Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šílení: film, který narazí

  1:00aktualizováno  1:00
Obyčejný dům. Ve sklepě však má rakve, v jedné místnosti visela Anna Geislerová na řetězu a v jiné teď zřízenci rvou na Pavla Lišku svěrací kazajku. "Zase to tu rozmlátím, už potřetí. A tím končíme," shrnul Liška poslední den natáčení filmu Jana Švankmajera Šílení.

Světově uznávaný režisér, který veškeré scény důsledně "zakuřoval", aby změkčil kontrastní barvy moderních materiálů, už se těší do střižny, na tvorbu animovaných snů - a na reakce po listopadové premiéře.

"Myslím, že tenhle film silně narazí, hlavně katolické církvi může připadat rouhačský," hádá.

Smyšlené postavě Markýze v podání Jana Třísky totiž vložil do úst některé výroky volnomyšlenkáře markýze de Sade, děj kromě černého humoru vroubí orgie, prvky černé mše či pojídání dortu ve tvaru kříže - ale ne kvůli levné senzaci.

Filozofický horor, jak Švankmajer snímku říká, vypovídá o relativizaci hodnot, o tenké hranici mezi pravdou a lží, totalitou a svobodou, zdravým rozumem a šílenstvím.

"Rozhodně nevysvětlíme, kdo je nakonec ředitel blázince, a kdo pacient, divák musí hledat vlastní výklad," slibuje režisér.

A nejen divák - ani Liška si není ničím jist, jen svou postavu Markýzova protihráče pokládá za "relativně nejnormálnější".

Orgií si neužil: "Já jen valím oči, protože všechno to šílenství se odráží ve výrazu mého hrdiny. Vůbec většinu natáčení zírám, něco takového jsem ještě nezažil. Točí se subjektivní pohled polštářku na židli, na kterou si sedám, dialog s Třískou bez Třísky - sám jsem na to zvědavý. A překvapilo mě, jaký je pan Švankmajer psycholog," dodává Liška, který prý při práci střídal údiv a stres - a co prožíval jeho hrdina, uvidí až v kině.

Také slovenský herec Martin Huba, který představuje jednoho z lékařů, si netroufá rozhodnout, kdo je ve filmu blázen, a kdo ne.

"Kouzlo je právě v tom, že nevíme, ostatně já odpovědi na všechno neznám ani v životě. A právě v té relativizaci je hodnota režisérova snažení. Je rouhačský? Jistě, ale ne samoúčelně," míní Huba.

O Švankmajerovi říká, že sám působí jako andílek, ale v očích má ďábla hříchu: "A hřích, co si budeme povídat, je svým způsobem přitažlivý," směje se.

Humor ve filmu nacházel Huba i ve scéně, kdy ležel svázaný v cele. "Je to svým způsobem veselé. Ale hlavně se nad celým filmem klene úsměv jako znak nadsázky, humorné provokace," věří Huba, jehož doktorským kolegou ve filmu je Jaroslav Dušek. Ale pacienty měli skutečné, z psychiatrické léčebny.

Příběh, který Švankmajer marně prosazoval na Barrandově už v 70. letech, se během času proměnil, "nabaloval se" prý novými nápady jako sněhová koule.

Režisér s producentem Jaromírem Kallistou vložili do vysněného projektu také peníze z výnosu předchozích děl, navíc Šílení vzniká jako česko-slovenská koprodukce: má podporu nadnárodního fondu Eurimages, vyjednává se s Ruskem a práva se předprodala do Japonska, kde Švankmajerovy filmy už před lety zpopularizoval jejich nadšený fanoušek, vážený samuraj.

Zahraniční studenti se jezdí dívat, jak Mistr točí. Tak proč je přesto horor považován za pokleslý žánr? "Protože pokleslá je většina hororových filmů - těch, co horor dovedou povýšit jako Hitchcock, je velice málo," míní Švankmajer.

Autor:Nejčtenější

Karel Gott hýřil vtipem a do zpěvu dával maximum. Ne vždy to stačilo

Karel Gott 12. června 2018 v pražské O2 areně

Slavný návrat Karla Gotta do pražské O2 areny po čtyřech letech a prodělané závažné nemoci se v zásadě vydařil. Důkazem...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....RECENZE: Sex, drogy, šaría. Jak se pokoutně zašívají panenské blány

Z filmu Teheránská tabu

Znají jen omezení, tresty, hrozby. „Povolení k vydání vaší desky se zamítá“ či „Zatknout, drželi jste se veřejně za...

Koncert Stounů bude bez hotovosti, před nimi zahraje i Pražský výběr

Mick Jagger, Rolling Stones (Hamburk, 9. září 2017)

Vstup do areálu Letiště Letňany, kde se Rolling Stones představí 4. července, bude možný jen s pomocí speciálních RFID...

RECENZE: Kdyby občas Ozzyho zvuk neodfoukl vítr, mohlo to být dokonalé

Ozzy Osbourne, Black Sabbath (O2 arena, Praha, 30. června 2016)

Středeční hudební nálož nazvaná Prague Rocks nabídla kapely Lords of Black, Hollywood Vampires, zpěváka Jonathana...

Další z rubriky

Komiksy už útočí na Titanic, třetí Avengers přesáhli dvě miliardy dolarů

Avengers: Infinity War završuje desetiletou cestu filmovým světem studia Marvel.

V pořadí čtvrtým filmem historie, jehož celosvětové tržby z kin přesáhly dvě miliardy dolarů, se nyní po hitech...

RECENZE: Já, Simon, jsem gay a bojím se posměchu spolužáků

Záběr z filmu Já, Simon

Coming out čili přiznání menšinové sexuální orientace se stává skoro módou, ale ne vždy se odehrává se vkusným...

VIDEO: Kozáci napadli vesnici. Marhoul točí velkou válečnou akci

Natáčení nájezdu na vesnici ve filmu Nabarvené ptáče

Z jedné strany kozáci, z druhé sovětští vojáci, vesnice se ocitá v plamenech. Náročné válečné záběry autorského filmu...

Najdete na iDNES.cz