Sestry Steinovy

Sestry Steinovy | foto: Indies Records

Sestry Steinovy zpívají dětem „alternativní folklor“

  • 0
Přední představitelky domácí scény alternativního folku Sestry Steinovy vydaly nové album. Jmenuje se Měsíček svítí a je určeno především dětem.

"Máme slabost pro lidovou kulturu, jsme vděčné prolézačky roubených chalup a obdivovatelky starých kapliček na zapomenutých kopcích. A taky jsme mámy a víme, že dnešní děti potřebují znát kromě Mozilly a iPodu i tajemství pěšinek, po kterých chodíval mysliveček za svou milou, nebo širokých hlubokých vltavských tůní," říkají protagonistky alba.

Měsíček svítí tvoří 27 lidových písniček, vesměs těch nejznámějších, počínaje To ta Heľpa přes Koulelo se, koulelo, Tálinskej rybník, Vyletěla holubička, Černé oči, jděte spát až po Dobrú noc. Nebyly by to ale Sestry Steinovy, aby písničky pouze "otrocky" přehrály na kytary a přezpívaly a nezapojily do projektu své neortodoxní tvůrčí představy.

Sestry SteinovyDo hudebních úprav zapojila tentokrát dvojice ve značné míře klávesové nástroje a počítač, takže některé písničky podbarvují - tu více, tu i méně organicky - elektronické zvuky a samply. Kromě vokálu Sester Steinových, tedy Lucie Steinhauserové a Karoliny Kamberské, který se tradičně pohybuje v originálních výrazových polohách i harmoniích, zpívají na albu i děti s neškolenými hlasy, nicméně od přírody talentované.

Současně s deskou vychází u nakladatelství Baobab zpěvník těchto písní, ilustrovaný dlouholetou souputnicí Sester Steinových, malířkou z Vysočiny Terezou Říčanovou. Ta je autorkou výtvarných návrhů obalů všech alb dua a vyzdobila i booklet desky Měsíček svítí.

Alba pro děti táhnou

Jaroslav Uhlíř a Zdeněk SvěrákKromě klasiků, kteří se na tvorbu pro děti léta programově zaměřují a mezi nimiž kvalitativně jednoznačně vede dvojice Uhlíř - Svěrák, vznikla v posledních letech i řádka dětských alb umělců, kteří se primárně věnují tvorbě pro dospělé. Veteránem v tomto oboru je samozřejmě Petr Skoumal, který byl už na začátku 90. let jedním z prvních, kdo dokázali, že písnička pro děti nemusí být synonymem pro přihlouplé šišlání nebo pokleslé disko. V poslední době vydali dětská alba i další zajímaví umělci, z nichž vybíráme:

Jiří Pavlica a Hradišťan: Hrajeme si u maminky
Album převážně lidových, ale i "umělých" písní (včetně zhudebněných básní), na kterém se Jiřímu Pavlicovi podařilo spojit prostotu folkloru s přirozeným a přitom invenčním aranžérským zpracováním, jak je u Hradišťanu zvykem. Tvůrcům se navíc podařilo autenticky použít dětských zpěváků, aniž by výsledek působil jakkoli strojeně a křečovitě.

Kašpárek v rohlíku
Hudebně-divadelní projekt, který mimo jiné objížděl letní rockové festivaly s vlastním stanem. Hudební styl protagonisté nazývají bejbypank - a toto slovo bylo vepsáno i v názvu jeho prvního alba. Hudebně na projekt dohlížel Ondřej Pečenka (Folk3Mail), mezi interprety jednotlivých písní byli např. Blanka Šrůmová (ex-Tichá dohoda), Márdi (Vypsaná fiXa), Jarda Svoboda (Traband) či David Koller.

Radůza: O Mourince a Lojzíkovi
Zatím poslední projekt populární písničkářky je dvojalbum, na kterém Radůza čte pohádky ze své stejnojmenné knížky. Autorské čtení je pak proloženo dvaceti novými písničkami, výsledek bývá nazýván "minimuzikálem jednoho písničkáře". Radůza se na albu kuriózně nechala doprovázet dudáckou muzikou i cimbálovkou, čímž odkryla další vrstvu svého výrazu.