Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sexuální turistiku z osobní zkušenosti neznám, říká Iva Pekárková

  11:44aktualizováno  11:44
Známá česká spisovatelka Iva Pekárková právě vydala nový román s názvem Sloni v soumraku. Její hlavní téma je značně nekonvenční: sexuální turistika starších žen.

Iva Pekárková | foto: wikipedia

"Poměrně krátký román má dvě hlavní postavy," řekla iDNES.cz Iva Pekárková. "Mladého dvaadvacetiletého vykuka Amadoua ze Senegalu a Anne, naivní dámu přes padesát, Angličanku, která celý život nemohla najít pořádného partnera. Když pozná na dovolené v Senegalu Amadoua, zamiluje se a vezme si ho za manžela, což je jediná možnost, jak ho dostat do Anglie."

Silně erotický příběh mladého Senegalce je syrové a zároveň vtipné vyprávění o studené realitě mezilidských vztahů, generačních problémů a kulturních rozdílů, ale i o tom, jak se partneři mohou navzájem krutě využívat.

"Amadou přijede do Londýna a ke své hrůze si uvědomí, že je ženatý za starou tlustou krávu...," pokračuje autorka ve stručném popisu děje své novinky. "Amadouovi nějaká manželská věrnost nic neříká, a tak ho Anne brzo načapá při nevěře a rozvede se s ním, takže on je bez papírů, a navíc ho ještě udá jako ´teroristu´ (je to velmi vlažný muslim)."

"Amadoua nakonec deportují zpátky do Senegalu, kde je nyní ovšem velmi vážený, protože byl v 'bílé zemi'. Vrátí se ke svému původnímu povolání ´beach boye´, je to tak trochu mužský prostitut, lovící bělošky na pláži a doufající, že mu něco dají... Nevidí jinou možnost, jak se uživit."

Kdo je Iva Pekárková

Česká prozaička, publicistka a překladatelka (nar. 1963) během studií přírodních věd v roce 1983 emigrovala, žila převážně ve Spojených státech. Zde vystřídala několik zaměstnání (mj. barmanka, sociální pracovnice, taxikářka), ze kterých posléze načerpala řadu námětů pro svou literární činnost. Mezi její nejznámější knihy patří Péra a perutě (1989), Dej mi ty prachy (1996), Gang zjizvených (1998), Můj I.Q. (1999) či Šest miliard Amerik (2005).

"Kámoška mi poradila, ať tu knížku napíšu z hlediska toho kluka, což byla, myslím, moc dobrá rada, a já to tak skutečně víceméně udělala. Tím je, řekla bych, dost nezvyklý, protože většina podobných příběhů o nerovné lásce je psaná z hlediska zhrzených bělošek," řekla Pekárková iDNES.cz na téma nalezení originální formy románu.

Zoufalství a snaha osamělé starší Angličanky a mladého frustrovaného Afričana utéct od všedního života je silným příběhem, jehož vyústěním je chmátnutí až na dno lidské morálky. "Jak Amadou, tak Anne udělají fůru hodně zlých věcí, ale oba k tomu mají své důvody," vysvětluje autorka.

Místem dějiště Slonů v soumraku je Senegal, ačkoli fenoménem sexuální turistiky starších žen je světoznámá především Gambie. Iva Pekárková přiznává, že hlavním důvodem bylo využití jejích znalostí senegalského kmene Fulani.

"Příběh je to sice vymyšlený, ale měl velmi konkrétní předlohu. Nějaký čas poté, co jsem začala řídit taxíka, jsem šla na dvě piva s jedním chlapíkem, právě z kmene Fulani, a ten mi vypravoval o tom, jak se dostal do Anglie - právě díky své zhruba o 25 let starší manželce," vypravuje Pekárková.

"Pak už jsem se s ním nikdy neviděla, v podstatě jsem na něj zapomněla, dokud mi nezačala psát sprosté e-maily ta jeho manželka. Jako že jí ho svádím a tak, což nebyla pravda. Ale zřejmě si skutečně nějakou babu našel a ona se mu vloupala do mailu. Za ty sprostý dopisy jsem jí nezřízeně vděčná, protože tím přede mnou v podstatě obnažila celou svou duši - a nebylo vůbec těžký se vžít do jejího uvažování."

Příběh Slonů v soumraku je tedy v podstatě pravdivý. "I když já osobně ho z vlastní zkušenosti neznám," dodává Iva Pekárková.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

RECENZE: Ani Colin Firth neprodá srdcebol Rozmačkaného ega se slaninou

Colin Firth (Cannes, 16. května 2016)

O jídle dnes píše každý. A co víc, píší o něm ti, kdo mají problém rozeznat krůtu od kuřete a okurku od cukety. Případ...

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

Najdete na iDNES.cz