Chinaski nahrávají novou, syrovější desku

Chinaski nahrávají novou, syrovější desku | foto: Michal Sváček, MAFRA

Show po vzoru Pink? Ano, i takoví budou Chinaski a přidají víc rocku

  • 6
Osmá deska populárních Chinaski má být v mnohém zlomová. První album s novým bubeníkem Otou Petřinou bude rockovější a takřka bez studiových kouzel. Halové turné k němu s kapelou připravuje na září producent Simon Sidi, který se podílel na show americké zpěvačky Pink nebo britských Depeche Mode.

Právě teď se Chinaski nacházejí uprostřed prací na nové desce, která vzniká v nouzovských studiích Sono pod producentským dohledem Milana Cimfeho.

Není na co čekat

"Po tragédii, která se stala Pavlovi, jsme si uvědomili, že pokud chceme dělat věci pořádně, musíme přestat mít naděláno v kalhotách," popisuje kytarista František Táborský odhodlání, které se v kapele postupně zrodilo po smrtelné dopravní nehodě bývalého bubeníka Pavla Grohmana.

Michal Malátný (Chinaski)Chinaski se proto novou desku rozhodli pojmenovat Není na co čekat a vrátit se na ní alespoň částečně ke svým začátkům. "Řekli jsme si, že máme poslední šanci ukázat, že nejsme úplný srá.., jak si o nás spousta lidí myslí," říká o novince, která vyjde v září nejprve digitálně za necelou stovku, frontman kapely Michal Malátný.

Skupina podle něj šla do nahrávání naplno víc než kdy jindy a jednou z hybných sil se stal nový bubeník Ota Petřina mladší, který je známý i jako thajský boxer a raper Marpo.

"Ota je mladej a žene nás dopředu. Dali jsme dohromady třicet nových songů, po letech si znovu pořídili zkušebnu a dva měsíce jsme v ní seděli, drbali písničky dokola a hádali se o hudbě," popisuje Malátný přípravy, které natáčení novinky předcházely.

Pro kapelu to přitom byla pořádná změna práce. Dlouhá léta si Chinaski zkušebnu pronajímali jen na pár týdnů před turné a písničkám dávali podobu až ve studiu.

Chinaski nahrávají novou, syrovější desku

I na základě turné k best of desce, kde oprášili řadu starších skladeb, se skupina rozhodla vrátit k jisté míře syrovosti svých začátků.

"Chtěli jsme písničky zaznamenat co nejvíc, jak je hrajeme ve zkušebně. Většinu desky jsme proto nahrávali všichni najednou, a když to šlape a neškodí celku, nechali jsme tam třeba i chybu," popisuje práce na albu saxofonista Štěpán Škoch, který je i autorem prvního singlu Spáč.

Michal Malátný (Chinaski)"Tentokrát jsme se i v postprodukci snažili přidávat jen minimum věcí. Cukrlátka kolem jsme dávali jenom tehdy, když to mělo účel," dodává saxofonista, podle kterého bude novinka hodně pestrá. Kromě rocku a klasických písniček střihu Chinaski na ní dojde i na big band a možná i na hip hop.

Naopak turné, které k desce Chinaski chystají, by nemělo být syrové, ale velkolepé. "Chceme ukázat něco, co žádná česká kapela nepředvedla," říká Malátný o šesti koncertech, které kapela v rámci T-Music tour odehraje v září a říjnu v Pardubicích, Ostravě, Liberci, Karlových Varech, Brně a Praze.

Show podle Pink

"Kluci byli na koncertě Pink a její show je hrozně nadchla. Ota, mladej fík, ještě ten večer sednul na mail a dokontaktoval se k jejímu uměleckému producentovi Simonovi Sidimu, což je Angličan, který žije v Los Angeles a dělal show i pro Depeche Mode, Aerosmith a podobně," popisuje, jak se zrodil nápad na podobu koncertů, Michal Malátný.

Chinaski nahrávají novou, syrovější desku

Se Sidim se kapela skutečně dohodla a ten pro ni hned na první schůzku v Los Angeles, kde Chinaski hráli v rámci turné pro krajany, připravil netradičně řešené pódium. To počítá i se stovkou diváků přímo v jeho středu, kteří koncert uvidí ze stejného úhlu jako kapela.

Podrobnosti vystoupení v americkém stylu se ještě dolaďují a kapela je nechce prozrazovat. Všem fanouškům, co se bojí, že Chinaski stráví víc času v šatně než na pódiu, ale Malátný vzkazuje: "Myslím, že převlíkat se fakt nebudeme."