Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sfouknutý prach z Marešové odkryl Osobnost

  16:21
V souvislosti s probíhající výstavou v Moravské galerii v Brně vyšla monografie znovuobjevené české malířky Milady Marešové z pera kurátorky výstavy Martiny Pachmanové.

Milada Marešová: Pařížská tančírna (1935) | foto: Lucie Mlynářová

Zdá se, že díky dobré propagaci objevné výstavy, jež byla otevřena 14. března a potrvá v brněnském Pražákově paláci do 25. května, získalo české výtvarné umění novou hvězdu. Bohužel jedenadvacet let po její smrti...

Zatímco výstava je pouze dočasným připomenutím dosud opomíjené malířky, její monografie je takříkajíc "věčná". A jako taková je zpracována velmi dobře, jak graficky (Luboš Drtina), tak po obsahové stránce.

Kniha obsahuje téměř 200 reprodukcí výtvarných děl a fotografií Milady Marešové (1901-1987), její chronologicky sestavený životopis, rozhovor s jejím synovcem a dědicem Janem Marešem a především studii Martiny Pachmanové, která vykládá malířčino dílo a zařazuje jej do dobového kontextu.

Žena i malířka
Milada Marešová: Dáma s psíkem (1930)Protože se Pachmanová ve své odborné činnosti zabývá především výtvarným uměním z genderového hlediska, tento úhel pohledu je poměrně zásadní i v jejím přístupu k dílu Milady Marešové. Jistěže správně - už proto, že běžný český zájemce o výtvarné umění asi doposud znal z meziválečného období, kam spadá vrcholná etapa tvorby Marešové, pouze Toyen (jejíž výtvarný styl je samozřejmě zcela rozdílný).

Milada Marešová jako žena-malířka je zajímavá dvěma aspekty: jednak byla jednou z nemnoha ženských absolventek AVU ve své generaci (studovala u Vojtěcha Hynaise, na začátku 20. let už poměrně "zkostnatělého", studenty nepříliš respektovaného klasika), jednak se ženským světem výrazně zabývala ve vlastní tvorbě.

Nebyla však žádnou "výtvarnou sufražetkou". Pachmanová uvádí: "Celý život byla spíše solitérka a stejně tak se neangažovala ani v ženském uměleckém hnutí. Na kolektivních ženských výstavách mezi válkami bychom její jméno nenašli. Podobně jako řada jiných současnic považovala účast na zvláštní ´ženské misi´ za romantickou a přežilou."

Marešová "nechtěla, aby bylo její umění nahlíženo prizmatem příslušnosti k jednomu pohlaví, ale skrze umělecký výkon." Značnou část jejího díla z 20. a 30. let nicméně tvoří vyloženě ženská tematika. Část jejích postav tvoří ženy ve spíše tragických situacích (vdovy, žebračky apod.), druhým pólem jsou ovšem ženy sebevědomé a emancipované. Například její Nevěsta s cigaretou svým "mondénním a slastným kuřáckým gestem předznamenává protest proti představám dobré a (po)slušné manželky a matky."

"V první polovině třicátých let se Marešová opakovaně vracela k motivu kultivované a sebevědomé ženy, která se suverénně pohybuje na veřejnosti, chodí sama či s přítelkyněmi do kaváren, kouří a svým zevnějškem i chováním bourá některá tabu, která ženy do doby nedávno minulé svazovala s rodinou, dětmi a kuchyní, případně i církví," uvádí Pachmanová.

Dodává ale: "Nebyla by to ale Marešová, kdyby přijala tento poněkud mondénní model ženství jako svůj ideál a nevšímala si přitom, že přijetí jistého vzorce chování a kódu oblékání ještě není zárukou dosažení opravdové autonomie a vnitřní svobody."

Sarkastický pohled
Milada Marešová: Plovárna (1927)Výrazem tohoto odstupu jsou malířčiny portréty snobských a afektovaných dam, jejichž prázdné výrazy působí často jako karikatura. Určitý sarkasmus je ostatně k zaznamenání i v jiných tématech Milady Marešové. Signifikantním příkladem je například obraz Dobročinný bazar (1927), který odráží hraný pseudohumanismus podobných akcí, typické "samolibé uspokojení nad vlastní dobrotou". Podobná, i když ne tolik "zlá", je i jemně ironická idylka obrazu Plovárna z téhož roku. Ten se nejspíš stane díky plakátu výstavy i titulní stránce publikace asi nejznámějším dílem Milady Marešové.

