Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šéfem Akademie se stal Martin Mařan

  15:24aktualizováno  15:24
V zákulisí už padají zásadní rozhodnutí o českých výročních hudebních cenách za rok 2001. Budou se jmenovat Anděl a slavnostní udílení má být velkým živým koncertem. Nejen tyto změny přicházejí s pětatřicetiletým Martinem Mařanem, novým předsedou rady Akademie populární hudby.

Horkého postu se ujal po textaři a podnikateli Michalu Horáčkovi. Mařan je někdejší pořadatel kulturních akcí na Pražském hradu a nynější šéf autorskoprávní organizace Intergram.

Proč jste se rozhodl, že přijmete nabídku na předsedu rady?
Pochopitelně je to výzva a trochu to souvisí s mou prací. Prezentuji různé strany v hudební branži: Intergram zastupuje jak výkonné umělce, tak výrobce zvukových a zvukově obrazových záznamů. Snad jsem tedy schopen najít společné zájmy a uklidňovat případné vášně a konflikty.

Na čem jste se zatím shodli?
Akce se bude jmenovat Anděl s podtitulem Výroční ceny Akademie populární hudby. Vycházíme z toho, že Rónova soška anděla je krásná a lidé si ji s cenami ztotožnili. Potřebovali jsme lidštější název než Ceny Akademie populární hudby. Nehledě na to, že i Akademie populární hudby je mírně nabubřelý termín.

Uvažovali jste o změně hlasovacího systému?
Vrátíme se k osvědčenému korespondenčnímu hlasování. Živé hlasování v televizním přenosu mělo svůj půvab, ale letošní ročník ukázal, že technický problém je může znevěrohodnit. Chceme, aby členové akademie posílali své hlasy přímo notáři. Byl bych také rád, aby se ceny prezentovaly více dnů v roce, a zejména jejich předávání by se mělo otevřít veřejnosti. Máme představu koncertu ve větším prostoru, na který si lidi budou moci koupit lístek a v němž vystoupí hlavně domácí interpreti. Je jistě dobré, když se na pódiu objeví zahraniční host, ale má být spíš třešničkou na dortu. A je nám také jasné, že bychom měli posílit roli žánrových cen.

Zůstane u tří nominací pro každou kategorii?
Zatím ano, jsme malá země. Už takhle je problém debatovat o kategoriích. A také chci otevřít Síň slávy - nepřipadá mi nejšťastnější, že tam může být uvedena osobnost, která zesnula do určitého období.

Váš předchůdce Michal Horáček se potýkal také s tím, že je zároveň autorem. Dostával se do konfliktu zájmů.

Tohle se mi nestane. Navíc nechci být v čele akademie příliš mediálně viditelný, ale zabývat se organizační prací, dát věci dohromady. Ostatně akademii přece netvoří předseda, ale sedmnáct lidí v radě, a pak všichni členové akademie - profesionálové v hudební branži.

Vadí vám, že v sedmnáctičlenné radě mají nadpoloviční většinu gramofonové firmy?
A to už právě nemají. To byla jedna z prvních věcí, kterou jsem si přál změnit. Gramofonové firmy jsou vnímány jako takoví ďáblíci. Ano, logicky mají své zájmy, ale zároveň si přejí, aby ceny fungovaly a měly svou kvalitu. Dnes je to tak, že osm členů rady jmenuje organizace IFPI, která gramofonové firmy zastupuje, osm lidí si vyberu já. A já jsem někde uprostřed. Nemám žádný důvod někoho zvýhodňovat.

Pokud přesvědčíte osm "svých" lidí, můžete gramofonové firmy přehlasovat - třeba v otázce moderátora nebo výběru televize, na níž bude přímý přenos.
Takhle by to fungovat nemělo. Měli jsme dvě zasedání rady a já její členy vnímám jako lidi, kteří mají vlastní názor. Je pravda, že výrobci jsou poněkud kompaktnější. Ale diskuse je otevřená.

Jak jste přesvědčil k účasti - byť podmíněné - Vojtěcha Lindaura a Daniela Andela, kteří z minulé rady demonstrativně odešli?
Mluvil jsem se všemi členy předchozí rady. Chtěl jsem "svou" osmičku zčásti z předchozích, zčásti z nových lidí. Zrovna Lindaur odvedl velkou práci na žánrových cenách. Měl bych tu rád lidi z různých oblastí hudební branže. Proto jsem přizval muzikanty Michala Dvořáka a Ondřeje Soukupa, je tam také Ivo Pospíšil, kdysi baskytarista Garáže, dnes majitel obchodu s hudebninami, nebo promotér David Urban.

Michal Horáček ceny chápal jako kultivovaný svár mezi různými složkami hudební branže včetně novinářů.
Já ceny vnímám jako prostor, ve kterém se můžou potkávat lidi z branže. Je jedno, jestli se zabývají avantgardní muzikou, jazzem nebo středním proudem. Spojuje je muzika a samozřejmě fanoušci. Určitě platí i to, co říkal Michal Horáček. Lidi, kteří se na cenách potkávají, by se mohli shodnout na tom, že hudba je v každém žánru buďto dobrá, nebo špatná. Na druhou stranu bych význam Andělů nepřeháněl. Trofeje nejsou nic víc a nic méně než ocenění populární muziky. Mohou pomáhat interpretům, kultivovat scénu, ale nedělal bych z nich gigantickou událost.

Jenže u nás se ceny berou velmi vážně, hlavně gramofonové firmy.
To je jejich pohled. Na druhou stranu je třeba říci, že předávání cen je také zábava. Obchod je samozřejmě jiná strana téže mince. Ale to je v pořádku.

Sedmnáctičlenná Rada Akademie populární hudby

Členové, kteří byli i v minulé radě akademie:

Daniel Andel, vydavatel

Emil Bartovič, šéf firmy Warner Music

Michal Běloušek, šéf firmy B&M Music

Tomáš Filip, šéf firmy Universal Music

Milan Herman, šéf firmy BMG Ariola ČR/SR

Zbyněk Knobloch, šéf firmy Sony Music/Bonton

Vladimír Kočandrle, šéf firmy Monitor-EMI

Alan Piskač, šéf firmy Popron Music

Vratislav Šafář, tajemník české pobočky Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI)

Vojtěch Lindaur, šéfredaktor měsíčníku Rock&Pop

Josef Vlček, rozhlasový konzultant, novinář

Noví členové rady akademie:

Martin Mařan, šéf organizace Intergram

Karel Knechtl, manažer (Sony Music/Bonton)

Michal Dvořák, hudebník, skladatel

Ondřej Soukup, hudebník, skladatel

David Urban, promotér

Ivo Pospíšil, majitel obchodu Radost FX
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Renč a Andělé? Příprava v duchu písně „sedm piv a jedna zelená“

Režisér Filip Renč na udílení hudebních cen Anděl 2009

Členství v Akademii populární hudby bylo poprvé v životě docela zábava. A to především díky režisérovi Filipu Renčovi,...

Pořadatel Andělů Wronka rozhodl: Nohavica nezahraje živě, cenu nezíská

Jaromír Nohavica

Za svou živou desku V Lucerně měl podle členů Akademie populární hudby Jaromír Nohavica šanci získat cenu Anděl. O tu...

Vyberte vítěze Andělů a porovnejte své tipy s MF DNES a iDNES.cz

Hudební ceny Anděl

Do devatenáctého udílení hudebních cen Anděl zbývají hodiny. Podívejte se na soupisku nominovaných a vyberte vlastní...

Najdete na iDNES.cz