Toma...

Šťastnou cestu! Cruise zastavil show a emotivně děkoval zesnulému Kilmerovi

Tom Cruise se dojemně rozloučil se svým dlouholetým přítelem a hereckým partnerem Valem Kilmerem, který zemřel tento týden ve věku 65 let. Při emotivním vystoupení na filmovém veletrhu dojal celý...

Anička říkala, že jsme asi poslední, kdo zaznamenal její hlas, vzpomíná Lipo

Emotivní píseň Jsi ve mně napořád, kterou s Annou Julií Slováčkovou v únoru 2025 nahrál zpěvák, raper a skladatel Lipo, vlastním jménem Jonáš Červinka, je o ztrátách, o koloběhu života. V souvislosti...

7. dubna 2025  13:58

Zemřel Jay North, tvář slavného černobílého sitkomu Dennis, postrach okolí

Ve věku 73 let zemřel americký herec Jay North, herec, který se do paměti televizních diváků nesmazatelně zapsal jako neposedný Dennis Mitchell v americkém sitkomu Dennis, postrach okolí. Oblíbený...

7. dubna 2025  11:44

GLOSA: Živě z New Yorku, je sobota večer! Aneb takto se dělá televizní zábava

Nikdo jim nevěřil a jejich show dost možná nikdy neměla spatřit světlo světa. Měli se stát dočasnou loutkou v rukou televizních mocipánů své doby. Odhodlání, odvaha i talent si však svou cestu...

7. dubna 2025  6:30

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

6. dubna 2025  21:35,  aktualizováno  22:53

RECENZE: Oscarový Krajan je zralé české řemeslo. Pro dva před kamerou i za ní

65 %

Za tohle zaslouží pochvalu: streamovací platforma prima+ uvádí snímek Krajan, který loni na podzim získal pro Česko vůbec prvního studentského Oscara v hrané kategorii. Navíc se Krajan probojoval do...

6. dubna 2025

VIDEO: Kdo tvrdí, že nemá z ceny Anděl radost, lže a kecá, říká Roman Holý

Monkey Business, které vede neúnavná sopkoa energie Roman Holý, byli na předávání hudebních cen Anděl zvoleni skupinou roku. Podle kapelníkových slov je andělská soška motorem, který kapelu pohání...

6. dubna 2025  14:48

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

GLOSA: Mišíkovi dal sílu tým kolem něj, Monkey Business texty v mateřštině

Premium

Vladimír Mišík na sklonku kariéry točí alba, u jejichž poslechu nelze než slastně vydechnout a poznamenat, že jakékoliv oficiální ocenění už je vlastně nad plán. Monkey Business s texty v češtině...

6. dubna 2025  11:19

Ceny Anděl získali Mišík, Tichá či Monkey Business, Síň slávy uvítala Ivana Mládka

Vladimír Mišík se stal hlavní postavou 34. ročníku vyhlášení cen České hudební akademie Anděl. Získal dvě ceny za album a zpěváka roku díky nahrávce Vteřiny, měsice a roky. Zpěvačkám vládne Kateřina...

5. dubna 2025,  aktualizováno  22:59

Když jsem začal chápat lidi, co si to chtějí hodit, vyděsilo mě to, říká Milan Šteindler

Premium

Vrať se do hrobu, Díky za každé nové ráno, seriály Kancl či Krmelec U Muflona a samozřejmě Česká soda. Snímky, pod nimiž je režisérsky a mnohdy i herecky podepsán Milan Šteindler. Ne všechno v jeho...

5. dubna 2025

Miliony turistů věří, že právě tady vznikl slavný film studia Ghibli. Realita je ale jiná

Premium

Mohlo to být jen další krásné místo na Zemi. Pak se jím ale umělci nechali inspirovat, jejich dílo zaujalo svět, a najednou zajímalo všechny. Pán prstenů a Nový Zéland, Hra o trůny a Dubrovník,...

5. dubna 2025

TELEVIZIONÁŘ: Vydrž, Prťka, vydrž! Sněženky a machry znovu svolal sraz

Pavel Marek stál poprvé před kamerou v roli instruktora lyžařského výcviku Brťky přezdívaného Prťka; nyní stojí za projektem Sněženky a machři po 42 letech, který v sobotu odvysílá ČT art u...

5. dubna 2025  10:32

RECENZE: Vztek i slzy. Deska Eltona Johna a Brandi Carlile jiskří hudebním fortelem

Premium

Na turné Farewell Yellow Brick Road se Elton John rozloučil s koncertováním, ale s tvorbou nové hudby neskončil. Společně s americkou zpěvačkou Brandi Carlile natočil desetipísňové album Who Believes...

4. dubna 2025