Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Silvestrovská zábava vyškrabuje hrnce

  11:27aktualizováno  11:27
Dva tisíce let se lidstvo pinožilo, aby vstup do třetího milénia zahájilo otázkou: "A tuhle znáte?" Lavina televizních anekdot se ovšem s novoroční kocovinou z hlavy rychle vykouří a jen počnou mistři zábavy chystat další silvestrovskou veselici, kus jako kus, sotva už vzpomenou na přípitek Miloše Formana vzkazujícího, že "o kvalitě dějin rozhoduje kultura a kulturnost národa".

Oscarový filmař to na dálku viděl mírně optimisticky, ovšem kdyby se kulturnost národa měřila podle televizních silvestrů, musel by nám snížit známku. Aspoň že Prima jako jediná učinila rozumné gesto, povinný blok legrace servírovala už v sobotu, aby se poslední den v roce mohl divák, nedejbůh, bavit sám. A zbylé publikum Primy si v klíčové noci překvapivě svými hlasy vybralo coby "film na přání" silné, leč neveselé drama Motýlek.

Kdo byl aspoň ve dvou televizích

Ota Jirák
Petra Janů
Petr Novotný
Jana Boušková
Václav Vydra
Pavel Zedníček
Ivan Mládek
Anna K.
Richard Genzer
Helena Vondráčková
Karel Černoch

Ovšem v samém žánru zábavy se změna nepřipouští. Až dojemně ve vzácné shodě usedají při silvestrovské show do publika vždy tváře téže televize, jejíž další příslušníci právě jásají na pódiu, a všude vycházejí vesměs z půdorysu známých cyklů, byť ve "speciální" úpravě, takže si hosté a hostitelé jen mění role. Načež se ukáže, že nosná je pouze a právě prapodstata pořadu, nikoli jeho sváteční kudrlinky. Tak na Primě ve variaci na Nikdo není dokonalý byly pořád nejlepší třeskuté odpovědi na anketní otázky, kdežto rockující deklamátor vtipů Jan Přeučil vyhlížel jako poskakující sebeparodie. A tak se i loučení Jana Krause s pořadem Další, prosím! rozplizlo v hihňavé namlouvání mažoretek, neboť politická satira bez politiků ztrácí smysl i půvab.

Krausova derniéra předvedla i jinou častou metodu silvestrovské švandy, jež připomíná spořivé vyškrabování hrnců s přiškvařenými zbytky. Celý rok točíte cyklus, každému hostu dáte otázku navíc, odpovědi nastřádáte a z nich střihnete "nový" díl. Je to levné a zaručí to, že na obrazovce nechybí opravdu nikdo. Podobně na ČT 1 v cyklu Úsměvů ušili z nasbíraných vtipů Úsměvy s úsměvy nebo Halina Pawlowská proložila Banánové chybičky motivy z Banánových rybiček. Nicméně její výběr hostů byl asi nejvyrovnanější, od středního proudu po rock a operu, její projev se zdravě držel mimo juchání většiny moderátorů - a ještě Chybičky vysílala i slovenská STV, kdežto tamní Markíza si z Prahy půjčila například Petra Novotného. Vidíte, pane Formane, jak jsme světoví!

ČT 2, jindy spásný ostrůvek alternativní zábavy, zachraňovala Katovna Sklep, dokonalý obraz kazatelů jediných možných pravd. Pohříchu se té pravé, tedy smrtelně nudné Katovně rozšafných věrozvěstů, začala celá "dvojka" bezděčně podobat. Nejprve Jan Burian umravňoval, poté Ponorka, jež do milých hudebních setkání neúnavně roubovala boj o Kavčí hory, politicky agitovala. Ani Petru Čtvrtníčkovi se moc nevyvedlo loučení s jeho magazínem: jiskřila tu jediná parodie na reklamu a Luděk Sobota se v téhle nonsensové partě vyjímal asi jako bernardýn v teráriu.

Tradiční souboj hlavních bloků ČT 1 a Novy se podobal soutěži "měkkého" s "tvrdým" pornem. Zatímco Kufr ještě dojímal dětmi slavných, Novotný už probral erotiku a Petr Rychlý zvracení. Když Na palmě! napodoboval Zdeněk Izer trefně Peříčko, Nova zas už o krok dál zkoumala tělesné orgány. A ve chvíli, kdy obnovený pořad Možná přijde i kouzelník sympaticky shodil celé finále hrou na rozkradenou charitu, Železného tým pochodoval jak za prvomájových průvodů s radostnou písní "Od vesnice k vesnici, od města k městu". Kdo z téhle veleestrády s dechovkovými hasi či a hubičkami pod měsíčkem přepnul, už ovíněn, na popůlnoční ČT 2, kde hezkým nápadem připomněli přípitky "Buduj vlast, posílíš mír!", mohl propadnout panice, že se píše rok 1980. Vždyť od Kamélií přes hašlerovky až po Karla Gotta, nic se nezměnilo?!

Klid, jsme o kus dál: dvakrát si na ČT 1 utahovali z milionářské soutěže - výdobytku nové éry. A navíc už máme tematické kanály, kde silvestrům nepodléhají. Od prvých minut Nového roku si na Romantice hrdinky telenovely Město žen špitaly sto druhou záhadu ložnic a na Discovery zkoumali přírodu v dokumentu Pár žaludů navíc. Lepší titul pro vstup do třetího milénia nenajdete.
Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: K čemu pravda? Důležitější je lživé a zrůdné Doznání

Z filmu Doznání (1970)

Některé zrůdnosti by si měl člověk čas od času připomenout, byť zvedají žaludek i adrenalin. Třeba slova vyšetřovatele,...

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

Zemřel Drahoslav Makovička, scenárista Anděla s ďáblem v těle

Scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička (na snímku ze 4. července 2011)

Ve věku 90 let zemřel scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička, autor scénářů ke komedii Anděl s ďáblem v těle nebo...

Najdete na iDNES.cz