Důchodce - operace tváře (ilustrační foto)

Důchodce - operace tváře (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Seriáloví důchodci rabují a burcují víc než politici

  • 11
Důchodci vegetují v hromadných ubytovnách, zakládají teroristické buňky a tlupy, které přepadají lékárny. To je budoucnost podle seriálu Povstání starců.

Třídílné fiktivní dokumentární drama televize ZDF, zasazené do roku 2030, dává Němcům zapomenout na bezstarostné stáří.

Realita zatím taková není, a tak seriál mnozí kritizují. Jisté ale je, že burcuje více než dosavadní politické debaty o stárnutí obyvatelstva.

Sociálně-politický thriller využívající faktů a fikce se příznačně jmenuje Povstání starců. Autor a režisér Jörg Lühdorff líčí hlavně mladým divákům hrozivý scénář, který by je mohl ve stáří potkat, jestliže politika a společnost bude přistupovat liknavě ke stárnutí populace.

Dějovou osnovu tvoří pátrání televizní novinářky, která zjišťuje okolnosti smrti jednoho gerilového penzisty. Odhaluje skandál kolem velké kliniky v Africe, ve které se levně "pečuje" o staré lidí.

Zatímco někteří, kdo si v mládí tučně připlatili na soukromé pojistce, si mohou užívat, většina méně majetných odlétá se smyšlenou agenturou Prolife do Afriky, odkud se už do Německa nikdy nevrátí. Do aféry jsou zapleteni špičkoví manažeři a politikové; nakonec musí odstoupit i německá vláda.

"Seriál neukazuje realistický obraz života v Německu za zhruba dvacet let," odmítá tvůrčí počin ZDF ekonom Bert Rürup. V zemi se těší autoritě mimo jiné proto, že vede skupinu takzvaných pěti moudrých vědců, kteří každý rok předkládají vládě kritickou studii o ekonomickém a sociálním vývoji.

Tvůrci podle něj zastírají nejen fungující formy péče o přestárlé, ale také demokratické mechanismy. "Kdo říká, že je neodvratný hospodářský úpadek, je špatným prorokem," tvrdí vědec.

Dosavadní prognózy varují, že v osmdesátimilionovém Německu bude v roce 2030 24 milionů lidí nad 65 let, zatímco už nyní jich je více než 16 milionů. Vědci soudí, že v polovině století bude průměrný věk Němců 93 roků.

V seriálu jsou vidět speciální vězení pro seniory, berlínské Schillerovo divadlo slouží jako nouzová ubytovna pro 500 bezdomovců. V narážce na Frakci rudé armády (RAF), která na západě Německa podnikala v 70. až 90. letech teroristické útoky na politické, justiční a hospodářské špičky, v seriálu bojuje takzvané Komando rozhněvaných starců o veřejnou pozornost braním rukojmí, únosy a pumovými útoky.

Nemocenské pojišťovny platí jen neúčinné léky a agentury pro eutanazii poskytují bezplatné rady, jak spáchat sebevraždu. Mnozí starci jsou nuceni přejít do ilegality a na černém trhu si obstarávají pořádná léčiva.

Šéfredaktor veřejnoprávní televize ZDF Nikolaus Brender se už předem bránil očekávaným kritikám, že televize šíří paniku: "Politika nám nemůže nic vytýkat, když se tak dlouho s problémem zaspalo." Stárnutí podle něj bude klíčovým tématem planety vedle ochrany životního prostředí.

Ministryně pro záležitosti rodin Ursula von der Leyenová řadu demografických a sociálních problémů připouští. Politika se prý dosud mimo jiné málo stará o soudržnost generací.

ZDF novým seriálem navazuje na tradici, ve které se snaží ztvárnit formou sci-fi často teoretická témata. Už v polovině 70. let tak zpracovávala genový výzkum, obchod s lidskými orgány nebo atomové či smogové zamoření.

,