Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Silvestrovská zábava vyškrabuje hrnce

  11:27aktualizováno  11:27
Dva tisíce let se lidstvo pinožilo, aby vstup do třetího milénia zahájilo otázkou: "A tuhle znáte?" Lavina televizních anekdot se ovšem s novoroční kocovinou z hlavy rychle vykouří a jen počnou mistři zábavy chystat další silvestrovskou veselici, kus jako kus, sotva už vzpomenou na přípitek Miloše Formana vzkazujícího, že "o kvalitě dějin rozhoduje kultura a kulturnost národa".

Oscarový filmař to na dálku viděl mírně optimisticky, ovšem kdyby se kulturnost národa měřila podle televizních silvestrů, musel by nám snížit známku. Aspoň že Prima jako jediná učinila rozumné gesto, povinný blok legrace servírovala už v sobotu, aby se poslední den v roce mohl divák, nedejbůh, bavit sám. A zbylé publikum Primy si v klíčové noci překvapivě svými hlasy vybralo coby "film na přání" silné, leč neveselé drama Motýlek.

Kdo byl aspoň ve dvou televizích

Ota Jirák
Petra Janů
Petr Novotný
Jana Boušková
Václav Vydra
Pavel Zedníček
Ivan Mládek
Anna K.
Richard Genzer
Helena Vondráčková
Karel Černoch

Ovšem v samém žánru zábavy se změna nepřipouští. Až dojemně ve vzácné shodě usedají při silvestrovské show do publika vždy tváře téže televize, jejíž další příslušníci právě jásají na pódiu, a všude vycházejí vesměs z půdorysu známých cyklů, byť ve "speciální" úpravě, takže si hosté a hostitelé jen mění role. Načež se ukáže, že nosná je pouze a právě prapodstata pořadu, nikoli jeho sváteční kudrlinky. Tak na Primě ve variaci na Nikdo není dokonalý byly pořád nejlepší třeskuté odpovědi na anketní otázky, kdežto rockující deklamátor vtipů Jan Přeučil vyhlížel jako poskakující sebeparodie. A tak se i loučení Jana Krause s pořadem Další, prosím! rozplizlo v hihňavé namlouvání mažoretek, neboť politická satira bez politiků ztrácí smysl i půvab.

Krausova derniéra předvedla i jinou častou metodu silvestrovské švandy, jež připomíná spořivé vyškrabování hrnců s přiškvařenými zbytky. Celý rok točíte cyklus, každému hostu dáte otázku navíc, odpovědi nastřádáte a z nich střihnete "nový" díl. Je to levné a zaručí to, že na obrazovce nechybí opravdu nikdo. Podobně na ČT 1 v cyklu Úsměvů ušili z nasbíraných vtipů Úsměvy s úsměvy nebo Halina Pawlowská proložila Banánové chybičky motivy z Banánových rybiček. Nicméně její výběr hostů byl asi nejvyrovnanější, od středního proudu po rock a operu, její projev se zdravě držel mimo juchání většiny moderátorů - a ještě Chybičky vysílala i slovenská STV, kdežto tamní Markíza si z Prahy půjčila například Petra Novotného. Vidíte, pane Formane, jak jsme světoví!

ČT 2, jindy spásný ostrůvek alternativní zábavy, zachraňovala Katovna Sklep, dokonalý obraz kazatelů jediných možných pravd. Pohříchu se té pravé, tedy smrtelně nudné Katovně rozšafných věrozvěstů, začala celá "dvojka" bezděčně podobat. Nejprve Jan Burian umravňoval, poté Ponorka, jež do milých hudebních setkání neúnavně roubovala boj o Kavčí hory, politicky agitovala. Ani Petru Čtvrtníčkovi se moc nevyvedlo loučení s jeho magazínem: jiskřila tu jediná parodie na reklamu a Luděk Sobota se v téhle nonsensové partě vyjímal asi jako bernardýn v teráriu.

Tradiční souboj hlavních bloků ČT 1 a Novy se podobal soutěži "měkkého" s "tvrdým" pornem. Zatímco Kufr ještě dojímal dětmi slavných, Novotný už probral erotiku a Petr Rychlý zvracení. Když Na palmě! napodoboval Zdeněk Izer trefně Peříčko, Nova zas už o krok dál zkoumala tělesné orgány. A ve chvíli, kdy obnovený pořad Možná přijde i kouzelník sympaticky shodil celé finále hrou na rozkradenou charitu, Železného tým pochodoval jak za prvomájových průvodů s radostnou písní "Od vesnice k vesnici, od města k městu". Kdo z téhle veleestrády s dechovkovými hasi či a hubičkami pod měsíčkem přepnul, už ovíněn, na popůlnoční ČT 2, kde hezkým nápadem připomněli přípitky "Buduj vlast, posílíš mír!", mohl propadnout panice, že se píše rok 1980. Vždyť od Kamélií přes hašlerovky až po Karla Gotta, nic se nezměnilo?!

Klid, jsme o kus dál: dvakrát si na ČT 1 utahovali z milionářské soutěže - výdobytku nové éry. A navíc už máme tematické kanály, kde silvestrům nepodléhají. Od prvých minut Nového roku si na Romantice hrdinky telenovely Město žen špitaly sto druhou záhadu ložnic a na Discovery zkoumali přírodu v dokumentu Pár žaludů navíc. Lepší titul pro vstup do třetího milénia nenajdete.
Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Nová Lara Croft prohrála s domácí Tátovou volhou, Tlumočník zapadl

Tomb Raider (2018)

Premiérová akční legenda Tomb Raider, která do role bojovnice Lary Croft přivedla Alicii Vikanderovou, startovala...

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

Odmítnout bondovku? To bych musel být hlupák, naznačil režisér Boyle

Danny Boyle

Režisér Trainspottingu či Milionáře z chatrče Danny Boyle prohlásil, že by musel být hlupák, kdyby nechtěl režírovat...

Najdete na iDNES.cz