Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Shakespeare bude v létě zdolávat rekordy

  13:43aktualizováno  13:43
Letní shakespearovské slavnosti se i letos statečně rozrůstají. Nabídnou rekordní počet představení na pěti českých a slovenských scénách, celkem deset titulů, čtyři premiéry a dva exkluzivní hosty.

Letní shakespearovské slavnosti - Komedie omylů | foto: Agentura Schok

A samozřejmě i divácky atraktivní tváře představitelů postav slavného alžbětinského autora. V Shakespearových hrách se tak nově objeví Ivana Jirešová, známá ze seriálu Ordinace v růžové zahradě, nebo Jitka Čvančarová.

Pražské scény, tedy Nejvyšší purkrabství Pražského hradu a nádvoří Lichtenštejnského paláce se letos dočkají celkem tří premiér.

Hrát se bude tradičně v Praze, Brně a Bratislavě, nově jsou součástí slavností i Slezskoostravský hrad v Ostravě a košické Pódium na Hlavnej ulici.

Nový Jago a plno omylů
Letní shakespearovské slavnosti - zkouška OthellaCelý festival zahájí obnovená premiéra Othella, ve které se nově představí Martin Stránský v roli Jaga. Titulní dvojici, tedy Othella a Desdemonu, ztvární Martin Zahálka a Zuzana Vejvodová.

Shakespearova raná Komedie omylů je pak úplnou novinkou a premiéru má naplánovánu na 8. července. V režii Ivana Rajmonta se v ní představí Martin Pechlát, Filip Rajmont a "česká Sophia Loren" Jitka Čvančarová.

Letní shakespearovské slavnosti - Komedie omylů"Na Pražský hrad se moc těším, i proto, že jsem tu měla první rande se svým partnerem," usmívá se Čvančarová. "Pod širým nebem se navíc hraje úplně jinak, moc se na to těším," dodává herečka, které byla svěřena role Adriany.

"Komedie omylů je výjimečná v tom, že celou dobu drží velmi rychlé tempo, má ohromný spád. Myslím, že to může být problém celou dobu udržet," míní dvorní překladatel Shakespearova díla Martin Hilský.

Obtížnou roli mají ve hře Pechlát i Rajmont - oba totiž hrají dvojrole. "Mým úkolem je obě postavy čitelně odlišit, ale nejen tím, že si vezmu jiný kostým," podotýká Rajmont.

Svět víl ovládne Jirešová
Letní shakespearovské slavnosti - Jak se vám líbíTřetí premiérou letošního ročníku bude rovněž Komedie omylů, ovšem v nastudování zkušeného Petra Gábora, který ji na scéně Slezskoostravského hradu uvede s oblíbenými ostravskými herci.

Novinku ohlásila i bratislavská scéna - tady se režisér Michal Vajdička pustil do historického dramatu Antonius a Kleopatra. Titulní dvojici pak svěřil Tomáši Maštalírovi a Zuzaně Fialové.

Loňský bratislavský úspěch pak dovolil přesunout do Prahy i slavnou pohádku Sen noci svatojánské v režii Ĺuba Pauloviče. V roli královny víl Titanie letos zastoupila těhotnou Sabinu Laurinovou Ivana Jirešová.

Letní shakespearovské slavnosti - Sen noci svatojánské"Odmalička miluju svět pohádek a fantazie, proto je mi ta role tak sympatická," říká populární herečka, která se na prknech Letních shakespearovských slavností objeví vůbec poprvé.

"Vztah Titanie s králem skřítků Oberonem je vášnivý, přijde mi komplikovaný hlavně v tom, že oba jsou velmi silné osobnosti. U takových vztahů by se měly přesně určit hranice," dodává Jirešová ke své roli.

Richard z Krakova
Celkem je během letošních slavností nachystáno rekordních 158 představení, z toho sedmadevadesát v Praze, sedmnáct v Brně, sedmadvacet v Bratislavě, třináct v Ostravě a čtyři v Košicích.

Letní shakespearovské slavnosti - ze hry BouřeDiváci se samozřejmě dočkají i úspěšných titulů z minulých ročníků. Nebude chybět Bouře s Janem Třískou v roli Kalibana, Jak se vám líbí s Mariánem Labudou nebo Kupec benátský, ve kterém v hlavních rolích excelují Bolek Polívka a Jan Přeučil.

Bonbonkem pro ostravské diváky pak bude Richard III. v podání souboru Teatr Ludowy z Krakova, do Prahy pak herci brněnské Husy na provázku přivezou inscenaci Martina Huby Smím prosit Lady? Macbeth.

Ani letos nejsou Letní shakespearovské slavnosti pouze o divadle - v jižních zahradách Pražského hradu je totiž od 2. července do konce září nachystána výstava šestadvaceti velkoformátových fotografií Václava Chocholy pod názvem Pražský chodec.
Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Nachlass. Festival pozve do pokojů, kde se lidé chystali na smrt

Prohlídka skoro dokončeného Nového divadla v Plzni.

Připravovali se na vlastní smrt, diváci nyní mohou nahlédnout do jejich pokojů. Výjimečné divadelní zážitky v podání...

ANKETA: Následuje přestávka. Je to pro vás přežitek, nebo nutnost?

Opona jako symbol divadelní přestávky

Jsou ještě kina, kde se diváci dočkají přestávky během projekce? A co koncerty v halách? A jak si s přestávkou v dnešní...

Vážností bychom Vlasy pohřbili. Čekejte hvězdy i holé zadky, láká režisér

Šimon Caban na zkouškách muzikálu Vlasy

Se zdravým nadhledem pracuje režisér Šimon Caban na muzikálu Vlasy pro pražské Divadlo Kalich. Nehrozí prý patos ani...

BMW X5 xDrive30d 2012 ·
BMW X5 xDrive30d 2012 ·

r.v. 2012, naj. 79 849 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz