Seznamte se, toto jsou Nejisté státy americké

V pražské galerii Rudolfinum začíná výstava věnovaná "synům a vnukům" Andyho Warhola a Richarda Prince. Z nich vychází generace současných umělců, jakými jsou třeba Paul Chan či Mike Bouchet.

Uncertain States of America (Nejisté Státy Americké) je první výstavou současného amerického umění u nás. Nabízí jedinečnou příležitost porovnat tvorbu Američanů a českých umělců.

Taft Green - Reaction Facets International Airport (2004)Kritika války v Iráku, přebírání obrazů z médií, kritika oslavování hollywoodských hvězd či absurdní plakáty, jež nic nesdělují, naznačují, že dochází k vzájemným inspiracím mezi Evropou a Spojenými Státy.

Nejen málo zastoupená malba vede k přesvědčení, že se mladí američtí umělci pokouší smazat hranici mezi tzv. vysokým a nízkým uměním a náměty pro svou tvorbu čerpají často ze společenských fenoménů jako například okultismus či rave party.

Mike Bouchet - Celebrity Jacuzzi: Steffi Graf (2001)Matthew Ronay - Falling Spilling Sprawling (2005)Frank Benson - Portrait Of The Artists Mother (2004)Anthony Burdin - Voodoo Room (2005)

Expozice měla svou premiéru v říjnu 2005 v Oslu, od té doby již byla k vidění mimo jiné i v galeriích v Londýně nebo Spojených státech. Z Prahy se podle kurátorů bude na konci února stěhovat do Pekingu.

Cristina Lei Rodriguez - Untitled (2005)"V Praze je současná podoba putovní exhibice zatím nejpůsobivější a největší svým rozsahem", okomentoval instalci jeden z kurátorů a rektor vysoké školy výtvarných umění ve Frankfurtu na Mohanem Daniel Birnbaum.
 
Výstava se pro veřejnost otevírá 6. prosince v pražské Galerii Rudolfinum a potrvá do 24. února.