Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Seriál Ajťáci: když počítačovému světu vládnou kuřecí stehýnka

  13:18aktualizováno  13:18
Ajťáci. V pracovní době se nepředřou, spíš čtou časopisy o spodním prádle a pojídají kuřecí stehýnka. Na potíže s počítačem doporučují jediné: "Zkoušela jste to vypnout a zapnout?" Britský kultovní seriál z počítačového prostředí IT Crowd uvede ČT2 poprvé v pátek ve 23:10.

Ze seriálu Ajťáci - v originále IT Crowd | foto: Archiv ČT

"Většina lidí si pod pojmem IT odborník představí zašlého, neupraveného troubu s umaštěnými vlasy a společenským kreditem distributora neodsávajících vysavačů Turbo Maximus. Přestože jsou tyto představy ve většině případů mylné, přesně takové typy nám seriál The IT Crowd představuje," píše na internetových stránkách českého fanklubu seriálu Mephisto, jejich správce.

Ze seriálu AjťáciKomediální příběhy ze života IT pracovníků fiktivní britské firmy režíruje Graham Linehan. V bloku Horečka páteční noci Česká televize uvede obě dvě řady, každou po šesti epizodách. Právě počet tuctu dílů skalní fanoušky zaráží a nejen na webu diskutují o tom, proč filmový štáb v natáčení nepokračuje.

Původní verzi IT Crowd v angličtině doplní české titulky. První díl s názvem Včerejší odpad přivádí do počítačového mikrosvěta dvou mužů vetřelce - ženu.

"Dívka jménem Jen sehnala místo u společnosti Reynholm Industries, a když vidí sebevědomý a skleněný věžák, představuje si práci ve stylu Ally McBealové. Bohužel ve svém životopise napsala 'zkušenost s prací na PC'," uvádí do děje Kateřina Vilímková z České televize.

popisek Češi dosud spoléhali na internet
v hledání "it crowd" byli první na světě

Po rozhovoru s budoucím šéfem se nečekaně ocitá v suterénu jako šéfka dvou podivínů - Roye a Mosse. Když duo zjistí, že jejich nová šéfová na klávesnici nenajde ani tlačítko Enter, začne panikařit a přemýšlet, jak se jí zbavit.

Ale jak už to v televizních seriálech bývá, na konci první epizody jsou z nich přátelé, kteří čelí "přehlížení" kolegů z vyšších pater a provokaci šéfů společně.


Z kanceláře IT Crowd

Za jedním ze stolů můžete najít (a převážný čas pracovní doby najdete) Roye (Chris O'Dowd). Royova pracovní náplň dne obnáší především čtení komiksů, prohlížení katalagu spodního prádla a pojídání kuřecích stehýnek dodávaných v opravdových kýblech. Občas Royovi zazvoní telefon a Roy ho občas zvedne. Někdo volá o pomoc, nefunguje mu počítač. Obligátní všelék pro počítačovou techniku (restart) odbude většinu otravných volajících, ale přesto někdy restart nestačí, a tak je Roy nucen vstát a pracovat. Ovšem až dojí kýbl stehýnek a dočte si komiks.

Za druhým stolem povětšinou najdete Mosse (Richard Ayoade), drobného klučinu s účesem á la Květák a brýlemi de la - 'devatenáctipalcová kola'. Tento jinak sympatický mladík (je mu 32 let) v první sérii snad nikdy opravdu nepracuje. Jednou honí pavouka, podruhé se směje zprasenému integrovanému obvodu a jindy si staví vlastní stresmetr, načež nevypnutím pájky způsobí požár.

Kartami poněkud zamíchá jejich nový šéf - Jen (Katherine Parkinsonová), žena, IT odbornice schopná přijmout i odeslat e-mail, volající odpojeným telefonem a pracující na vypnutém počítači. Po počátečním odporu obou typů lidí (Jen je společensky atraktivní mladá dáma) se dávají dohromady a Jen se stává neoddělitelnou součástí IT týmu.

Převzato z českého internetového fanklubu britského seriálu IT Crowd.

Podívejte se na ukázku ze seriálu (v angličtině):

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

Najdete na iDNES.cz