Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sezona Moravské filharmonie bude kratší

  10:37aktualizováno  10:37
Olomouc - Prosinec by si už nyní měli barevně zvýraznit ve svých kalendářích olomoučtí příznivci opery. Až v tomto měsíci totiž oficiálně začne nová sezona Moravské filharmonie. Proč tak pozdě? Protože se od poloviny července až do listopadu bude zcela opravovat budova, v níž filharmonie sídlí. Zásadními změnami projdou nejen "dráty ve zdi" - kompletně se mění elektroinstalace.

Proměna čeká interiéry: změní se dispozice, vznikne filharmonický klub, výtah pro vozíčkáře, přibudou nová sedadla, zvětší se balkony a tak dále. Co ale bude dělat v době stavebních úprav orchestr? "Hrát a zkoušet," tvrdí šéf filharmonie Vladislav Kvapil a dodává: "Připravili jsme náhradní program jak pro orchestr, tak pro publikum. Zkoušet budeme v Dvořákově sále v Žerotíně."

Náhradní program pak bude tvořit v době od září do října trojice tří mimořádných koncertů, v rámci kterých se například Moravská filharmonie poprvé představí na Podzimním festivalu duchovní hudby či na koncertě v Moravském divadle.

"Abonentní koncerty pak začnou až šestého prosince. Připravili jsme pro posluchače tři cykly po čtyřech koncertech," říká Kvapil a uklidňuje publikum, že ceny vstupného se zvedat nebudou. "Zvyšujeme cenu vždy po dvou letech, takže letos není důvod," vysvětluje Kvapil.

Sezona, v níž se Olomoučané mohou opět těšit například na setkání s houslovým virtuosem Pavlem Šporclem, bude také ve znamení hledání nového šéfdirigenta. "Minulou sezonu jsme byli bez něj, v roli hlavního hostujícího dirigenta byl Wang Jin," vysvětluje Kvapil a dodává, že by orchestr rád angažoval na šéfdirigentský post některého z mladých mužů s taktovkou.

Pár tipů přitom Kvapil má už nyní. "Můžeme vybírat například z Františka Preislera, Jaroslava Kyzlinka, Tomáše Hanuse či Zbyňka Müllera," vypočítává Kvapil jména. S některými dirigenty se už zdejší publikum mohlo seznámit dříve, jiné potká v sezoně nové.

Ačkoli pravá filharmonická sezona začne až za šest měsíců, kdo chce, může filharmonii potkat třeba už poslední srpnový den, kdy bude Olomouc slavit zápis sloupu Nejsvětější Trojice do UNESCO. Moravská filharmonie by tento slavnostní den měla pod širým nebem provést skladbu Carmina Burana.

Moravská filharmonie Olomouc

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Najdete na iDNES.cz