Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sen noci svatojánské poslal slavnosti na samé dno

  4:48aktualizováno  4:48
Letní shakespearovské slavnosti, zavedená prázdninová česko-slovenská kratochvíle, která lehkým a "oddechově" populárním způsobem těží z tvorby krále mezi dramatiky, představily po delší době čarovnou filozofující pohádku Sen noci svatojánské.

Letní shakespearovské slavnosti - Sen noci svatojánské | foto: Marek Velček, Agentura Jay

V předešlých letech to nedopadlo vždy tak zle jako tentokrát, mám na mysli náročněji pojaté plenérové inscenace (kupříkladu Zkrocení zlé ženy inscenované Milanem Schejbalem či Krále Leara s Janem Třískou v režii Martina Huby), ale i Sen noci svatojánské jako takový. Jím, a to dokonce dvojitým (jednou ho inscenoval Jan Kačer, podruhé Ján Uhrin), tradice Letních shakespearovských slavností v roce 1990 vlastně započala.

Na půl plynu
Jako pamětník, který psal o obou těchto Snech s výhradami, musím konstatovat, že ve srovnání s novinkou v režii Ľubomíra Pauloviče - se slovenskými herci a českým vladařským párem nad elfy a vílami Oberonem a Titanií - šlo o vynikající divadelní díla. Byla v nich poezie, tajemství i pozoruhodné herecké výkony.

Dnes se setkáme s lajdácky odvedenou prací "na půl plynu", s povrchně akčním režijním výkladem, nenápaditou hudební a choreografickou složkou a také značně problematickým pojetím výtvarným.

Herci se pohybují mezi jakýmisi zelenými jehlany se zabudovanými atmosférotvornými žárovičkami, tyto lesní atributy spočívají na krychlových béžových podstavcích. Partu řemeslníků v estrádních kreacích (s dominantně přehrávajícím Karolem Čálikem v roli Klubka) střídá hlučné kvarteto mladých milenců bez sebemenšího náznaku psychologických zvratů v rolích, zato hýřící upatlanou lascivitou a divokými pohybovými eskapádami (pravda, oba mladíci, Peter Kadlečík a Milan Ondrík, bodují obdivuhodným fyzickým nasazením).

Solidní rutina
Skřítek Puk v podání populární Táni Pauhofové v podstatě pouze poskakuje a ječí: o tom, že by si nadějná protagonistka zahrála, nemůže být řeč. Je pro mě záhadou, jak herci úrovně Marty Sládečkové (Hippolita) či Oldřicha Víznera (Oberon) mohou přijmout angažmá v tak podprůměrné produkci. Na jejich obranu budiž řečeno, že ve srovnání s některými kolegy na jevišti neztrácejí vkus a svoje party alespoň se solidní rutinou vymodelují.

S posledním Snem noci svatojánské jsme se nepochybně ocitli na samém dně. Tvůrci spoléhají, že hezký letní večer v pěkném prostředí (tentokrát nádvoří malostranského Lichtenštejnského paláce) hodně pomůže. Obávám se, že spoléhají i na otupený kritický úsudek publika v letních měsících.

WILLIAM SHAKESPEARE - Sen noci svatojánské
Překlad Štefan Moravčík a Martin Hilský, režie Ľubo Paulovič, Pražská premiéra 27. července 2008.
Hodnocení: 20 %

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

RECENZE: Faust je jízda. Do Stavovského divadla dorazil Rašilov v kamionu

Z inscenace Fausta ve Stavovském divadle

Saša Rašilov, skvělý překlad a neuvěřitelné obrazy. To jsou hlavní přednosti nového nastudování Fausta Národním...

Najdete na iDNES.cz