Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Servátková maluje život Frýdku

  12:31aktualizováno  12:31
Frýdek-Místek - Šestaosmdesátiletá, stále vitální malířka Eliška Servátková představuje na zámku ve Frýdku-Místku výstavu svých obrazů z poslední doby. Malířka, cestovatelka po Evropě a frýdecká patriotka vystavuje hlavně obrazy z roku 2000 a 2001. Umělkyně ve své expozici dává do protikladu žánrové, mnohdy sarkastické výjevy ze současnosti s obrazy dávných vzpomínek na své dětství.
Tak se na jednom obraze objevuje třeba příjezd lidí vlakem z Těšína, kdy s sebou na nádraží nesou kupu nakoupeného zboží z burzy v Polsku, nebo zase nevkusného muže v trenkách, jak si obléká džíny před lidmi na veřejnosti na kýčovitém vietnamském trhu. Druhý pól pak představují například obrazy s dávnou frýdeckou poutí, hrou dětí na náměstí, vyjížďkou na saních tažených koňmi.

"Chci zachytit náladu bez aut, kdy město mělo ještě dvacet šest tisíc obyvatel a všude bylo velké ticho," říká autorka, která vzpomíná na dávno zašlou předválečnou dobu, kdy na náměstí ve Frýdku prodávaly na podzim trhovkyně poslední švestky, nebo jindy chodilo procesí.

"S trhy na náměstí mám spojeny vzpomínky na jednotlivá roční období. Poslední švestky - to se tvořily hloučky chtivých té sladkosti a dobroty - ty chutnaly nejlíp, měly v sobě plno šťávy, byla po nich velká poptávka. Vzduch už byl chladný, trochu mlhy, konec teplého počasí. Nastával podzim a zima se blížila. Všude klid, obrovský klid, žádná auta," vzpomíná malířka.

Výtvarnice se věnovala ve své tvorbě původně keramice. "Oba mojí rodiče byli Němci a po válce se nemohli jak živit. Už v roce 1945 jsem proto prodávala keramiku. Můj mateřský jazyk je němčina. Dnes se hlásím k češtině. Jsem ale Evropanka, vždyť jeden můj děd pochází z Francie, druhý zase z Rakouska..."

Každý její obraz na výstavě doprovází i popis události: Pouť na Prašivé, Provazolezci. Jiný se zase jmenuje Dost jsi dostal a objevují se na něm pověstné, dnes asi zapomenuté muzikantské figurky frýdeckého života. "To byl Bohuš Kuchejda - houslista - říkali o něm, že to byl poslední kat a on prý sloužil černou mši... Jeho kumpán, to byl poslední fiakr frýdecký, Jan Figura, fiakr Frýdek. Toho jsem viděla stávat u nádraží i s koníkem. Spolu chodili po hospodách a vyhrávali štamgastům," vzpomíná malířka, která si svůj život nedokáže představit bez muziky.
"Už v roce 1924 jsme jeli na výlet pod vrch Grůň, kde jsem hrávala na tahací harmoniku jednoho pastýře. Vyrostla jsem doslova pod klavírem, moje maminka byla vynikající klavíristka." Malířka byla vášnivá sportovkyně, a proto i dnes často maluje vzpomínky na sportovní hry, třeba hokejový zápas.

"Nejkrásnější bylo, že jsme někdy zapomněli jít i do školy a celé dopoledne jsme bruslili. Stadion SK Ostravica měl krásný přírodní led. Já jsem byla členka," vzpomenula výtvarkyně, která ještě i dnes každý den ráno a večer cvičí a dává si dokonce studenou sprchu. Vernisáž v Muzeu Beskyd bude v pátek 31. srpna v pět hodin odpoledne.

Malířka Eliška Servátková.

Autoři:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Najdete na iDNES.cz