Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sigur Rós to sluší i bez dřev a plechů

  12:00aktualizováno  12:00
Po necelých sedmi letech se do Prahy vrátila islandská čtveřice Sigur Rós. Necelé dvě hodiny držela publikum ve sparťanské hokejové hale na hraně mezi kómatem a extází.

Islandská skupina Sigur Rós vystoupila v hale pražské Sparty - Praha, 19. srpna 2008 | foto: MF DNES

Islandská skupina Sigur Rós vystoupila v hale pražské SpartyPrvní zpráva o stavu věcí sto metrů před halou: u zastávky bloudí člověk s cedulí "koupím lístek", a není sám. Povzbudivé. Druhá zpráva o stavu věcí čeká v hale: kapela na tuto, "východní", část turné nepřiveze dechovou sekci, i bratrstvo smyčce a kalafuny (spíše sesterstvo, smyčcový kvartet Aaanima tvoří dámy) zůstává doma.

Podobně ostrouhali i návštěvníci pondělního koncertu v Drážďanech. S mírnou nadsázkou lze říci, že Islanďané tak dodali svému letnímu turné pěkný geopolitický rozměr. Ale co: druhý pražský výsadek Sigur Rós byl příjemný i v základním obsazení.

SIGUR RÓS - PRAHA, 19. SPRNA 2008

Vejpůl přepažená Sparta Arena alias Trumpeťárna (jak říkáme my, kteří stojíme na odlišných ideových pozicích než Sparťané) se dočkala pár minut po osmé.  Bubeník Orri Dýrason udal váhavý rytmus, kytarista a kvílivý zpěvák Jonsi Birgisson přiložil k nástroji jediný pozůstalý smyčec toho večera a Sigur Rós se ponořili do Svefn-g-Englar, takřka tradičního otvíráku letošního turné.

Islandská skupina Sigur Rós vystoupila v hale pražské SpartyTéměř dvouhodinový koncert se repertoárem nijak zvlášť nelišil od toho drážďanského a vlastně ani od dalších letních štací, jejichž záznamy kolují tu i onde. Sigur Rós zahráli precizně, se smyslem pro dynamiku a gradaci koncertu.

Když už člověk upadal při těch pomalých, vesměs snivých a tklivých písních Severu do somnabulních stavů a když už mu Jónsiho hlas, proti kterému je Neil Young majitelem mužného chrapláku, začal lézt krkem, dokázali Sigur Rós v pravý čas přitopit pod kotlem. Mocné sonické turbulence v závěru Hafsól by jim mohl závidět kdekterý metalový kovotepec.

Usilování Sigur Rós je vlastně velmi průhledné: těžká tempa, prosté motivy, delikátní klávesové linky Kjartana Sveinssona, v pravý okamžik volume doprava, v pravý okamžik zpátky. A znovu a znovu. Kouzlo spočívá ve vystižení pravého okamžiku, a to Sigur Rós ovládají dobře.

Islandská skupina Sigur Rós vystoupila v hale pražské Sparty

Zvláštní zmínku si zaslouží publikum, znalé věci a v některých reakcích rozkošné (jako ten muž, který asi třikrát povzbudil kapelu řízným katapulťáckým "Hobluj!"). Čtvrtou Ny Batteri přivítalo potleskem a pak už vlastně všechny, a když pak po přídavku (byla to obligátní Popplagid?) přišli Sigur Rós na dvojí děkovačku, nemohli se nabažit. A vice versa.
 
Islandská skupina Sigur Rós vystoupila v hale pražské SpartyPercentuální hodnocení vypouštím. Lid má tendenci se k němu příliš upínat, přehlížet  text a pak se na diskusním fóru i jinde dopouštět soudů a vyjádření, na něž lze aplikovat rčení "Ve velikém hněvu hovoříš. To není náš obyčej. Rokujeme klidně." známé z Vinnetoua.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Byrne z Talking Heads rozdává radost i písní o smrtící kulce

David Byrne na festivalu Colours of Ostrava v roce 2009

Americký hudebník David Byrne, známý hlavně jako někdejší frontman kapely Talking Heads, vydává po čtrnácti letech...

Ben Howard zahraje poprvé v Česku. Ovlivnil ho Bob Dylan i Joni Mitchellová

Anglický písničkář Ben Howard

Minulý týden anglický písničkář Ben Howard potěšil fanoušky krátkým videem, ve kterém po téměř čtyřech letech láká na...

Jak dopadnou Andělé? Tak či onak přistanou v dobrých rukách

Kapela J.A.R.

Už v úterý večer se dozvíme, kdo z tuzemských hudebníků se bude těšit ze zlaté sošky, jež se udělují jako ceny Anděl....

Najdete na iDNES.cz