Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Hádek s Dykem v Signálu odhodili pel mončičáků, díky bohu

  4:01aktualizováno  4:01
Nesešli se dva přední plyšáci českého hereckého nebe ve výběru z bobulí číslo 3? Bude poslední film Tomáše Řehořka Signál zajímat někoho jiného než adolescentní dívky a Eltona Johna? A rozehraje Vojta Dyk s Kryštofem Hádkem variaci na Podraz, nebo se budeme dívat na dva idioty v dobrosrdečné řachandě o tatících s flintou?

Z filmu Signál: Slyšíš to ticho? ptá se v upoutávce Vojta Dyk (vpravo) svého parťáka (Kryštof Hádek). | foto: Bontonfilm

To jsou otázky, kterým se po přečtení filmové synopse prostě nevyhnete. Dva sympatičtí grázlíci pořádají jízdu po zapadlých českých vesnicích a oblbují domorodce pohádkou o stavbě mobilního vysílače. Majitel pozemku, na němž bude anténa stát, se může těšit na markantní zvýšení své životní úrovně. Až dosud nedůvěryhodní kravaťáci inkasovali za své lži jen sex a brambory, teď ale chtějí i prachy.

Bez zbytečných exhibic

Mohlo to dopadnout špatně. Pachuť Bobulí s přítomností Kryštofa Hádka ještě sílí. S odkazem na tradici hrdinů veseloher Vesničko má středisková a Kurvahošigutentag diváka mučí představa pitvořících se lidiček na hranici karikatury.

Obavy vzbuzuje i hvězdnost obsazení, nebudou se stars typu Polívky a Rodena vzájemně oslňovat svým třpytem, byť mají vedlejší role? Spoustu škody by mohl napáchat i Dykův živelný exhibicionismus, nehledě na postoj "Jsem roztomilý a dobře to vím". Můžete vydechnout. Opěrky sedadla v kině přestanete křečovitě svírat hned pár minut po zapnutí promítačky.

Z filmu a o filmu Signál

Co se týče sloních hereckých eg, dokázal je Tomáš Řehořek ukočírovat, aniž by rozbil porcelán. Herci neopouštějí prostor, který jim mladý režisér vymezil. V malé roličce příjemně překvapí Bolek Polívka, do sebe schoulený hospodský, kterému s patnácti vypitými pivy denně krachuje podnik.

Povaha jedné z nejdůležitějších postav, vesnického alfa samce Pilky, samozřejmě k úspornosti nevybízí. Karel Roden je divoký a charizmatický, i tak si ale nekrade film pro sebe.

Ten patří dvěma holobrádkům, kteří si pro svou fiktivní prezentaci vyberou místo, kde srdce vesnice tluče nejsilněji. V hospodě. Jak později trefně poznamená postava Pilky, je ten větší z nich pěkná "svině". Nejenže stačí při výkladu o hledání signálu zdatně zmanipulovat místní vesničany včetně starosty, ale ještě si laserovým ukazovátkem označkuje bradavky obsluhující dcery majitele lokálu. Oči Dykova Filose nepatří roztomilému mončičákovi, nýbrž vypočítavému kocourovi, kterého honí mlsná.

Hádkův Kája je vedle svého výřečného bratrance jen bezmocným otloukánkem, vláčenou nulou, která pořád ještě věří, že se jedná jen o legraci. Jitřené emoce a neschopnost podívat se opačnému pohlaví do očí řeší tento student jaderné fyziky řetězovým hulením trávy. Kola průšvihu jsou řádně naolejována a mohou se dát do pohybu.

Signál

Česko, 2012, 113 min

Režie: Tomáš Řehořek

Hrají: Vojtěch Dyk, Kryštof Hádek, Bolek Polívka, Karel Roden

Hodnocení­: 70 %

Příběh  neztrácí ani na okamžik tempo. Kromě hlavní dějové linky scenárista Marek Epstein přistavěl ještě další patra. Zneuznaného vědce Prokeše v sympatickém podání Jiřího Menzela a téma domácího násilí, jehož terčem je Pilkova žena (skvělá Kateřina Winterová). Pilířem vyprávění jsou samozřejmě tance kolem vysílače a vybarvování povah, kdy každý zrazuje každého a nikdo nevěří nikomu. Jak se děj zrychluje, problémy kvasí a nesou s sebou situace vypjaté i několik groteskních okamžiků.

S těmi se šetří a bránici nerozervou. K takovým patří závod fichtlů do vrchu nebo roztomilé Hádkovo svádění servírky Verunky na dvacet sedm kilometrů elektromagnetického pole ve švýcarském CERNu (díky za přirozenost Evě Josefíkové).

Tomáš Řehořek říká, že natočil tragikomedii. Mýlí se. Na to má Signál příliš temných odstínů a postavy jsou až moc z masa a kostí. Kdo si taky vydechne, když se přetřásá téma morálky? Pokud by ale tvrdil, že natočil opravdu dobrý film, musíme mu dát za pravdu.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

TELEVIZIONÁŘ: K čemu pravda? Důležitější je lživé a zrůdné Doznání

Z filmu Doznání (1970)

Některé zrůdnosti by si měl člověk čas od času připomenout, byť zvedají žaludek i adrenalin. Třeba slova vyšetřovatele,...

Najdete na iDNES.cz