Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Seznamte se: právnický čistič George Clooney

  15:35aktualizováno  15:35
Tony Gilroy, scenárista Ďáblova advokáta či trilogie o agentu Bourneovi, si pro svůj režijní debut zvolil thriller z právnického prostředí. Jmenuje se Michael Clayton.

George Clooney ve filmu Michael Clayton | foto: SPI

Michael Clayton je vyjednavačem jedné z největších právnických firem v New Yorku - Kenner, Bach & Ledeen. Je firemní jedničkou, která hladce čistí tu největší firemní špínu, ale navzdory letité praxi nebyl dosud jmenován partnerem a zřejmě ani nikdy nebude. Ačkoliv se svou prací není spokojen, rozvod a narůstající dluh ho drží připoutaného k firmě.

"Film zachycuje Michaela Claytona na vrcholu nespokojenosti s vlastní kariérou,“ říká George Clooney, který hraje hlavní roli.

Práce Michaela oddálila od rodiny. Nemá čas na svého desetiletého syna, o jehož péči se střídá s exmanželkou, nemá ani čas navštívit svého nemocného otce.

Co hůře, jeho mladší bratr Timmy, těžký alkoholik, pohřbil jejich společný projekt a zadlužil Michaela 80 000 dolary. "Michaelovou nadějí, že unikne práci vyjednavače, byly tyto snadno vydělané peníze, ale díky Timmymu se to nezdařilo,“ říká Clooney.

Trailer k filmu Michael Clayton

Mezitím se ve firmě U/North dostala na hranu kariéra advokátky Crowderové; záleží na urovnání multimilionové žaloby, kterou proti nim vede Claytonova firma. Když však prvotřídní advokát firmy Kenner, Bach & Ledeen Arthur Edens (Tom Wilkinson) sabotuje případ kvůli morální zvrhlosti svého klienta, je Michael poslán, aby Arthura Edense ukočíroval.

"Arthur začínal v právnické profesi se silnými ideály a vznešenými záměry, ale po letech vidí sám sebe, jak brání neobhajitelné a jak se zcela odchýlil od toho, kým býval – vše pro peníze a udržení si životního stylu. Dopustil, aby byla jeho duše pošpiněna a zkažena k nepoznání,“ komentuje Arthurův rozpor Wilkinson.

Arthurovi zemřela manželka, dcera se mu odcizila a jeho diagnóza zní - maniodeprese. Michaelova schopnost řešit krize delikátně a efektivně zachránila Arthura před osmi lety před selháním.

Nyní ovšem vynechá své léky, dostaví se totální kolaps a Arthur začne pracovat na rozjetém případu pro druhou stranu. Takže vyvstává otázka: Bude včas zneškodněn, nebo vyhraje případ pro žalobce… a jak toto Michael Clayton urovná?

Michaelova a Atrhurova šéfa, Martyho Bacha, hraje režisér a producent Sydney Pollack. "Marty je závislý na Claytonovi, který má dostat Arthura pod kontrolu,“ říká Pollack. "Incident přichází v okamžik, kdy je jeho firma uprostřed sloučení se společností v Londýně, což by byl způsob, jak odejít na odpočinek s pořádným balíkem peněz. Takže když se díky Arthurovi začnou věci komplikovat, Marty začne neskutečně tlačit na Michaela, aby to ukočíroval.“

Inspiraci pro Michaela Claytona získal Gilroy během návštěv newyorských právnických firem při průzkumu k filmu Ďáblův advokát. "Když jsem procházel tyto gigantické kanceláře, byl jsem ohromen, kolik se toho děje za scénou. Každá firma měla obrovská oddělení v zadní části budovy, která fungovala 24 hodin denně. Chtěl jsem vědět, co je to za člověka, který je ve čtyři hodiny ráno vzhůru, aby chránil firmu. Co by to udělalo s vámi, kdybyste měli takovou práci? Odpovědi na tyto otázky se jmenují Michael Clayton,“ říká Gilroy.

Michael Clayton (Michael Clayton)
USA, 2007, 119 min., scénář a režie: Tony Gilroy, kamera: Robert Elswit, hudba: James Newton Howard, hrají: George Clooney, Sean Cullen, Tom Wilkinson, Tilda Swinton, Sydney Pollack, česká distribuce: SPI, česká premiéra 17. ledna 2008

Autor: FilterNejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Deneuveová nakonec na Febiofest nepřijede. Cenu převezme Aznavour

Catherine Deneuveová (Cannes, 23. května 2017)

Francouzská herečka Catherine Deneuveová na poslední chvíli zrušila svou účast na Febiofestu. Během čtvrtečního...

Odmítnout bondovku? To bych musel být hlupák, naznačil režisér Boyle

Danny Boyle

Režisér Trainspottingu či Milionáře z chatrče Danny Boyle prohlásil, že by musel být hlupák, kdyby nechtěl režírovat...

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

Najdete na iDNES.cz