Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Shakespeare bude v létě zdolávat rekordy

  13:43aktualizováno  13:43
Letní shakespearovské slavnosti se i letos statečně rozrůstají. Nabídnou rekordní počet představení na pěti českých a slovenských scénách, celkem deset titulů, čtyři premiéry a dva exkluzivní hosty.

Letní shakespearovské slavnosti - Komedie omylů | foto: Agentura Schok

A samozřejmě i divácky atraktivní tváře představitelů postav slavného alžbětinského autora. V Shakespearových hrách se tak nově objeví Ivana Jirešová, známá ze seriálu Ordinace v růžové zahradě, nebo Jitka Čvančarová.

Pražské scény, tedy Nejvyšší purkrabství Pražského hradu a nádvoří Lichtenštejnského paláce se letos dočkají celkem tří premiér.

Hrát se bude tradičně v Praze, Brně a Bratislavě, nově jsou součástí slavností i Slezskoostravský hrad v Ostravě a košické Pódium na Hlavnej ulici.

Nový Jago a plno omylů
Letní shakespearovské slavnosti - zkouška OthellaCelý festival zahájí obnovená premiéra Othella, ve které se nově představí Martin Stránský v roli Jaga. Titulní dvojici, tedy Othella a Desdemonu, ztvární Martin Zahálka a Zuzana Vejvodová.

Shakespearova raná Komedie omylů je pak úplnou novinkou a premiéru má naplánovánu na 8. července. V režii Ivana Rajmonta se v ní představí Martin Pechlát, Filip Rajmont a "česká Sophia Loren" Jitka Čvančarová.

Letní shakespearovské slavnosti - Komedie omylů"Na Pražský hrad se moc těším, i proto, že jsem tu měla první rande se svým partnerem," usmívá se Čvančarová. "Pod širým nebem se navíc hraje úplně jinak, moc se na to těším," dodává herečka, které byla svěřena role Adriany.

"Komedie omylů je výjimečná v tom, že celou dobu drží velmi rychlé tempo, má ohromný spád. Myslím, že to může být problém celou dobu udržet," míní dvorní překladatel Shakespearova díla Martin Hilský.

Obtížnou roli mají ve hře Pechlát i Rajmont - oba totiž hrají dvojrole. "Mým úkolem je obě postavy čitelně odlišit, ale nejen tím, že si vezmu jiný kostým," podotýká Rajmont.

Svět víl ovládne Jirešová
Letní shakespearovské slavnosti - Jak se vám líbíTřetí premiérou letošního ročníku bude rovněž Komedie omylů, ovšem v nastudování zkušeného Petra Gábora, který ji na scéně Slezskoostravského hradu uvede s oblíbenými ostravskými herci.

Novinku ohlásila i bratislavská scéna - tady se režisér Michal Vajdička pustil do historického dramatu Antonius a Kleopatra. Titulní dvojici pak svěřil Tomáši Maštalírovi a Zuzaně Fialové.

Loňský bratislavský úspěch pak dovolil přesunout do Prahy i slavnou pohádku Sen noci svatojánské v režii Ĺuba Pauloviče. V roli královny víl Titanie letos zastoupila těhotnou Sabinu Laurinovou Ivana Jirešová.

Letní shakespearovské slavnosti - Sen noci svatojánské"Odmalička miluju svět pohádek a fantazie, proto je mi ta role tak sympatická," říká populární herečka, která se na prknech Letních shakespearovských slavností objeví vůbec poprvé.

"Vztah Titanie s králem skřítků Oberonem je vášnivý, přijde mi komplikovaný hlavně v tom, že oba jsou velmi silné osobnosti. U takových vztahů by se měly přesně určit hranice," dodává Jirešová ke své roli.

Richard z Krakova
Celkem je během letošních slavností nachystáno rekordních 158 představení, z toho sedmadevadesát v Praze, sedmnáct v Brně, sedmadvacet v Bratislavě, třináct v Ostravě a čtyři v Košicích.

Letní shakespearovské slavnosti - ze hry BouřeDiváci se samozřejmě dočkají i úspěšných titulů z minulých ročníků. Nebude chybět Bouře s Janem Třískou v roli Kalibana, Jak se vám líbí s Mariánem Labudou nebo Kupec benátský, ve kterém v hlavních rolích excelují Bolek Polívka a Jan Přeučil.

Bonbonkem pro ostravské diváky pak bude Richard III. v podání souboru Teatr Ludowy z Krakova, do Prahy pak herci brněnské Husy na provázku přivezou inscenaci Martina Huby Smím prosit Lady? Macbeth.

Ani letos nejsou Letní shakespearovské slavnosti pouze o divadle - v jižních zahradách Pražského hradu je totiž od 2. července do konce září nachystána výstava šestadvaceti velkoformátových fotografií Václava Chocholy pod názvem Pražský chodec.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

David Matásek uvítá Evropu na velké zahradní party. V Nové Atlantidě

Plakát k inscenaci Nová Atlantida

Je to už skoro tři a půl roku, co na Novou scénu pražského Národního divadla vtrhl Stanislav Gross, Jiří Paroubek či...

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

Najdete na iDNES.cz