Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šetlíkovy fotky se vrátily na hrad

  17:58aktualizováno  17:58
Brno - Po roce se na brněnský Špilberk opět vrátily fotografie Jadrana Šetlíka. První moravský hrad znovu nabízí snímky, které přitahují veřejnost a budí odpor odborníků mluvících o kýči. Šetlíkův výstavní seriál nazvaný Dotýkání II. představuje velkoformátové barevné snímky českých celebrit. Druhý díl jako vůbec první výstavu situovali pořadatelé do Královské kaple, která je před dokončením a v historii představovala jedno z nejvíce reprezentativních míst brněnského hradu.

Jedenadvacet fotografických obrazů v honosných patinovaných rámech umožní zblízka pohlédnout do tváří Václava Klause, prezidentského páru, Tomáše Bati, Miroslava Horníčka a řady známých zpěvaček a modelek.

Jihomoravský region v této elitní galerii reprezentuje podnikatelka Olga Girstlová a triatlonista Filip Ospalý. "Ve dvou zimních měsících přišlo na předchozí Šetlíkovu výstavu přes čtyři tisíce lidí," říká ředitel Muzea města Brna, které hrad spravuje, Jiří Vaněk.

Glosa
Brňané, na Špilberk!

Už podruhé se v relativně krátké době jednoho roku zabydlely na brněnském Špilberku snímky Jadrana Šetlíka. Je jim tam hezky. Krásné gotické prostory by fotografovi mohl závidět nejeden z jeho kolegů. Zůstane jistě na individuálním vkusu, zda vás přeslazené portréty české smetánky chytí za srdce, či nikoliv. Poukazy odborníků na povrchnost Šetlíkova umění by Muzum města Brna, jinak kulturní instituce, reflektovat mělo. Tyto hlasy násobí další fakt. Proč se po krátkém čase dívat na stejný výstavní projekt? Že má Dagmar Havlová nový kostýmek? A Peter Dvorský téměř nestárne? Argument ředitele muzea, že jde o test zatím nepřístupných prostor, a věštba horentní návštěvnosti, která Špilberk znovu čeká, neobstojí. Pokud muzeum kratochvilným škvárem testuje historické zdivo, je na čase se začít bát o jeho statiku. Známé tváře spolehlivě zabírají. Shakespearovým hrám ve své době silně konkurovaly zábavné mědvědí zápasy. Brňané by ale měli vyhledávat cestu na hrad Špilberk kvůli hodnotnému výstavnímu programu, jehož je muzeum garantem. Vyjít nahoru se dá i kvůli dějinám nebo ze zdravého patriotismu. Nic z toho Šetlíkova výstava nenabízí.
LUBOŠ MAREČEK
Argumentem vysoké návštěvnosti ve slabých měsících reaguje na otázku, proč autor dostává s podobným projektem a v krátké době znovu příležitost. "Kaple je před dokončením a v zimě by zůstala uzavřena. Muzeum vybírá vstupné a poskytuje dozor," glosuje Vaněk poukaz na historickou výjimečnost rekonstruovaných sálů. Výběr snímků Vaněk neovlivňoval, vše považuje za návštěvnickou zkoušku toho, jaké umění se v kapli osvědčí.

"Nepovažuji to za umění. Snad to patří do reklamních síní," míní ředitelka Moravské galerie Kaliopi Chamonikolasová. Výtvarný publicista Radek Horáček už při první Šetlíkově výstavě psal o propadu hluboko do kýče. Jeho kolega Jan H. Vitvar také mluví o odpudivém kýči. "Jsou nenápadité a ve vztahu k zobrazovaným bezpohlavní," komentuje snímky s rozzářenými úsměvy a dokonalými tvářemi.

"Žádné retuše neprovádím, snímky neupravuju," brání se Šetlík poukazu na vyumělkovanost. "Celebrity si vybírají mě. Schválně jsem na nich tuto kolekci postavil," vysvětluje, proč do Brna znovu přivezl fotografie slavných. O kritice své práce ví, a dokonce připouští, že více než o umění jde o komerční záležitost. "Je to určitý styl, který u nás chyběl a je stále více žádaný. Budu ho dělat i nadále," dodává Šetlík.

Po roce se na brněnský Špilberk opět vrátily fotografie Jadrana Šetlíka

Po roce se na brněnský Špilberk opět vrátily fotografie Jadrana Šetlíka

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Další z rubriky

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Najdete na iDNES.cz