Obraz, který se neprodal: Ztroskotání ve snu od Toyen.

Obraz, který se neprodal: Ztroskotání ve snu od Toyen. | foto: ČTK

Šestnáct milionů za dílo Ztroskotání ve snu od Toyen bylo moc, kupec se nenašel

  • 0
Ne vše, co vytvořili slavní umělci, je "tutovka". Obraz malířky Toyen nazvaná Ztroskotání ve snu se na nedělní aukci v Praze neprodal. Vyvolávací cena šestnáct milionů se zřejmě kupujícím zdála příliš vysoká, v sále ani na telefonu totiž o dražený obraz nikdo neprojevil zájem.

Obraz Spící od stejné autorky přitom koupil před měsícem milovník umění za 20 milionů korun.

"Ztroskotání" pochází z roku 1934, bylo vystaveno jen třikrát  a dlouho zůstávalo v soukromé sbírce. Malba připomíná oblíbený motiv slavné české surrealistické malířky, a to rozpadající se lidské tělo.

Obraz Spící - Toyen

Zatímco Toyen zůstala majiteli, většina děl, která pořádající Galerie Art Praha považovala za další lákadla dražby, tedy část kolekce českého a francouzského umění sběratele Emila Freunda, šla na odbyt. - Další dražené obrazy k prohlédnutí zde

Za vyvolávací ceny 600 tisíc, respektive 850 tisíc korun se prodaly dvě ze tří prací na papíře Maurice de Vlamincka (1876 až 1958). V dražbě je doplnil Vlaminckův olej Na farmě prodaný za vyvolávací cenu 1,45 milionu korun; ten však pocházel již z jiné sbírky.

Nejvíc vydělal Filla

Maurice UtrilloKupce nenašlo nejdráže nabízené dílo z Freundovy sbírky, obraz Maurice Utrilla (1883 až 1955) Le donjon rue des Veaux s vyvolávací cenou 2,5 milionu korun. Prodala se však desítka obrazů českých autorů z této sbírky, k čemuž mohl přispět i příběh, který za sebou sbírka a její autor mají.

Nejdráže se prodal olej Emila Filly Zátiší s podnosem a lahví vína (2,5 milionu korun), Olej Moravská krajina Václava Špály (někdy uváděný jako Letovisko nebo Kostel a hotel Trávný v Pražmu) se prodal za dva miliony.

Osud Freundovy sbírky

Významný prvorepublikový sběratel zahynul za holokaustu a jeho obrazy mu zabavili nacisté. Desítky let je vlastnil československý a poté český stát, teprve téměř 20 let od svržení totalitního režimu se loni podařilo dědicům získat tři desítky děl zpět. Část z nich slibuje stát odkoupit, navíc i některá z dnes dražených děl prohlásil za kulturní památky, a jejich majitelé je proto nesmí natrvalo odvézt ze země.

Mimo Freundovu kolekci byl také Špálův obraz U cihelny prodaný za 1,95 milionu korun a olej Měsíčky vydražený za 1,05 milionu korun. Za 950 tisíc korun se prodal obraz španělského malíře Francisca Borese (1898 až 1972), za 900 tisíc obraz Alfreda Justitze Zátiší se sklenicí, ovocem a dýmkou a 2,15 milionu korun zaplatil kupec za Dívku se džbánem a jablky od Alfonse Muchy.

František Kupka - Zhroucení vertikál

Český aukční rekord i po dnešku drží František Kupka se svým dílem Élevation (Výšky) IV, které se prodalo za 22,1 milionu korun; s aukční přirážkou za něj kupec zaplatil 23,2 milionu. Jen těsně za tímto obrazem však je další Kupkovo dílo, obraz Zhroucené vertikály, které se před měsícem prodaly za 22 miliony. U něj však byla aukční přirážka vyšší a sběratel za něj musel dát 26 milionů.

,