Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Severomoravský gobelín není jen starým kobercem

  10:54aktualizováno  10:54
V prostorách Uměleckoprůmyslového muzea v Praze se koná výstava, jež představuje krásné, ale náročné umění gobelínů, jež se vyráběly na severní Moravě.

Hanuš Schweiger - Věrozvěstové - z výstavy Moravská gobelínová manufaktura | foto: Uměleckoprůmyslové muzeum Praha

Hlavním iniciátorem vzniku první moravské gobelínky byl malíř Rudolf Schlattauer (1861-1915). Po studiích ve Vídni sbíral umělecké zkušenosti v dalších evropských metropolích, jeho slibně se rozvíjející malířskou kariéru však zastavila tuberkulóza.

Na doporučení lékařů odjel do Skandinávie, kde se seznámil s místními technikami tkaní nástěnných koberců. Osvojil si je natolik dobře, že když se vrátil na Moravu, založil roku 1898 v obci Zašová poblíž Valašského Meziříčí firmu na výrobu gobelínů.

Rudolf Schlattauer - paravánV tomto regionu existovala řemeslná textilní tradice, byla zde proto vhodná pracovní síla. Tapiserie, paravány a nábytkové tkaniny se zprvu tvořily podle Schlattauerových návrhů, který vycházel především ze secesního florálního dekorativismu.

Manufaktura se zpočátku potýkala s ekonomickými problémy, ty se však vyřešily roku 1908 založením státem dotované Jubilejní zemské školy gobelínové a kobercové ve Valašském Meziříčí, kam se dílna téhož roku také přestěhovala.

První rok Schlattauer ve škole vyučoval pouze čtyři žákyně, v roce 1912 se jejich počet zvýšil na dvacet dvě. Mezi prvními výtvarníky, kteří pro školu vypracovali návrhy gobelínů, byl Schlattauerův spolužák z vídeňské akademie Hanuš Schweiger.

Na výstavě jsou představeny celkem tři jeho práce: vedle Svatého Cyrila a Metoděje ztvárněných po vzoru starých byzantských ikon visí gobelínová verze jeho kresby Vodníka a o kus dál je zavěšen neméně slavný Krysař. Jako plodní návrháři se ukázali také architekti Dušan Jurkovič a Jan Kotěra.

Art deco a funkcionalismus
Za Schlattauerova nástupce, výtvarníka Jaro Kučery (1885-1950), se po stylové stránce uplatňovalo především pozdní art deco, třicátá léta byla ve znamení funkcionalismu. V období druhé světové války kvůli nedostatku kvalitního materiálu umělecká produkce stagnovala, k obnově došlo až v roce 1946, kdy zde začali restaurovat historické gobelíny.

Jan T. Strýček - Tráva 4Z období padesátých a šedesátých let stojí za pozornost vystavené tapiserie vytvořené podle návrhů Pravoslava Kotíka, Antonína Kybala a Mikuláše Medka. Z Kybalova ateliéru na Uměleckoprůmyslové škole v Praze vyšel dnešní ředitel Moravské gobelínové manufaktury Jan T. Strýček (1949), který je na výstavě zastoupen i svým nejnovějším geometrizujícím cyklem Tráva.

V devadesátých letech Strýček inicioval projekt Aktuální textilní umění, jenž se snaží obnovit spolupráci dílny s předními českými umělci a přepsat jejich vizuální jazyk do techniky gobelínů. Mezi nejzdařilejší práce, které byly do expozice z tohoto projektu zařazeny, patří tapiserie podle návrhů Karla Malicha, Jiřího Sopka či Jiřího Davida.

Výstava, jež nese v podtitulu název 110 let umění gobelínu, tak jasně ukazuje, že gobelín není jen stará tkalcovská a vyšívací technika, ale také neustále aktuální výtvarné médium, jež je schopno i toho nejmodernějšího výrazu.

Moravská gobelínová manufaktura
Uměleckoprůmyslové muzeum, Praha, trvá do 28. září, vstupné 80, snížené 40 korun.
Hodnocení: 80 %

Autor:



Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...



Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...

OBRAZEM: Prohlédněte si velkolepou Slovanskou epopej. Vrátila se do Prahy

Alfons Mucha: Apoteóza z dějin Slovanstva (1926, vaječná tempera, olej, plátno,...

Slovanská epopej je od minulého týdne znovu k vidění v Praze. Galerie hlavního města Prahy tentokrát jedenáct obrazů ze...

OBRAZEM: Jak viděl Jiří Kolář srpen 1968, odhaluje Národní galerie

Národní galerie v Praze uspořádala rozsáhlou výstavu děl  Jiřího Koláře. Na...

Národní galerie představuje u příležitosti 50. výročí sovětské okupace Československa v srpnu 1968 rozsáhlou výstavu...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz