Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šetlíkovy fotky se vrátily na hrad

  17:58aktualizováno  17:58
Brno - Po roce se na brněnský Špilberk opět vrátily fotografie Jadrana Šetlíka. První moravský hrad znovu nabízí snímky, které přitahují veřejnost a budí odpor odborníků mluvících o kýči. Šetlíkův výstavní seriál nazvaný Dotýkání II. představuje velkoformátové barevné snímky českých celebrit. Druhý díl jako vůbec první výstavu situovali pořadatelé do Královské kaple, která je před dokončením a v historii představovala jedno z nejvíce reprezentativních míst brněnského hradu.

Jedenadvacet fotografických obrazů v honosných patinovaných rámech umožní zblízka pohlédnout do tváří Václava Klause, prezidentského páru, Tomáše Bati, Miroslava Horníčka a řady známých zpěvaček a modelek.

Jihomoravský region v této elitní galerii reprezentuje podnikatelka Olga Girstlová a triatlonista Filip Ospalý. "Ve dvou zimních měsících přišlo na předchozí Šetlíkovu výstavu přes čtyři tisíce lidí," říká ředitel Muzea města Brna, které hrad spravuje, Jiří Vaněk.

Glosa
Brňané, na Špilberk!

Už podruhé se v relativně krátké době jednoho roku zabydlely na brněnském Špilberku snímky Jadrana Šetlíka. Je jim tam hezky. Krásné gotické prostory by fotografovi mohl závidět nejeden z jeho kolegů. Zůstane jistě na individuálním vkusu, zda vás přeslazené portréty české smetánky chytí za srdce, či nikoliv. Poukazy odborníků na povrchnost Šetlíkova umění by Muzum města Brna, jinak kulturní instituce, reflektovat mělo. Tyto hlasy násobí další fakt. Proč se po krátkém čase dívat na stejný výstavní projekt? Že má Dagmar Havlová nový kostýmek? A Peter Dvorský téměř nestárne? Argument ředitele muzea, že jde o test zatím nepřístupných prostor, a věštba horentní návštěvnosti, která Špilberk znovu čeká, neobstojí. Pokud muzeum kratochvilným škvárem testuje historické zdivo, je na čase se začít bát o jeho statiku. Známé tváře spolehlivě zabírají. Shakespearovým hrám ve své době silně konkurovaly zábavné mědvědí zápasy. Brňané by ale měli vyhledávat cestu na hrad Špilberk kvůli hodnotnému výstavnímu programu, jehož je muzeum garantem. Vyjít nahoru se dá i kvůli dějinám nebo ze zdravého patriotismu. Nic z toho Šetlíkova výstava nenabízí.
LUBOŠ MAREČEK
Argumentem vysoké návštěvnosti ve slabých měsících reaguje na otázku, proč autor dostává s podobným projektem a v krátké době znovu příležitost. "Kaple je před dokončením a v zimě by zůstala uzavřena. Muzeum vybírá vstupné a poskytuje dozor," glosuje Vaněk poukaz na historickou výjimečnost rekonstruovaných sálů. Výběr snímků Vaněk neovlivňoval, vše považuje za návštěvnickou zkoušku toho, jaké umění se v kapli osvědčí.

"Nepovažuji to za umění. Snad to patří do reklamních síní," míní ředitelka Moravské galerie Kaliopi Chamonikolasová. Výtvarný publicista Radek Horáček už při první Šetlíkově výstavě psal o propadu hluboko do kýče. Jeho kolega Jan H. Vitvar také mluví o odpudivém kýči. "Jsou nenápadité a ve vztahu k zobrazovaným bezpohlavní," komentuje snímky s rozzářenými úsměvy a dokonalými tvářemi.

"Žádné retuše neprovádím, snímky neupravuju," brání se Šetlík poukazu na vyumělkovanost. "Celebrity si vybírají mě. Schválně jsem na nich tuto kolekci postavil," vysvětluje, proč do Brna znovu přivezl fotografie slavných. O kritice své práce ví, a dokonce připouští, že více než o umění jde o komerční záležitost. "Je to určitý styl, který u nás chyběl a je stále více žádaný. Budu ho dělat i nadále," dodává Šetlík.

Po roce se na brněnský Špilberk opět vrátily fotografie Jadrana Šetlíka

Po roce se na brněnský Špilberk opět vrátily fotografie Jadrana Šetlíka

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Najdete na iDNES.cz