Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Severomoravský gobelín není jen starým kobercem

  10:54aktualizováno  10:54
V prostorách Uměleckoprůmyslového muzea v Praze se koná výstava, jež představuje krásné, ale náročné umění gobelínů, jež se vyráběly na severní Moravě.

Hanuš Schweiger - Věrozvěstové - z výstavy Moravská gobelínová manufaktura | foto: Uměleckoprůmyslové muzeum Praha

Hlavním iniciátorem vzniku první moravské gobelínky byl malíř Rudolf Schlattauer (1861-1915). Po studiích ve Vídni sbíral umělecké zkušenosti v dalších evropských metropolích, jeho slibně se rozvíjející malířskou kariéru však zastavila tuberkulóza.

Na doporučení lékařů odjel do Skandinávie, kde se seznámil s místními technikami tkaní nástěnných koberců. Osvojil si je natolik dobře, že když se vrátil na Moravu, založil roku 1898 v obci Zašová poblíž Valašského Meziříčí firmu na výrobu gobelínů.

Rudolf Schlattauer - paravánV tomto regionu existovala řemeslná textilní tradice, byla zde proto vhodná pracovní síla. Tapiserie, paravány a nábytkové tkaniny se zprvu tvořily podle Schlattauerových návrhů, který vycházel především ze secesního florálního dekorativismu.

Manufaktura se zpočátku potýkala s ekonomickými problémy, ty se však vyřešily roku 1908 založením státem dotované Jubilejní zemské školy gobelínové a kobercové ve Valašském Meziříčí, kam se dílna téhož roku také přestěhovala.

První rok Schlattauer ve škole vyučoval pouze čtyři žákyně, v roce 1912 se jejich počet zvýšil na dvacet dvě. Mezi prvními výtvarníky, kteří pro školu vypracovali návrhy gobelínů, byl Schlattauerův spolužák z vídeňské akademie Hanuš Schweiger.

Na výstavě jsou představeny celkem tři jeho práce: vedle Svatého Cyrila a Metoděje ztvárněných po vzoru starých byzantských ikon visí gobelínová verze jeho kresby Vodníka a o kus dál je zavěšen neméně slavný Krysař. Jako plodní návrháři se ukázali také architekti Dušan Jurkovič a Jan Kotěra.

Art deco a funkcionalismus
Za Schlattauerova nástupce, výtvarníka Jaro Kučery (1885-1950), se po stylové stránce uplatňovalo především pozdní art deco, třicátá léta byla ve znamení funkcionalismu. V období druhé světové války kvůli nedostatku kvalitního materiálu umělecká produkce stagnovala, k obnově došlo až v roce 1946, kdy zde začali restaurovat historické gobelíny.

Jan T. Strýček - Tráva 4Z období padesátých a šedesátých let stojí za pozornost vystavené tapiserie vytvořené podle návrhů Pravoslava Kotíka, Antonína Kybala a Mikuláše Medka. Z Kybalova ateliéru na Uměleckoprůmyslové škole v Praze vyšel dnešní ředitel Moravské gobelínové manufaktury Jan T. Strýček (1949), který je na výstavě zastoupen i svým nejnovějším geometrizujícím cyklem Tráva.

V devadesátých letech Strýček inicioval projekt Aktuální textilní umění, jenž se snaží obnovit spolupráci dílny s předními českými umělci a přepsat jejich vizuální jazyk do techniky gobelínů. Mezi nejzdařilejší práce, které byly do expozice z tohoto projektu zařazeny, patří tapiserie podle návrhů Karla Malicha, Jiřího Sopka či Jiřího Davida.

Výstava, jež nese v podtitulu název 110 let umění gobelínu, tak jasně ukazuje, že gobelín není jen stará tkalcovská a vyšívací technika, ale také neustále aktuální výtvarné médium, jež je schopno i toho nejmodernějšího výrazu.

Moravská gobelínová manufaktura
Uměleckoprůmyslové muzeum, Praha, trvá do 28. září, vstupné 80, snížené 40 korun.
Hodnocení: 80 %

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...

OBRAZEM: Praha nepostavená. U Národního divadla mohla stát výšková budova

Osa Pařížské (dříve Mikulášské) třídy a Čechova mostu dnes končí letenským...

Obří socha Libuše na Vyšehradě, výšková budova parlamentu v sousedství Národního divadla či silniční nájezd na úpatí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz