Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Shepard to tu má těžké

  9:23aktualizováno  9:23
Simpatico je šest let stará hra Sama Sheparda, amerického dramatika, filmového scenáristy - kromě jiného i Antonioniho titulu Zabriskie Point či Wendersova filmu Paříž, Texas - a herce, například ve snímku Homo Faber Roberta Altmana. V české premiéře ji uvedlo pražské Divadlo v Řeznické. Sympatická je snaha této studiové scény uvádět soudobou angloamerickou dramatiku, jež je sice ve světě uznávána, u nás však příliš "na růžích ustláno" nemá.

Po Osbornově Ohlédni se v hněvu, jímž se jakoby programově přihlásilo k určitému divadelnímu stylu a postoji, po mrazivé Krásce z Leenane Martina McDonagha a Filmu vo správným chlapovi Davida Mameta sáhlo občanské sdružení Naše Dobrovolné Divadelní Družstvo, jež má v Řeznické domovskou scénu, právě po Shepardovi. Simpatico je studií vztahu dvou přátel, které rozdělil společný zločin a společně milovaná žena. Jde o zvolna rozplétaný řetězec událostí a vztahů ovlivňujících život několika lidí kolem dostihového sportu. Téma vzdáleně připomíná Dostojevského Zločin a trest.

I zde pronásleduje svědomí ze spáchaného činu duši hlavního hrdiny, který touží po vykoupení. Ovšem jsme o století dál: Shepard se neubírá přímou cestou k duchovnímu rozměru zločinu a zoufalství, ale k reflexi využívá i směšnost, grotesknost, autorskou ironii, nadhled. Postavy staví do bizarních situací, kdy nemohou usnout a berou si deku, kdy navenek nepijí, ale lahev mají schovanou pod postelí. Na scénu přivádí i jakousi obdobu Soni ze Zločinu a trestu - přihlouplou Cecilii v podání Kateřiny Seidlové. Ta nic nechápe, pouze touží alespoň jednou uvidět kentucké Derby a v krizových situacích se zmůže jen na to, že stále opakuje, jak pracuje v samoobsluze.

SIMPATICO
Sam Shepard

Naše Dobrovolné Divadelní Družstvo

překlad Dana Hábová
režie Jiří Bábek
scéna Adam Pitra
kostýmy Tomáš Kypta
hudba Tomáš Fröhlich
světla Lukáš Pejchal
Jenže silný, napínavý příběh a introvertně rafinovaný text plný básnivých obrazů, dějových zákrutů a falešných stop (například název Simpatico odkazuje na jméno koně) nedokázal režisér Jiří Bábek přečíst s formální i obsahovou vícevrstevnatostí. Inscenuje jej jako realistické drama dvou ztroskotanců, kteří se dostali do situací, s nimiž si nevědí rady. Vinnie Jana Hartla je blouznivý "idiot", jehož činy jsou uzavřeny do vlastního světa, nesrozumitelné, nečitelné. Omezuje se na utrápená gesta, prázdné neosobní pohledy, jež se opakují a jež neopouští ani v situacích dramatického vypětí, ani v závěru, kdy odchází.

Hartlova postava působí jednorozměrně a schematicky. Stejně problematický je i výklad starého, podvodným skandálem namířeným proti své osobě zničeného, na kariéru rezignujícího Simmse v podání Petra Křiváčka. Jako bychom sledovali recitujícího rozhlasového herce s důraznou dikcí, skrze niž však nedokáže vdechnout své postavě dramatický rozměr. O něco lépe vyznívají ženy, zvláště Rosie Jany Staňkové; i když i ony pouze figurkaří. A tak tíha inscenace leží na Vinnieho příteli a původci dávného podvodu, Carterovi Martina Zahálky, jenž se úkolu zhostil výborně.

Zprvu spěchající, krizi si nepřipouštějící, se pomalu - přes spoustu téměř coenovsky groteskních minipříběhů - stává vyhořelou troskou, která touží po jediném: usnout a zmizet tak z reality tohoto světa. Že se mu to podaří polonahému, na zemi a bez přikrývek, je hořkým koncem Shepardova dramatu i Bábkovy inscenace. Ta se však k němu prokousávala příliš monotónně a zdlouhavě, zaklesnuta v herecké i jevištní civilnosti let dávno minulých. Současné drama i film se ubírají razantnějšími a barvitějšími cestami. Přesto by neměla ojedinělá dramaturgická linie Divadla v Řeznické ani jeho "dobrovolné družstevní sekce" zůstat nepovšimnuta.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

RECENZE: Sex a kříže. Na Palmovce se ukřičené polské režie opravdu nebáli

Z uvedení Něco za něco v Divadle pod Palmovkou

Temná scéna, hutná a silně nabasovaná hudba. Od úvodních minut je jasné, že nastudování Shakespearovy poslední komedie...

Najdete na iDNES.cz