Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sezona Moravské filharmonie bude kratší

  10:37aktualizováno  10:37
Olomouc - Prosinec by si už nyní měli barevně zvýraznit ve svých kalendářích olomoučtí příznivci opery. Až v tomto měsíci totiž oficiálně začne nová sezona Moravské filharmonie. Proč tak pozdě? Protože se od poloviny července až do listopadu bude zcela opravovat budova, v níž filharmonie sídlí. Zásadními změnami projdou nejen "dráty ve zdi" - kompletně se mění elektroinstalace.

Proměna čeká interiéry: změní se dispozice, vznikne filharmonický klub, výtah pro vozíčkáře, přibudou nová sedadla, zvětší se balkony a tak dále. Co ale bude dělat v době stavebních úprav orchestr? "Hrát a zkoušet," tvrdí šéf filharmonie Vladislav Kvapil a dodává: "Připravili jsme náhradní program jak pro orchestr, tak pro publikum. Zkoušet budeme v Dvořákově sále v Žerotíně."

Náhradní program pak bude tvořit v době od září do října trojice tří mimořádných koncertů, v rámci kterých se například Moravská filharmonie poprvé představí na Podzimním festivalu duchovní hudby či na koncertě v Moravském divadle.

"Abonentní koncerty pak začnou až šestého prosince. Připravili jsme pro posluchače tři cykly po čtyřech koncertech," říká Kvapil a uklidňuje publikum, že ceny vstupného se zvedat nebudou. "Zvyšujeme cenu vždy po dvou letech, takže letos není důvod," vysvětluje Kvapil.

Sezona, v níž se Olomoučané mohou opět těšit například na setkání s houslovým virtuosem Pavlem Šporclem, bude také ve znamení hledání nového šéfdirigenta. "Minulou sezonu jsme byli bez něj, v roli hlavního hostujícího dirigenta byl Wang Jin," vysvětluje Kvapil a dodává, že by orchestr rád angažoval na šéfdirigentský post některého z mladých mužů s taktovkou.

Pár tipů přitom Kvapil má už nyní. "Můžeme vybírat například z Františka Preislera, Jaroslava Kyzlinka, Tomáše Hanuse či Zbyňka Müllera," vypočítává Kvapil jména. S některými dirigenty se už zdejší publikum mohlo seznámit dříve, jiné potká v sezoně nové.

Ačkoli pravá filharmonická sezona začne až za šest měsíců, kdo chce, může filharmonii potkat třeba už poslední srpnový den, kdy bude Olomouc slavit zápis sloupu Nejsvětější Trojice do UNESCO. Moravská filharmonie by tento slavnostní den měla pod širým nebem provést skladbu Carmina Burana.

Moravská filharmonie Olomouc

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Najdete na iDNES.cz