Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Semafor možná skončí, obává se Jiří Suchý

  9:35aktualizováno  9:35
Jiří Suchý se sice označuje za nezdolného optimistu, ale ani tak se neubrání obavám, zda Semafor přežije do další sezony.

Jiří Suchý | foto: Dan Materna

"Děkuji hlavnímu městu za všechno dobré, co pro nás v minulosti udělalo, nikdy jsem za to nepřestal být vděčen, ale jeho současné skutky mě, žel, stavějí na druhý břeh," říká.

Skutečně je možné, že Semafor skončí?
Jestli se neseženou peníze, tak ano. Snažím se uspořit co nejvíc, ale jsou i platby, které nepočkají. V červnu vyrovnám z grantu všechny dluhy, a pak se až do února příštího roku Semafor ocitne na suchu. Pokud nezajistím peníze jinak, budeme muset skončit. Pořád doufám, že se to nestane, že alespoň nějaké minimum seženu. I tak počítám, že půjde o okleštěný Semafor.

Semafor čelil hrozbě zániku již několikrát. Přestál řadu tlaků za komunismu i povodeň před šesti lety. Domníváte se, že teprve nyní se Semafor ocitl v tom nejsložitějším období?
Musím říct, že ano. Při povodni nám všichni ohromně pomáhali, magistrát nám dal bezprostředně po vytopení půl milionu a později přišel s nabídkou na vybudování nového divadla. Dnes se karta otočila. Neznamená to však, že by se na základě tohoto chování ze mě stal komunista. Tehdy nás likvidovali jinak, plíživě. Postupně rozmnožovali soubory, které pod střechou Semaforu působily, omezovali nám hrací dny. Na radikální řez si ale netroufli, takže jsme spíš hráli o čas.

Přímočará satira, jako je chystané představení Děti kapitána Granta, to nikdy nebyl váš obor. Proč jste se k ní nakonec uchýlil?
Nebudeme konkrétně někoho jmenovat, budu užívat podobenství a lidé ať si domyslí sami. Satira skutečně nikdy nebyla naše doména a já to dělám jen z toho důvodu, že se domnívám, že na to publikum bude slyšet víc než na poetické hříčky. Že nám vlastně magistrát tak svou existencí pomůže.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Koně v cirkusu. Už se ozvali ochránci, drezúra to ale není, zní z Letné

Záběr z představení Bestias, která na Letní Letnou veze soubor Baro d´Evel Cirk...

Na nezvyklé zapojení zvířat láká jedna ze zahraničních hvězd letošního ročníku novocirkusového festivalu Letní Letná. V...

Nachlass. Festival pozve do pokojů, kde se lidé chystali na smrt

Prohlídka skoro dokončeného Nového divadla v Plzni.

Připravovali se na vlastní smrt, diváci nyní mohou nahlédnout do jejich pokojů. Výjimečné divadelní zážitky v podání...

RECENZE: Optimismus MacDonaldové překoná v Ungeltu i hospodářskou krizi

Záběr z představení Kdokoli může dělat cokoli

Betty opouští venkov a vrací se do Seattlu k sestrám a matce. Bohužel se právě píší 30. léta, ekonomická situace novým...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz