Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šestihodinový přenos oslav 28. října vyvrcholil vystoupením Čechomoru

  18:50aktualizováno  28. října 20:29
Praha si připomněla 90. výročí vzniku státu velkolepými oslavami. V Dejvicích se kromě vojenské přehlídky konal také šestihodinový koncert. Portál iDNES.cz jej nabídl v přímém přenosu.

Prezident Václav Klaus a pražský primátor Pavel Bém (vlevo) při oslavách 90. výročí vzniku Československa | foto: ČTK

ON-LINE REPORTÁŽ: ČESKO SLAVÍ 28. ŘÍJEN

Jen pro ten dnešní den stojí za to žít, jen klid svůj tichý mít a víc po ničem netoužit. Těmito symbolickými verši zahájila kapela Swings šestihodinový koncert na počest vzniku samostatného Československa. Ten se konal uprostřed vyhrazeného prostoru na Dejvické třídě, vyklizené od parkujících vozidel a slavnostně vyzdobené státními vlajkami.

Pavel Šporcl a Eliška Bučková na křtu desky Gipsy WayCollegium českých filharmoniků přispělo i uvedením Vltavy z cyklu symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany. Se souborem si na své modré housle zahrál i Pavel Šporcl.

Jedním z hostů, kteří v šestihodinovém bloku přijali pozvání na pódium, byl i Jiří Suchý. Čestný občan Prahy 6 se s dotazem, zda se dají srovnat srovnat prezidenti Masaryk a Klaus vypořádal následovně: "Ten současný má rád jazz, prezident Masaryk se na něj nepotrpěl. Ale to už jsem mu odpustil," řekl.

INFOGRAFIKA

Připomeňte si devadesáté výročí vyhlášení samostatnosti Československa

Nejen prezidentu Klausovi pak zazpívala Petra Ernyeiová v doprovodu swingařů v čele v pianistou Jakubem Šafrem. Šestasedmdesátiletý Josef Zíma věnoval vzpomínku tvorbě Karla Hašlera, uvedl i jednu z Vejvodových polek. "Já ji opravdu nemám rád, protože její trio začíná... No však uslyšíte," mávnul rukou a v refrénu zazpíval verše "Už, kamarádi, pomalu stárnem a nad svým mládím jen rukou mávnem".

Richard Tesařík"Dejvická národní" kapela, jak Yo Yo Band s Richardem Tesaříkem  označil starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa, přijela s cestovatelským programem. Nejprve připomněla svůj "tajnej hit" Kladno, zavítala do Karviné a došlo i na Pičín, Kozomín, Řitku, Vlachovo Březí, Kozolupy a samozřejmě Dejvice. "Znám taky jednu z Dejvic, ta tam toho má nejvíc. Znám taky jednu z Dejvic, tak ta je teda má," zazpívala v Rybitví. A navíc přidala Zimbabwe. I přes nepříznivé počasí si jejich vystoupení vyslechly desítky diváků.

Dejvické slavnosti

Hudební vystoupení

Josef Zíma na finále Miss Etam Face 2007 v klubu Misch Masch Swings, Collegium českých filharmoniků, Petra Ernyeiová, Josef Zíma, YoYo Band, Petra Janů, Meky Žbirka, Blue Effect, Čechomor
Program moderovali Vlasta Korec a Renée Nachtigalová

Zpěvačka Petra Janů zabrousila do lyričtější polohy v oscarové písni Evergreen Barbry Streissandové, publikum se snažila rozhýbat rokenkolovou vypalovačkou To máme mládež. Publikum si získala i staršími hity Už nejsem volná, Není nám už sedmnáct či Moje malá premiéra s českým textem Miroslava Černého k hudbě Gaetana Savia.

Miro ŽbirkaPatnáct minut po osmnácté hodině se z pódia ozvala slovenština. Zpěvák Meky Žbirka začal svůj blok písní 22 dní. Hudebník, který se minulý týden osobně setkal s britskou královnou Alžbětou a jejím manželem princem Philipem při její historicky první návštěvě Slovenska, si pohupující dav získal i následující skladbou V slepých uličkách, k níž patří i nezapomenutelný hlas Mariky Gombitové.

MEKY ŽBIRKA, IVA FRÜHLINGOVÁ - NĚKDY STAČÍ DÁT JEN DECH (oficiální klip)

Tu zpěvák ovšem v jednom taktu bleskuryhle vyměnil za Catherine. "A teď tu máme jednu takovou písničku, kterou můžeme hrát jen v úterý ve čtvrtek," zalaškoval Žbirka s publikem, když uváděl píseň Někdy stačí dát jen dech, titulní píseň televizního seriálu Ordinace v růžové zahradě. Biely kvet si zazpívalo publikum.

V závěru programu vystoupila kapela Blue Effect. Kytarové parádičky Radima Hladíka lehce zastínil showman Honza Křížek. Hrála se klasika (sluneční hrob) i kousky již neexistující kapely Walk Choc Ice, v níž Křížek zpíval (Rejdit).

Dejvické slavnosti

Hosté programu

Česká Miss 2006 Renata Langmanová s trofejí Wellness Celebrity AwardPrezident Václav Klaus, pražský primátor Pavel Bém, starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa, herec a principál Jiří Suchý, herečka Jana Šulcová, Česká Miss 2006 Renata Langmanová, herečka, spisovatelka Iva Hüttnerová, herečka Ljuba Skořepová.

Posledním hudebním hostem, který předznamenal přímý přenos z Vladislavského sálu Pražského hradu z udílení cen významným osobnostem prezidentem republiky, byla kapela Čechomor.

Čtyři velkoplošné stany pak nabídly tematický program. Jeden stan patřil Českému rozhlasu. K vidění byla expozice starého rozhlasového a dnešního moderního studia či výstava událostí z historie veřejnoprávní stanice. Ve filmovém stanu se promítaly dokumenty zaměřené na významné události, sestřih filmů a pohádek. Poslední stan hostil výstavu fotografií časopisu Týden nazvanou Padesát zastavení času.

Unikátní výstava "Republika"

Originál mnichovské dohody vystavený v Národním muzeuMezi dvě historicky významná data zasadilo Národní muzeum v Praze výstavu Republika. Na Václavském náměstí se otevírá v den vzniku Československa a končí 15. března, kdy uplyne přesně 70 let od obsazení země německými vojsky a vyhlášení protektorátu. Poprvé mimo území Německa jsou vystaveny originály mnichovské dohody.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Brooklynští Grizzly Bear se probrali ze zimního spánku a nabarvili trosky

Newyorská kapela Grizzly Bear vystoupí poprvé v České republice

Poprvé se u nás objeví kapela Grizzly Bear. Parta z newyorského Brooklynu, která kombinuje rock s vokálním harmoniemi,...

Na Soundtracku zahrají i hudbu z Kingdom Come. K mání byly lístky se slevou

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Kingdom Come: Deliverance, tedy česká počítačová hra roku, která zaujala i v zahraničí, se na festivalu Soundtrack...

Zemřela královna soulu, legendární zpěvačka Aretha Franklinová

Aretha Franklinová v roce 1973

Ve věku 76 let zemřela americká soulová zpěvačka Aretha Franklinová. Umělkyně označovaná za "královnu soulu" trpěla...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz