Benedict Cumberbatch na premiéře filmu Hobit: Šmakova dračí poušť v Los Angeles...

Benedict Cumberbatch na premiéře filmu Hobit: Šmakova dračí poušť v Los Angeles (2. prosince 2013) | foto: AP

Cumberbatch o natáčení Hobita: Hlas draka mi vycházel z břicha jako oheň

  • 11
Berlín (Od zpravodaje iDNES.cz) - Hrdinové populárního britského seriálu o Sherlocku Holmesovi Martin Freeman a Benedict Cumberbatch si spolu zahráli i ve filmu Petera Jacksona Hobit: Šmakova dračí poušť. "Na natáčení jsme se přitom vůbec nepotkali," popisuje filmový Bilbo Martin Freeman. Druhý díl trilogie na motivy knihy J.R.R. Tolkiena právě vstupuje do evropských kin.

Stejně jako při natáčení úspěšného britského seriálu Sherlock, sešli se Martin Freeman a Benedict Cumberbatch v Berlíně na evropské premiéře filmu Hobit: Šmakova dračí poušť. Zatímco Freeman v hlavní roli Bilba Pytlíka podobný kolotoč už zažil, Cumberbatch se ve velkofilmu Petera Jacksona objevil poprvé.

A navíc v roli poněkud netradiční, anglický herec totiž namluvil postavu draka Šmaka. Hlavní tahák druhého dílu tak mluví hlasem populárního Sherlocka Holmese.

Setkání se Sherlockem a Watsonem

Zatímco například Luke Evans (představitel Barda lučištníka) dorazil na rozhovory dost neformálně v pleteném svetru, hvězdy seriálu Sherlock dostály pověsti anglických gentlemanů. Oba v sakách, pečlivě upravení. Už šedivějící Martin Freeman působí na první pohled velice přístupně, rád se rozpovídá a je na něm vidět, že postavou Bilba skutečně žije. Benedict Cumberbatch je oproti tomu zamlklejší, mluví rozvážně a většinu času se dívá do desky stolu. Důrazně však upozorňuje, že je Tolkienovým fanouškem už od mládí a účast v takovém projektu pro něj byla čest.

Cumberbatch proto unikl jakémukoli složitému maskování. To Freeman musel v obleku Bilba trávit několikaměsíční natáčení. "Ty hobití nohy nejsou moc pohodlné, jsou těžké a svědí. Paruka je oproti nim velice velice příjemná," popisuje, jak se z šedivějícího nakrátko střiženého Johna Watsona stával rozdrbaným hobitem Bilbem s pověstnými chlupatými chodidly.

Seriálový Sherlock je Tolkienův fanoušek už od mala. "Poslouchal jsem načtenou verzi už jako sedmiletý. Hrozně mne tenkrát fascinoval Glum," vzpomíná sedmatřicetiletý herec. "Takže, když jsem dostal nabídku se v příběhu objevit, byl jsem nadšený," přiznává.

Krom Šmaka namluvil Cumberbatch i tajemného Nekromanta z pevnosti Dol Guldur. "Černá řeč je velice rychlá. Napadlo mne, že ji pro větší děsivost namluvím při nádechu. A ještě jsem to namluvil pozpátku, než je řeč pak ve filmu slyšet, tím dostala skutečně strašidelný ráz," popisuje herec, který si jako Tolkienův znalec cení toho, že Jackson tak ukazuje spojitost mezi Šmakem a další temnou silou v příběhu.

Hlas draka je tomu skutečnému hercovu přeci jen podobnější. "Jen mne museli trochu zesílit. Hluboký hlas musel vycházet více z břicha, asi jako Šmakův oheň," vysvětluje.

I když k vrcholům druhého Hobita patří dialogy mezi Šmakem a Bilbem, Freeman se s Cumberbatchem na natáčení nesetkali. "Scény s drakem jsem natáčel sám, musel jsem si ho tam představit," popisuje momenty, kdy jako Bilbo pátrá v Ereboru po vzácném Arcikamu a probudí spícího draka.

"Většinou to bylo proti zelenému pozadí, někdy nade mnou třeba v pětadvaceti metrech svítilo světlo, abych věděl, kde má drak hlavu," dodává. "Křičeli na mne, teď běž doprava teď doleva. Muselo to mít velice dobrou choreografii," uznává dvaačtyřicetiletý herec.

Natáčení se Šmakem tak probíhalo trochu jinak než minulé scény s Glumem. "Představitel Gluma Andy Serkins je přeci jen jako člověk skutečný primát se čtyřmi končetinami. Zato Benedict by obrovského ještěra napodobil asi těžko," směje se.

Oba herci o úspěchu filmu nepochybují. "Už odpradávna se snažíme z tohoto světa uniknout a vytváříme si legendy, bohy a nestvůry," uvažuje Freeman, proč je filmová verze Tolkienova příběhu pro dnešní mládež stejně lákavá, jako byla kniha před padesáti lety.

"Tyhle příběhy, a je jedno, jestli je to Hobit, Thor nebo cokoli jiného, jsou prostě pořád o tom samém: o vztazích, o rodině, závisti a vůbec všech těhle věcech, které tu budou pořád," vypočítává. "I kdybyste Hobitovi sebrali ty jeho velká chodidla, stejně by stál za to," klade důraz na běžné hodnoty, které film nese.

Pro Jacksona by i praštil

"Bilbo je obyčejný člověk v neobyčejném příběhu. A to je podle mne to pravé hrdinství, to je příběh, který se mi líbí," dodává Freeman. Sám by však v životě nedokázal zabít pro něco jako je prsten. "Ale pro rodinu? To bych klidně zabil. A pro Petera Jacksona? No, to asi ne, ale kvůli němu bych klidně někomu pořádnou vrazil," uzavírá.

Ostatně byl to právě Jackson, kdo byl kvůli Freemanovi ochoten posunout natáčení pětsetšedesátimilionového projektu o dva měsíce. Freeman totiž dříve, než kývl na natáčení Hobita, slíbil účast v druhé sérii Sherlocka. A i když je rozpočet těchto dvou projektů nesrovnatelný, nechtěl své slovo porušit, takže Jacksonovi nezbylo, než si na svého vysněného Bilba počkat.

Letos natáčení poslední části Jacksonovy nové trilogie skončilo, takže se Cumberbatch i Freeman mohli naplno vrátit ke třetí sérii Sherlocka. Aktuální díl Hobita, který právě vstupuje do evropských kin, má u nás premiéru ve čtvrtek 12. prosince.

8. prosince 2013