Síla Synergy spočívá v celku

Praha - Nadstylová muzika brněnské skupiny Synergy, která dnes vystoupí v pražském Lucerna Music Baru a jež existuje necelé dva roky, si získává velmi pozitivní ohlasy. "Hudebnost je u nich zastoupena vysokým stupněm, jsou to dobří muzikanti," říká respektovaný hudební režisér Milan Cimfe. Skupina u něho nedávno natočila skladby All The Same, Chci dál a Trance. Spokojený Cimfe dodává, že síla této desetičlenné sestavy, která dokáže polapit náladu okamžiku, spočívá v celku.
"Kapela nemá šéfa, každý člen jí dává deset procent. Ani na pódiu se nikdo neprojevuje jako tahoun," přitakává nehrající člen Svatopluk Bartík, který má na starosti organizační věci.
Z muziky je cítit pružný funk, jazzová hravost i ohlasy romské muziky. "Také soul, rap a klávesová pohoda jako z vesmíru. To vytváří neuchopitelnost Synergy," vypočítává Bartík. Vlastní styl, pro který kapela našla pojmenování groovy-jazzy-funky, přitom stále klíčí, vyvíjí se a často prý překvapuje i muzikanty. Pod střechu Synergy je svedly společné hudební zájmy - na zárodečnou sestavu se postupně nabalovali noví členové. Geneze může pokračovat, zvláště když s tímto uvolněným tanečním orchestrem hodlají vystupovat i diskžokejové.
K zakladatelům Synergy patří bubeník Tomáš Rechtořík, jenž byl členem kapel Helmutova stříkačka a Wildland, kde působil rovněž baskytarista David Kopečný. Klávesista Pavel Dirda pochází z tradiční romské muzikantské rodiny, vyhrával se v barech - stejně jako zpívající kytarista Ladislav Giňa řečený Drupi - a načas se objevil také v brněnské formaci Futurum. Kromě dalšího kytaristy, perkusisty či dechové minisekce má kapela dvě zpěvačky, Šárku Jančíkovou a Irenu Horváthovou. "Fandím jejich živočišnosti a spontánnosti. Nedělají z hudby velké zázraky a hrají, jak jim zobák narost," nechal se slyšet veterán brněnské scény Zdeněk Kluka.

Témata: Drupi