Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sigur Rós to sluší i bez dřev a plechů

  12:00aktualizováno  12:00
Po necelých sedmi letech se do Prahy vrátila islandská čtveřice Sigur Rós. Necelé dvě hodiny držela publikum ve sparťanské hokejové hale na hraně mezi kómatem a extází.

Islandská skupina Sigur Rós vystoupila v hale pražské Sparty - Praha, 19. srpna 2008 | foto: MF DNES

Islandská skupina Sigur Rós vystoupila v hale pražské SpartyPrvní zpráva o stavu věcí sto metrů před halou: u zastávky bloudí člověk s cedulí "koupím lístek", a není sám. Povzbudivé. Druhá zpráva o stavu věcí čeká v hale: kapela na tuto, "východní", část turné nepřiveze dechovou sekci, i bratrstvo smyčce a kalafuny (spíše sesterstvo, smyčcový kvartet Aaanima tvoří dámy) zůstává doma.

Podobně ostrouhali i návštěvníci pondělního koncertu v Drážďanech. S mírnou nadsázkou lze říci, že Islanďané tak dodali svému letnímu turné pěkný geopolitický rozměr. Ale co: druhý pražský výsadek Sigur Rós byl příjemný i v základním obsazení.

SIGUR RÓS - PRAHA, 19. SPRNA 2008

Vejpůl přepažená Sparta Arena alias Trumpeťárna (jak říkáme my, kteří stojíme na odlišných ideových pozicích než Sparťané) se dočkala pár minut po osmé.  Bubeník Orri Dýrason udal váhavý rytmus, kytarista a kvílivý zpěvák Jonsi Birgisson přiložil k nástroji jediný pozůstalý smyčec toho večera a Sigur Rós se ponořili do Svefn-g-Englar, takřka tradičního otvíráku letošního turné.

Islandská skupina Sigur Rós vystoupila v hale pražské SpartyTéměř dvouhodinový koncert se repertoárem nijak zvlášť nelišil od toho drážďanského a vlastně ani od dalších letních štací, jejichž záznamy kolují tu i onde. Sigur Rós zahráli precizně, se smyslem pro dynamiku a gradaci koncertu.

Když už člověk upadal při těch pomalých, vesměs snivých a tklivých písních Severu do somnabulních stavů a když už mu Jónsiho hlas, proti kterému je Neil Young majitelem mužného chrapláku, začal lézt krkem, dokázali Sigur Rós v pravý čas přitopit pod kotlem. Mocné sonické turbulence v závěru Hafsól by jim mohl závidět kdekterý metalový kovotepec.

Usilování Sigur Rós je vlastně velmi průhledné: těžká tempa, prosté motivy, delikátní klávesové linky Kjartana Sveinssona, v pravý okamžik volume doprava, v pravý okamžik zpátky. A znovu a znovu. Kouzlo spočívá ve vystižení pravého okamžiku, a to Sigur Rós ovládají dobře.

Islandská skupina Sigur Rós vystoupila v hale pražské Sparty

Zvláštní zmínku si zaslouží publikum, znalé věci a v některých reakcích rozkošné (jako ten muž, který asi třikrát povzbudil kapelu řízným katapulťáckým "Hobluj!"). Čtvrtou Ny Batteri přivítalo potleskem a pak už vlastně všechny, a když pak po přídavku (byla to obligátní Popplagid?) přišli Sigur Rós na dvojí děkovačku, nemohli se nabažit. A vice versa.
 
Islandská skupina Sigur Rós vystoupila v hale pražské SpartyPercentuální hodnocení vypouštím. Lid má tendenci se k němu příliš upínat, přehlížet  text a pak se na diskusním fóru i jinde dopouštět soudů a vyjádření, na něž lze aplikovat rčení "Ve velikém hněvu hovoříš. To není náš obyčej. Rokujeme klidně." známé z Vinnetoua.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

RECENZE: Newyorští Grizzly Bear máchli tlapou a struny čouhaly z pódia

Záběr z prvního pražského koncertu newyorské kapely Grizzly Bear (13. srpna...

Americká alternativní kapela Grizzly Bear dorazila v pondělí poprvé k nám. V pražském Roxy naživo předvedla tu méně...

GLOSA: Opisoval Vivaldi či „ten druhý“? I to nadhodil skvělý festival

Španělský soubor Euskal Barrokensemble koncertoval v rámci Letních slavností...

Prázdninová Praha láká na hodně koncertů klasické hudby, ale pouze jednu jistotu: Letní slavnosti staré hudby. Letošní...

Na Soundtracku zahrají i hudbu z Kingdom Come. K mání byly lístky se slevou

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Kingdom Come: Deliverance, tedy česká počítačová hra roku, která zaujala i v zahraničí, se na festivalu Soundtrack...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz