Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šermíři budou bojovat na hradbách

  9:37aktualizováno  9:37
J i h l a v a - Třetí ročník rekonstrukce historické bitvy pod názvem Na jihlavských hradbách se uskuteční v sobotu v areálu Skalky v Jihlavě. Do města se sjede přes tři sta šermířů, aby se účastnili slavného přepadení. "Obeslali jsme čtyři sta šermířů z celé republiky. Kolem dvou stovek šermířů nám svou účast potvrdilo, ale zbytek se rozhoduje až na poslední chvíli. Ti čekají na to, jaké bude počasí, ale většinou přijedou skoro všichni," uvedl jednatel pořádající skupiny historického šermu Vyděděnci Aleš Palovčík.

Bitva na jihlavských hradbách je jednou z nejnavštěvovanějších akcí v Jihlavě. "Myšlenka na něco podobného nás napadla před čtyřmi lety. V okolí Jihlavy nic nebylo a my jsme se skupinou jezdili po republice, kde byla podobných akcí spousta. Mysleli jsme si, že se něco takového bude líbit i zde, takže jsme zorganizovali první ročník a radnice nás podpořila," uvedl Aleš Palovčík.

Návštěvníci prvního ročníku mohli vidět bitvu podle scénáře přepadení města Jihlavy z roku 1402 Janem Sokolem z Lamberka.  Druhý ročník už šlo podle slov pořadatelů o fiktivní bitvu. Třetí ročník bude pojednávat o méně známém pokusu o dobytí města Jihlavy z počátku patnáctého století Janem z Lichtenberga, které se opět zakládá na skutečné události. "Jde o volnou rekonstrukci, aby byl prostor pro ukázku šermířského umění. Šermíři jezdí dobrovolně, za své vlastní peníze a my po nich nemůžeme chtít, aby se chovali jako herci, i když se jako herci chovají téměř všichni. Nebo se alespoň snaží," řekl Palovčík.

Celá akce začne v pátek třináctého dubna nočním průvodem historickým centrem města Jihlavy. Ve dvacet jednu hodinu průvod vyjde od brány Matky Boží a trasa povede ulicemi Matky Boží, Minoritskou, Kosmákovou, Havířskou, Znojemskou, potom hradebním parkánem do ulice Brněnské, dále na Březinovy sady. Celý průvod ukončí svou pouť na Jakubském náměstí, kde bude k vidění krátký program v podobě šermířských ukázek. Nemá zde chybět ani kejklíř.

Sobota nabídne již zmíněnou bitvu. Areál Skalky bude otevřen již od třinácté hodiny a kromě umění šermířů budou moci návštěvníci poslouchat hudbu skupiny Dubia Fortuna a tance vrcholné lucemburské gotiky skupiny Mirandola. Doprovodný program bude doplňovat tržiště s dobovými předměty.

Samotná rekonstrukce bitvy začne o půl páté odpoledne. "Veříme, že budou návštěvníci spokojeni. Na příští rok chystáme větší přepadení, neboť bude výročí šesti set let od přepadení Jihlavy Janem Sokolem z Lamberka. Na toto výročí uspořádáme nějaký bohatší program. Chceme, aby se tato akce stala pro Jihlavu tradicí," dodal Palovčík.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Najdete na iDNES.cz