Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sibiř se drží starodávných tradicí

  15:22aktualizováno  15:22
Brno, Praha - Pohled dvou generací - cestovatele z počátku minulého století a dvou studentů pražské etnologie - na národy Sibiře nabízí nejnovější výstava Moravského zemského muzea. Obsahuje kožešinové oděvy, typické zdobené, obřadní artefakty, řezby z mrožoviny a předměty denní potřeby. Nejde přitom o pravěké nálezy, ale naopak o věci, které dodnes používají národy Čukotky, Kamčatky či severozápadní Sibiře.

Zájemci je mohou vidět až do 31. srpna v Mramorových sálech brněnského Biskupského dvora, kam tento etnografický projekt umístil brněnský Ústav Anthropos. "Pod společným názvem Lidé Sibiře se skrývají dvě menší výstavy věnované stejné oblasti," uvedla pracovnice Moravského zemského muzea Zuzana Vojtová.

První z nich návštěvníkům připomíná polozapomenutého moravského cestovatele Františka Poledna - Vlkovského, který se ve svých výzkumech zaměřil na sibiřský národ Čukčů. "Na Kamčatku a Čukotský polostrov se dostal v letech 1910 jako člen polární výpravy. Podařilo se mu přivést ojedinělou a z hlediska evropských muzejních fondů vzácnou sbírku," uvedla autorka výstavy Kateřina Káplšťová ze spolupořádajícího pražského Náprstkova muzea.

Vlkovský byl jedním z posledních cestovatelů, kteří měli možnost setkat se s původními obyvateli Sibiře před ruskou revolucí, která život Čukčů razantně změnila. Návštěvníci však uvidí spatřit jen část jeho sbírky. "Cestovatel musel později sbírku rozdělit mezi několik zájemců a část z ní se ztratila," dodala k výstavě z archivů Moravského zemského muzea a Náprstkova muzea Káplšťová.

Sibiř byla také cílem hned několika cest dvou studentů etnologie filozofické fakulty Karlovy univerzity. Jejich výsledky se staly náplní druhé výstavy nazvané Sibiř - domov lidí. "Dosud jsme prováděli výzkum u etnik severních Chantů obývajících tundry polárního Uralu, lesních Něnců či pelymských Mansů," uvedl jeden z cestovatelů, student Tomáš Boukal.

Spolu se svým kolegou Františkem Bahenským se na svých cestách setkávali s lidmi, kteří dodnes žijí starým způsobem. "Za sovětské éry se však dočkali mnoha bezpráví - byli pronásledováni jejich šamané, znárodňovala se sobí stáda, děti musely trávit čas v internátních školách," dodává mladý etnograf.

Výstava v Moravském zemském muzeu je věnovaná životu původních obyvatel Sibiře

Výstava v Moravském zemském muzeu je věnovaná původním obyvatelům Sibiře

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Najdete na iDNES.cz