Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Semafor obnoví jedinou svou hru, která propadla

  11:46aktualizováno  11:46
Pražské Divadlo Semafor připravuje na začátek dubna premiéru hry Jiřího Suchého Sekta. Autor ji napsal už v roce 1964 a Jiří Šlitr k ní tehdy odmítl složit hudbu - hra se mu nelíbila.

Jiří Suchý | foto: Dan Materna

Snad i proto, že se radikálně vymykala všemu, co do té doby tato scéna svým divákům nabídla, se při premiéře v roce 1965 nesetkala s ohlasem. Propadla u diváků i většiny kritiky.

Hudba, kterou nakonec napsal Jiří Suchý, se však zalíbila Miloši Formanovi. A tak byl Suchý v červnu 2005 překvapen, když si velký filmař při první schůzce v Národním divadle v Praze týkající se uvedení jazzové buffopery Dobře placená procházka vymínil, že inscenaci proloží sbory právě z tohoto neúspěšného semaforského představení.

"Byla to pro mě překvapivá podmínka," přiznal tehdy Suchý. Forman si prý písničky ze Sekty oblíbil natolik, že když emigroval do Ameriky, musel mu poslat pásek s nahrávkou a on si ji často pouštěl. Dobře placená procházka měla ve "zlaté kapličce" premiéru loni v dubnu a stále je na repertoáru.

S neúspěchem své autorské inscenace se Suchý nechtěl smířit a v roce 1966 ji začal natáčet jako celovečerní, avšak amatérský film. Zůstal však nedokončen, protože mu došly peníze.

"K pokusu tento snímek dokončit došlo za deset let, ovšem nepodařilo se to opět. Vznikly jen další sekvence znamenající současnost, zatímco scény natočené před deseti lety jsem pojal jako vzpomínky," uvedl Suchý.

Ve Formanově verzi Dobře placené procházky tvoří písně ze Sekty předěly mezi jednotlivými obrazy a inscenaci jako celek drží pohromadě. Po této vzpruze začal Suchý pracovat na úpravách hry Sekta a přidával k ní další písně.

"No a v dubnu dojde k premiéře. Jsem zvědav, jak dnešní publikum přijme jedinou hru, která u nás kdysi zaznamenala mimořádný neúspěch," dodal Suchý.

Nová verze doznala podle něj mnohých změn, přibyly výstupy Jitky Molavcové a Jiřího Suchého. V roli Evy se představí Markéta Zehrerová, která hrála v Semaforu už v minulosti, jako motocyklistka se objeví Zuzana Říhová. Zlou družičkou bude Vanda Hauserová a tou hodnou Veronika Kubařová.

Premiéra Sekty bude 2. dubna; do konce měsíce bude mít pět repríz.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

Vytrénovali mě komunisti, když mi zakazovali role, řekla Janžurová Za scénou

Za scénou: Iva Janžurová - celý záznam

„Vytrénovali mě komunisti, když mi zakazovali role. Ale já se naučila každý zápor proměnit v klad,“ řekla herečka Iva...

Najdete na iDNES.cz