Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sexuální turistiku z osobní zkušenosti neznám, říká Iva Pekárková

  11:44aktualizováno  11:44
Známá česká spisovatelka Iva Pekárková právě vydala nový román s názvem Sloni v soumraku. Její hlavní téma je značně nekonvenční: sexuální turistika starších žen.

Iva Pekárková | foto: wikipedia

"Poměrně krátký román má dvě hlavní postavy," řekla iDNES.cz Iva Pekárková. "Mladého dvaadvacetiletého vykuka Amadoua ze Senegalu a Anne, naivní dámu přes padesát, Angličanku, která celý život nemohla najít pořádného partnera. Když pozná na dovolené v Senegalu Amadoua, zamiluje se a vezme si ho za manžela, což je jediná možnost, jak ho dostat do Anglie."

Silně erotický příběh mladého Senegalce je syrové a zároveň vtipné vyprávění o studené realitě mezilidských vztahů, generačních problémů a kulturních rozdílů, ale i o tom, jak se partneři mohou navzájem krutě využívat.

"Amadou přijede do Londýna a ke své hrůze si uvědomí, že je ženatý za starou tlustou krávu...," pokračuje autorka ve stručném popisu děje své novinky. "Amadouovi nějaká manželská věrnost nic neříká, a tak ho Anne brzo načapá při nevěře a rozvede se s ním, takže on je bez papírů, a navíc ho ještě udá jako ´teroristu´ (je to velmi vlažný muslim)."

"Amadoua nakonec deportují zpátky do Senegalu, kde je nyní ovšem velmi vážený, protože byl v 'bílé zemi'. Vrátí se ke svému původnímu povolání ´beach boye´, je to tak trochu mužský prostitut, lovící bělošky na pláži a doufající, že mu něco dají... Nevidí jinou možnost, jak se uživit."

Kdo je Iva Pekárková

Česká prozaička, publicistka a překladatelka (nar. 1963) během studií přírodních věd v roce 1983 emigrovala, žila převážně ve Spojených státech. Zde vystřídala několik zaměstnání (mj. barmanka, sociální pracovnice, taxikářka), ze kterých posléze načerpala řadu námětů pro svou literární činnost. Mezi její nejznámější knihy patří Péra a perutě (1989), Dej mi ty prachy (1996), Gang zjizvených (1998), Můj I.Q. (1999) či Šest miliard Amerik (2005).

"Kámoška mi poradila, ať tu knížku napíšu z hlediska toho kluka, což byla, myslím, moc dobrá rada, a já to tak skutečně víceméně udělala. Tím je, řekla bych, dost nezvyklý, protože většina podobných příběhů o nerovné lásce je psaná z hlediska zhrzených bělošek," řekla Pekárková iDNES.cz na téma nalezení originální formy románu.

Zoufalství a snaha osamělé starší Angličanky a mladého frustrovaného Afričana utéct od všedního života je silným příběhem, jehož vyústěním je chmátnutí až na dno lidské morálky. "Jak Amadou, tak Anne udělají fůru hodně zlých věcí, ale oba k tomu mají své důvody," vysvětluje autorka.

Místem dějiště Slonů v soumraku je Senegal, ačkoli fenoménem sexuální turistiky starších žen je světoznámá především Gambie. Iva Pekárková přiznává, že hlavním důvodem bylo využití jejích znalostí senegalského kmene Fulani.

"Příběh je to sice vymyšlený, ale měl velmi konkrétní předlohu. Nějaký čas poté, co jsem začala řídit taxíka, jsem šla na dvě piva s jedním chlapíkem, právě z kmene Fulani, a ten mi vypravoval o tom, jak se dostal do Anglie - právě díky své zhruba o 25 let starší manželce," vypravuje Pekárková.

"Pak už jsem se s ním nikdy neviděla, v podstatě jsem na něj zapomněla, dokud mi nezačala psát sprosté e-maily ta jeho manželka. Jako že jí ho svádím a tak, což nebyla pravda. Ale zřejmě si skutečně nějakou babu našel a ona se mu vloupala do mailu. Za ty sprostý dopisy jsem jí nezřízeně vděčná, protože tím přede mnou v podstatě obnažila celou svou duši - a nebylo vůbec těžký se vžít do jejího uvažování."

Příběh Slonů v soumraku je tedy v podstatě pravdivý. "I když já osobně ho z vlastní zkušenosti neznám," dodává Iva Pekárková.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Japonci znovu účtují s křesťanstvím. Samuraj vychází poprvé v češtině

Z filmu Mlčení (Adam Driver)

Po osmatřiceti letech od vydání originálu přichází český překlad románu Samuraj. Napsal jej Šúsaku Endó.

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Nakladatelství Paseka zve do své chlouby. Domu, který navrhl Jan Kotěra

Z interiéru domu, ve kterém sídlí Nakladatelství Paseka

Nakladatelství Paseka poprvé otevírá své dveře veřejnosti a zve čtenáře na zbrusu novou sérii autorských čtení.

Najdete na iDNES.cz