Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gott haleká, akvabely cákají. Až tam dospěla silvestrovská zábava

  14:05aktualizováno  14:05
Díky peoplemetrům už víme, nač se lidé dívali a kolik jich bylo. Ale proč se vlastně dívali, když trapas střídal trapas, zůstává nadále záhadou.

Vítězem silvestrovské zábav stal Karel šíp se svým pořadem Všechnopárty. | foto: Česká televize

Téměř polovina diváků slavila silvestrovský večer s Českou televizí. A protože její nejúspěšnější pořad Všechnopárty sledovalo podle peoplemetrového měření přes dva miliony lidí (více ZDE), kteří tvořili až 49 procent všech sedících právě u obrazovky, lze spočítat, že s televizí strávily poslední chvíle loňského roku více než čtyři miliony lidí.

Reklama všeho druhu

Výzkum bohužel nepoví, proč to dělali a co si při tom mysleli. Z čísel jen vyplývá, že dali přednost učesanému poklidu ČT před konkurenčním panoptikem bizarností - včetně nejmladší stanice Metropol, kde po půlnoci oznámili jistý novinář a jeho žena, že se rozvádějí (viz článek o rozvodu). Snad to ostatní televize neopíšou a neotevřou příští silvestrovský program davům statečných, kteří obohatí svět o své soukromí.

V jednom se však stanice shodly: ve způsobu, jak v silvestrovské omáčce vymáchat očitou reklamu. V ČT Jana Paulová a Pavel Zedníček provedli večerem od propagace sektu po brněnskou restauraci. Speciál seriálu Vyprávěj udělal reklamu sám sobě prostřednictvím tklivých úvah "jak ten čas letí" a hereckých přebreptů, jimiž se chlubil i reportérský pořad 168 hodin.

Martin Dejdar v pořadu Do roka a do dna
Jana Paulová, Pavel Zedníček a Bára Štěpánová v pořadu Do roka a do dna

Martin Dejdar, Jana Paulová, Pavel Zedníček a Bára Štěpánová v pořadu Do roka a do dna

A nejkřiklavěji prodávala Prima v Silvestru na pláži své hostitele čili akvapark - od upoutávek v Top Star Magazínu, v nichž se Karel Gott vracel domů pro plavky, načež prý vyhrál anketu o národní poklad vedle Václava Havla a Lucie Bílé. "Pryč se stereotypy," hlásala Prima, leč i u bazénu stvořila jen tradiční nafouklou bublinu.

Nač se lidé dívali na Silvestra

Silvestrovskou nabídku ovládla ČT, kterou sledovalo více než čtyřicet procent lidí u televize; osm jejích pořadů proniklo do vedoucí desítky. Tady jsou tři nejúspěšnější:
Všechnopárty - 2 miliony 43 tisíc diváků
Do roka a do dna - 1 milion 617 tisíc diváků
Zázraky přírody - 1 milion 509 tisíc diváků (Zdroj: ČT)

Občas si televize a jejich tváře dělaly bezděčnou reklamu navzájem. Prima pekla a vařila s hvězdami komedie S tebou mě baví svět, která právě běžela na Nově, plážový moderátor Aleš Háma se předvedl i na ČT s nahlouplou parodií písně Půlnoční, Gott u bazénu halekal Pilo by sa, pilo, kdežto "za malíře" byl v ČT, odkud zase Paulová či Tomáš Matonoha odběhli do Barrandovského Videostopu.

Nakonec Nova bez koncertu Michala Davida zrušeného za státního smutku přinesla úlevu díky dvěma vděčným filmům a hudebním sestřihům ze Slavíka i z Davidových hitů, ponechaným zcela bez komentáře - zatímco ČT i Prima stále ujišťovaly o "skvělé atmosféře", jásavě umělé v róbách i plavkách.

S výjimkou alternativy na ČT2 bylo těžké narazit na trochu vtipu. Zázraky přírody chystaly klouzačku po banánových slupkách příliš dlouze; Všechnopárty byla milá, ale to je díky Karlu Šípovi vždycky; Partička včetně sborového Haleluja byla hravá, ale to je díky sestavě komiků vždycky; a slovenské stanice juchaly s Gottem a Davidem.

Kouzelník Richard Nedvěd při přípravách silvestrovksého pořadu Primy
Jiří Adamec a Gábina Partyšová při přípravách silvestrovského pořadu z akvaparku

Kouzelník Richard Nedvěd, režisér Jiří Adamec a Gábina Partyšová při přípravách silvestrovského pořadu z akvaparku

Sebeironií potěšily jen drobnosti: na Nově hra na poruchu posvátné dotykové obrazovky, na ČT hudební klauniády tandemu Brousek - Brzobohatý či 4Tetu.

Když jsem šel pro hrábě

Jenže všecičko překřičel primácký Silvestr na pláži, kde k Smetanově Vltavě i k prostonárodní odrhovačce "Když jsem šel na půdu pro hrábě, ležel tam dědeček na bábě" křepčily v bazénu akvabely. K takové absurditě si musel pořádně přihnout snad i doktor Nešpor.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Mrtví kaskadéři, zlí indiáni. Antimayovka Rio Grande žije

John Wayne ve filmu Rio Grande

Někomu vadí četné, třebaže prý autentické zpěvy kavaleristů, někomu zase pojetí ve stylu antimayovek. Pravda je, že ze...

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

Guilty pleasure. Jaké jsou tajné televizní lásky, za které se stydíme?

Beverly Hills 90210 - Steve a Kelly

Anglický výraz „guilty pleasure“ čili provinilé potěšení pronikl do televizní říše jako označení pořadů, které...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz