Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Serj Tankian: Trendy mě nikdy nezajímaly

  10:27aktualizováno  10:27
Frontman SOAD vydal ceněný sólový debut Elect The Dead a chystá další album, s nímž se plánuje odpálit do říše jazzu a orchestrů. Před jeho koncertem v ostravské ČEZ Areně (5. června) jsme pokecali po e-mailu.

Serj Tankian | foto: Universal

System Of A Down byli nekompromisní úderkou, která si získala srdce a ouška mnoha tvrdých hochů a slečen. Ale teď je v tomhle směru ticho a vypadá to, že nějakou dobu ještě bude. Nejvýraznější postava kapely, frontman Serj Tankian, ale nezahálí!

V červnu budete koncertovat v České republice, jejíž prezident je znám jako jeden z největších odpůrců problému globálních změn klimatu. O vás je známo, že se mimo jiné zabýváte i touto problematikou. Sledujete názory Václava Klause? Popravdě řečeno nejsem s názory vašeho prezidenta obeznámen, ani nevím, jak moc si (ne)uvědomuje problém globálních změn klimatu. Pokud má ale nějaké pochybnosti, měl by si přečíst knihu britského klimatologa Jamese Lovelocka Revenge Of Gaia. Potom mu to do sebe zapadne.

S Tomem Morellem z Rage Against The Machine jste založil projekt Sky Is Over. V tuhle chvíli funguje web jako rozcestník na všechny důležité stránky ohledně životního prostředí a politiky. Máte s tím nějaké další záměry, nechcete z toho vybudovat třeba jakýsi “ekologicko-politický” portál?
Je to možné, ještě uvidíme. S Tomem jsme už v roce 2001 spustili projekt Axis Of Justice, s nímž jsme se rozhodli poukazovat na věci, které by měly být řešeny. Jde nám o otázky nezaměstnanosti, družstevního hospodářství, o to, aby lidé bez domova měli co jíst, aby byla uznána arménská genocida, upozornění na článek 301 turecké ústavy, který de facto zabraňuje svobodě slova... Sdělení Axis Of Justice je jasné - každý boj za právo má smysl!

Politika a životní prostředí jsou od té doby, co jste profesionálním hudebníkem, vašimi hlavními koníčky. Musí to být ohromná porce času, kterou jim věnujete...
Dělám, co dělám. Nerozlišuji svůj čas na hobby a hudební kariéru, všechno se mi to míchá do jednoho. Třeba s Amnesty International pracuji hned na několika věcech - společně s Axis Of Justice se zabýváme propuštěním nezákonně držených vězňů, nebo svobodou slova v Turecku, kde je člověk postihován za to, když se otevřeně ohradí proti vládě. Zrovna nedávno jsem na oba problémy upozorňoval během 60. výročí deklarace lidských práv.

Nebojíte se, že jednou nastane situace, kdy nebudete schopný to všechno zvládnout a budete si muset vybrat?
Toho se nebojím, protože všechny mé činnosti jsou pro mě stejně důležité. Takže bych si ani vybrat nedokázal...

V posledních letech nám spousta kapel “zezelenala”. Nemáte pocit, že se z ekologických témat stává podobná trendy záležitost, jakou byl například svého času americký prezident George Bush?
Ta možnost tu je, ale abych byl upřímný, já jsem trendům nikdy moc pozornost nevěnoval, takže mě to nechává klidným.

Já jenom, že je čím dál tím těžší rozpoznat, kdy to kapela myslí upřímně a sama od sebe, a kdy už je to čistý marketing. Je to problém, nebo to můžeme smáznout ze stolu s tím, že je to pořád lepší, než kdyby tu nebyly žádní “zelení” muzikanti?
Tohle je zajímavé téma a bylo by to na dlouhé vyprávění. Sám jsem se tomu věnoval v článku pro americký Billboard Magazine. Zkuste si ho sehnat.

Na internetových stránkách electthedead.com jste spustil web, který v sobě ukrývá takovou malou revoluci v pojetí amerických voleb. Trochu to vypadá, jako byste měl strach, že se bude opakovat historie z roku 2000, kdy netransparentním způsobem zvítězil George Bush nad Alem Gorem.
Pod hlavičku kampaně Elect The Dead se snažíme dostat pokrokové demokratické tendence, protože nám přijde, že takhle už to dlouho dál nepůjde. V tuhle chvíli sice nemám žádná konkrétní čísla, jimiž bych se mohl prezentovat, ale řekl bych, že to jde dobře.

Mimochodem, to už máme druhý název skladby, po Sky Is Over, přetransformovaný do jména nějakého vašeho projektu...
A tady se skoro nabízí slova mých přátel a kolegů jako jedno z možných vysvětlení slov Elect The Dead. Tudíž, že naši současní lídři nejsou dostatečně kvalifikováni k tomu, aby nás vedli v této vyčerpávající době, a tak nám nezbývá nic jiného než se dívat zpátky. K velkým jménům Martina Luthera Kinga, Gándhího nebo JFK, protože živé myšlenky mrtvých jsou silnější a efektivnější než mrtvé myšlenky živých. Ale rád bych řekl, že svoji debutovou desku jsem pojmenoval jednoduše po skladbě, která zní nejtvrději, a to i přesto, že v ní nejsou použity jakékoli nástroje spojované s tvrdou hudbou.

Už několikrát jste se nechal slyšet, že vaše příští nahrávka bude hodně orchestrální a hodně o jazzu, což je docela překvapivé. Kde se ta myšlenka vzala?
Prostě jsem se rozhodl to udělat.

Produkci opět vezmete do vlastních rukou, předpokládám.
Pravděpodobně, ale ještě nejsem úplně rozhodnutý. Občas je dobré mít na věci možnost pohlédnout z různých úhlů.

S takovým materiálem by se vám mohlo povést odehrát koncert ve "vysněné" Carnegie Hall. Co vás na tom místě tak přitahuje?
Tamní podmínky jednoduše lépe splynou s tematickou i hudební složkou příští desky. A vůbec, vždycky jsem měl rád akusticky doladěné divadelní prostory.

V několika rozhovorech jste na sebe prozradil, že nové skladby píšete nejenom během turné, ale nevydržel jste to ani na vlastní dovolené. Kolik už máte napsáno materiálu?
Nebojte, mám toho dost.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Červencový Filter vybral 200 nejlepších zahraničních alb desetiletí

Filter - Pohoda

Redakce časopisu Filter nabízí ve velkém letním speciálu přehled nejlepších desek zahraničních alb vydaných v letech...

Kam v březnu aneb Koncerty, které by vás neměly minout

AC/DC

Chladný březen přináší fůru akcí, při nichž se můžete řádně zapotit. Vyhotovili jsme pro vás itinerář koncertů, na...

Červnový Filter vytipoval padesátku festivalových hvězd

Album Rock for People k červnovému vydání časopisu Filter

Červnový Filter sumíruje festivaly, zpovídá Xaviera Baumaxu a přikládá CD Rock for People. Nahlédněte do obsahu.

Najdete na iDNES.cz