Sociální rozměr (který souvisel s jejím levicovým cítěním, jež získala už během studentských let) je další výraznou linií malířčiny tvorby a obrazy z pražských i pařížských periferií se vyznačují značným citovým vhledem.

Paradoxy avantgardy
Milada Marešová: Z periferie (1937)Zajímavé úvahy Martiny Pachmanové nad dílem Milady Marešové se týkají i vztahu jejího díla k meziválečné avantgardě Devětsilu a jejího ideologa Karla Teiga. Přestože některé vzory byly společné (třeba francouzský "celník" Henri Rousseau), ve východiscích se solitérní Marešová od dnes slavných avantgardistů výrazně lišila. Pachmanová nicméně uvádí zajímavý paradox: "Ačkoli se za přímého předchůdce surrealismu v meziválečném Československu nadále považuje devětsilský poetismus a artificialismus, mírou imaginace se surrealistickému umění blížili i malíři a malířky z jiné části uměleckého spektra.

Magický rozměr a snová poezie se ve dvacátých letech projevily v malířském díle Milady Marešové, Vlasty Vostřebalové-Fischerové nebo Marie Schnabelové... Východiskem jejich práce však nebyla programová prohlášení, ale schopnost nalézat kouzlo obyčejného a nadreálného v každodenní skutečnosti a svým zakořeněním v zobrazujícím malířství (pohledem Teiga v historismu) byly v této době surrealismu blíže než devětsilská poetika konstruktivismu."

Podstatnou část druhé světové války prožila Milada Marešová v ženské káznici Waldheim - byla odsouzena za účast v protifašistickém odboji. Po válce se plně věnovala především knižní ilustraci, k volné malířské tvorbě se vrátila až v 60. letech pod vlivem cesty do Číny.

Těžištěm její tvorby jsou ovšem 20. a 30. léta. Tuto tvorbu připomnělo jen pár výstav v 70. a 80. letech. Čeští kunsthistorikové Miladu Marešovou vesměs opomněli uvést ve svých pracích o českém umění 20. století, čímž ji z něj de facto zcela vyřadili. Martina Pachmanová naštěstí z mimořádně zajímavých obrazů i životopisu, hodného skutečné Osobnosti, sfoukla pomyslný prach.

Martina Pachmanová: Milada Marešová - malířka nové věcnosti
Moravská galerie v Brně/Argo, 184 stran

Autor:
  • Nejčtenější

Zemřel zpěvák a herec Josef Laufer, po čtyřech letech v umělém spánku

21. dubna 2024

Ve věku 84 let zemřel herec, režisér, zpěvák a scenárista Josef Laufer. Informaci potvrdil ředitel...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

24. dubna 2024

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela herečka Hana Brejchová. Proslavil ji film Lásky jedné plavovlásky

22. dubna 2024  7:52,  aktualizováno  9:48

Zemřela herečka Hana Brejchová, bylo jí 77 let. Zazářila ve filmu Miloše Formana Lásky jedné...

Larry je mrtvý. Tvůrci Simpsonových nechali po 35 letech zemřít štamgasta od Vočka

24. dubna 2024  8:35

Zarytí fanoušci seriálu Simpsonovi smutní. Tvůrci totiž nechali zemřít jednu z postav, která byla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

Příšera, sen i poezie. Divadlo o Toyen plánovala Steinmasslová tři roky

26. dubna 2024

Hned dvě představení věnovaná naší slavné malířce Toyen mají tuto sezonu premiéru v hlavním městě....

Audioknihou roku je životopis Agathy Christie. Zvláštní cenu získal Soukup

25. dubna 2024  16:49

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se staly memoáry Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie...

RECENZE: Kdo není s Mirai kamarád, bude mít s jejich albem minimálně 69 problémů

25. dubna 2024

Premium Čtvrté album kapely Mirai nese opět japonský název Tomodachi, což znamená „kamarádi.“ Je hezké, že...

TRENDY V KLIPECH: Mirai rekapitulují, Brixtn vytáhli song z šuplíku

25. dubna 2024  12:22

Skupina Mirai ke svému desátému výročí vydala klip Easy, v němž rekapitulují své působení na...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...