Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Seriálu Soukromé pasti hrozí pokuta za mravní ohrožení mládeže

  8:15aktualizováno  8:15
Kvůli nedávno odvysílanému seriálu Soukromé pasti se ocitla "v pasti" i sama televize Nova. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání s ní zahajuje správní řízení. Vadí jí jeden z dílů nazvaný Fajn brigáda.

Z televizního cyklu Soukromé pasti | foto: archiv TV Nova

Příběh popisuje život studentky Žanety, která si přivydělává jako společnice. Když s nabízením těla za peníze skončí, zamiluje se do jednoho mladíka a následně s hrůzou zjišťuje, že jeho otec za ní chodil jako zákazník.

Rada ve varování zaslaném Nově píše, že pořad může ohrozit mravní vývoj mládeže. Dospěla k tomu na zasedání začátkem října. Nově ve správním řízení hrozí i pokuta. Rada dává televizím za závadné pořady až statisícové sankce. Pokud Nova prohraje, příště by pořad patrně musela vysílat po desáté večer.

Lidé na Nově jsou z názoru rady podle zdroje MF DNES dost v rozpacích. Výhrady totiž směřují - na poměry komerční televize - k takřka veřejnoprávnímu pořadu, který lidem pomáhá. Pracovníci Novy nechápou, jak jinak poutavě představit témata, o kterých by se mělo ve společnosti diskutovat.

Televize jako terapie

Soukromé pasti v deseti dílech popisovaly jevy jako zneužívání dítěte v rodině (Tatínkova holčička) nebo příběh ženy, která si musí vybrat mezi dítětem a kariérou (Něžný vetřelec), či třeba homosexualitu (Jiná láska). Podle psychologů mohou tyto pořady obětem skutečného zneužívání dodat odvahu k tomu, aby se obrátily na policii.

Radě se nezdá ani upoutávka na Soukromé pasti. "Televize označila v upoutávce pořad za nevhodný pro děti, přitom ho vysílala už v osm večer," cituje z usnesení předseda rady Václav Žák. Podle Novy rada kritizuje i údajné vulgarity, které v pořadu zazněly, hlavně v dílu Jiná láska. Není však jasné, která slova konkrétně analytikům vadí.

"Aby mohl mít pořad výchovný účinek na mladé lidi, tak v něm protagonisté musí mluvit jejich jazykem," reaguje jeden z manažerů Novy, který si nepřál být jmenován.

Mluvčí Novy Michala Fričová říká, že televize Soukromé pasti od počátku považuje za kontroverzní dílo. "Vedli jsme o něm debaty s psychology. Počítali jsme s tím, že se na něj rada zaměří," uvedla. Už před uvedením Soukromých pastí předpovídal i generální ředitel Petr Dvořák, že televize jde do rizika. Seriál se však Nově odvděčil vysokou sledovaností 1,5 milionu diváků a od kritiků sklidil příznivé recenze.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

Deneuveová nakonec na Febiofest nepřijede. Cenu převezme Aznavour

Catherine Deneuveová (Cannes, 23. května 2017)

Francouzská herečka Catherine Deneuveová na poslední chvíli zrušila svou účast na Febiofestu. Během čtvrtečního...

Odmítnout bondovku? To bych musel být hlupák, naznačil režisér Boyle

Danny Boyle

Režisér Trainspottingu či Milionáře z chatrče Danny Boyle prohlásil, že by musel být hlupák, kdyby nechtěl režírovat...

Najdete na iDNES.cz