Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Hádek s Dykem v Signálu odhodili pel mončičáků, díky bohu

  4:01aktualizováno  4:01
Nesešli se dva přední plyšáci českého hereckého nebe ve výběru z bobulí číslo 3? Bude poslední film Tomáše Řehořka Signál zajímat někoho jiného než adolescentní dívky a Eltona Johna? A rozehraje Vojta Dyk s Kryštofem Hádkem variaci na Podraz, nebo se budeme dívat na dva idioty v dobrosrdečné řachandě o tatících s flintou?

Z filmu Signál: Slyšíš to ticho? ptá se v upoutávce Vojta Dyk (vpravo) svého parťáka (Kryštof Hádek). | foto: Bontonfilm

To jsou otázky, kterým se po přečtení filmové synopse prostě nevyhnete. Dva sympatičtí grázlíci pořádají jízdu po zapadlých českých vesnicích a oblbují domorodce pohádkou o stavbě mobilního vysílače. Majitel pozemku, na němž bude anténa stát, se může těšit na markantní zvýšení své životní úrovně. Až dosud nedůvěryhodní kravaťáci inkasovali za své lži jen sex a brambory, teď ale chtějí i prachy.

Bez zbytečných exhibic

Mohlo to dopadnout špatně. Pachuť Bobulí s přítomností Kryštofa Hádka ještě sílí. S odkazem na tradici hrdinů veseloher Vesničko má středisková a Kurvahošigutentag diváka mučí představa pitvořících se lidiček na hranici karikatury.

Obavy vzbuzuje i hvězdnost obsazení, nebudou se stars typu Polívky a Rodena vzájemně oslňovat svým třpytem, byť mají vedlejší role? Spoustu škody by mohl napáchat i Dykův živelný exhibicionismus, nehledě na postoj "Jsem roztomilý a dobře to vím". Můžete vydechnout. Opěrky sedadla v kině přestanete křečovitě svírat hned pár minut po zapnutí promítačky.

Z filmu a o filmu Signál

Co se týče sloních hereckých eg, dokázal je Tomáš Řehořek ukočírovat, aniž by rozbil porcelán. Herci neopouštějí prostor, který jim mladý režisér vymezil. V malé roličce příjemně překvapí Bolek Polívka, do sebe schoulený hospodský, kterému s patnácti vypitými pivy denně krachuje podnik.

Povaha jedné z nejdůležitějších postav, vesnického alfa samce Pilky, samozřejmě k úspornosti nevybízí. Karel Roden je divoký a charizmatický, i tak si ale nekrade film pro sebe.

Ten patří dvěma holobrádkům, kteří si pro svou fiktivní prezentaci vyberou místo, kde srdce vesnice tluče nejsilněji. V hospodě. Jak později trefně poznamená postava Pilky, je ten větší z nich pěkná "svině". Nejenže stačí při výkladu o hledání signálu zdatně zmanipulovat místní vesničany včetně starosty, ale ještě si laserovým ukazovátkem označkuje bradavky obsluhující dcery majitele lokálu. Oči Dykova Filose nepatří roztomilému mončičákovi, nýbrž vypočítavému kocourovi, kterého honí mlsná.

Hádkův Kája je vedle svého výřečného bratrance jen bezmocným otloukánkem, vláčenou nulou, která pořád ještě věří, že se jedná jen o legraci. Jitřené emoce a neschopnost podívat se opačnému pohlaví do očí řeší tento student jaderné fyziky řetězovým hulením trávy. Kola průšvihu jsou řádně naolejována a mohou se dát do pohybu.

Signál

Česko, 2012, 113 min

Režie: Tomáš Řehořek

Hrají: Vojtěch Dyk, Kryštof Hádek, Bolek Polívka, Karel Roden

Hodnocení­: 70 %

Příběh  neztrácí ani na okamžik tempo. Kromě hlavní dějové linky scenárista Marek Epstein přistavěl ještě další patra. Zneuznaného vědce Prokeše v sympatickém podání Jiřího Menzela a téma domácího násilí, jehož terčem je Pilkova žena (skvělá Kateřina Winterová). Pilířem vyprávění jsou samozřejmě tance kolem vysílače a vybarvování povah, kdy každý zrazuje každého a nikdo nevěří nikomu. Jak se děj zrychluje, problémy kvasí a nesou s sebou situace vypjaté i několik groteskních okamžiků.

S těmi se šetří a bránici nerozervou. K takovým patří závod fichtlů do vrchu nebo roztomilé Hádkovo svádění servírky Verunky na dvacet sedm kilometrů elektromagnetického pole ve švýcarském CERNu (díky za přirozenost Evě Josefíkové).

Tomáš Řehořek říká, že natočil tragikomedii. Mýlí se. Na to má Signál příliš temných odstínů a postavy jsou až moc z masa a kostí. Kdo si taky vydechne, když se přetřásá téma morálky? Pokud by ale tvrdil, že natočil opravdu dobrý film, musíme mu dát za pravdu.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Zpěvák zastoupil herečku, Febiofest zahájil Charles Aznavour

Šansoniér a herec Charles Aznavour obdržel na Febiofestu čestnou trofej...

Francouzská hvězda Catherine Deneuveová se z Febiofestu na poslední chvíli omluvila pro nemoc, nicméně cenu za přínos...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

Najdete na iDNES.cz