Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šílení: film, který narazí

  1:00aktualizováno  1:00
Obyčejný dům. Ve sklepě však má rakve, v jedné místnosti visela Anna Geislerová na řetězu a v jiné teď zřízenci rvou na Pavla Lišku svěrací kazajku. "Zase to tu rozmlátím, už potřetí. A tím končíme," shrnul Liška poslední den natáčení filmu Jana Švankmajera Šílení.

Světově uznávaný režisér, který veškeré scény důsledně "zakuřoval", aby změkčil kontrastní barvy moderních materiálů, už se těší do střižny, na tvorbu animovaných snů - a na reakce po listopadové premiéře.

"Myslím, že tenhle film silně narazí, hlavně katolické církvi může připadat rouhačský," hádá.

Smyšlené postavě Markýze v podání Jana Třísky totiž vložil do úst některé výroky volnomyšlenkáře markýze de Sade, děj kromě černého humoru vroubí orgie, prvky černé mše či pojídání dortu ve tvaru kříže - ale ne kvůli levné senzaci.

Filozofický horor, jak Švankmajer snímku říká, vypovídá o relativizaci hodnot, o tenké hranici mezi pravdou a lží, totalitou a svobodou, zdravým rozumem a šílenstvím.

"Rozhodně nevysvětlíme, kdo je nakonec ředitel blázince, a kdo pacient, divák musí hledat vlastní výklad," slibuje režisér.

A nejen divák - ani Liška si není ničím jist, jen svou postavu Markýzova protihráče pokládá za "relativně nejnormálnější".

Orgií si neužil: "Já jen valím oči, protože všechno to šílenství se odráží ve výrazu mého hrdiny. Vůbec většinu natáčení zírám, něco takového jsem ještě nezažil. Točí se subjektivní pohled polštářku na židli, na kterou si sedám, dialog s Třískou bez Třísky - sám jsem na to zvědavý. A překvapilo mě, jaký je pan Švankmajer psycholog," dodává Liška, který prý při práci střídal údiv a stres - a co prožíval jeho hrdina, uvidí až v kině.

Také slovenský herec Martin Huba, který představuje jednoho z lékařů, si netroufá rozhodnout, kdo je ve filmu blázen, a kdo ne.

"Kouzlo je právě v tom, že nevíme, ostatně já odpovědi na všechno neznám ani v životě. A právě v té relativizaci je hodnota režisérova snažení. Je rouhačský? Jistě, ale ne samoúčelně," míní Huba.

O Švankmajerovi říká, že sám působí jako andílek, ale v očích má ďábla hříchu: "A hřích, co si budeme povídat, je svým způsobem přitažlivý," směje se.

Humor ve filmu nacházel Huba i ve scéně, kdy ležel svázaný v cele. "Je to svým způsobem veselé. Ale hlavně se nad celým filmem klene úsměv jako znak nadsázky, humorné provokace," věří Huba, jehož doktorským kolegou ve filmu je Jaroslav Dušek. Ale pacienty měli skutečné, z psychiatrické léčebny.

Příběh, který Švankmajer marně prosazoval na Barrandově už v 70. letech, se během času proměnil, "nabaloval se" prý novými nápady jako sněhová koule.

Režisér s producentem Jaromírem Kallistou vložili do vysněného projektu také peníze z výnosu předchozích děl, navíc Šílení vzniká jako česko-slovenská koprodukce: má podporu nadnárodního fondu Eurimages, vyjednává se s Ruskem a práva se předprodala do Japonska, kde Švankmajerovy filmy už před lety zpopularizoval jejich nadšený fanoušek, vážený samuraj.

Zahraniční studenti se jezdí dívat, jak Mistr točí. Tak proč je přesto horor považován za pokleslý žánr? "Protože pokleslá je většina hororových filmů - těch, co horor dovedou povýšit jako Hitchcock, je velice málo," míní Švankmajer.

Autor:Nejčtenější

Vyslýchali mě jako fašistku, říká autorka scénáře o střetu s muslimy

Z filmu Pírko

Za scénář filmu Jako v ráji dostala Lucia Klein Svoboda jednu z vítězných cen loňské soutěže Filmové nadace. Má už i...

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...Nejde o cenzuru, líčí šéf rady, proč odmítli film o střetu s muslimy

Ceny Filmové nadace převzali (zleva) Radek Bajgar, Lucia Klein Svoboda, Lucie...

Přemysl Martínek z Rady Státního fondu kinematografie, kde Lucia Klein Svoboda neuspěla s žádostí o podporu svého filmu...

RECENZE: Krimi selhává. Inspektor Max od kolotočů pouze připomíná jiné

Ze seriálu Inspektor Max

Zločin v operetce. Tak se po několika dílech jeví koprodukční seriál Inspektor Max, který po slovenské lednové premiéře...

A ještě jedna věc. Columbo, křestním jménem poručík, slaví padesátku

Peter Falk v seriálu Columbo

Seriál sice začal až v roce 1971, nicméně před padesáti lety, 20. února 1968 v pilotní epizodě Vražda na předpis, se...

Další z rubriky

PRVNÍ DOJMY: Druzí Sousedé? TV Barrandov má seriál Rodinné vztahy

Martin Dejdar a Michaela Kuklová v seriálu Rodinné vztahy

Loni předčasně pochovala seriál Sousedé, nyní TV Barrandov zahájila nový pokus. Premiérový cyklus samostatných epizod...

RECENZE: Přežívání na pavlačích. Skvělý Dafoe řídí floridský Chanov

Záběr z filmu The Florida Project

Jeho zná každý, ji neznal nikdo. Dohromady tvoří královský tandem filmu The Florida Project: herec Willem Dafoe a tehdy...

Diváky si rozdělili komiksový Černý panter a erotika Padesáti odstínů

Z filmu Black panther

Premiérový komiks Black Panther přivedl o víkendu do našich kin 88 tisíc lidí, na druhé místo klesl minulý vítěz,...

Najdete na iDNES.cz