Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šéfdirigentem České filharmonie bude Izraelec

  12:31aktualizováno  12:31
Česká filharmonie oznámila jméno nového šéfdirigenta, který převezme od sezony 2009/2010 taktovku po Zdeňku Mácalovi. Bude jím Izraelec Eliahu Inbal.

Eliahu Inbal | foto: Denon Records

Zdeněk Mácal byl šéfdirigentem České filharmonie pět let (2003−2008), jeho éra je hodnocena jako úspěšná, orchestr podnikl řadu zahraničních turné, koncerty i nahrávky byly kladně reflektovány kritikou. Dirigent i nadále zůstane s orchestrem v pravidelném pracovním kontaktu.

"Hledání šéfdirigenta je intenzivní úvahou o nových uměleckých vizích a současně noční můrou intendanta každého špičkového orchestru kdekoliv na světě," řekl generální ředitel České filharmonie profesor Václav Riedlbauch.

"Při vysokých nárocích orchestru s mnoha výraznými individualitami v jeho středu a na druhé straně dnešním obecném nedostatku vhodných osobností znamená proces hledání šéfdirigenta tisíce nalétaných mil, jednání s managementy, hledání skulin v orchestrálních kalendářích a složité testování prolínání uměleckého cítění a hudebního výrazu potenciálního šéfdirigenta a hudebníků. Celý ten proces neváhám nazvat uměleckou alchymií," dodal Riedelbauch.

Po sezoně 2008/2009, kdy nebude mít Česká filharmonie ve svém čele šéfdirigenta, nastoupí na tento post Eliahu Inbal, izraelský dirigent, který studoval mimo jiné v Jeruzalémě a Paříži.

Inbal byl od 70. let dirigentem, šéfdirigentem či ředitelem orchestrů v Benátkách, Turíně, Berlíně či Frankfurtu. V dubnu 2008 nastupuje do čela Tokyo Metropolitan Orchestra.

Během své umělecké kariéry nahrál s různými orchestry komplety děl Gustava Mahlera, Antona Brucknera, Hectora Berlioze, Roberta Schumanna, Albana Berga,
Arnolda Schönberga, Antona Weberna a Johannese Brahmse. Mahlerovský komplet byl oceněn Deutsche Schallplattenpreis, Grand Prix du Disc a Prix Caecilia.

Mezi další ocenění Eliahu Inbala patří například řád Rytíře umění a literatury (Francie, 1990), Goldenes Ehrenzeichen (Vídeň, 2002), Goethe-Plakette a řád Merit of the Federal Republic of Germany (SRN, 2006).

Ve funkci šéfdirigenta České filharmonie Eliahu Inbal půjde například ve stopách českých dirigentských legend Václava Talicha, Rafaela Kubelíka, Karla Ančerla, Václava Neumanna či Jiřího Bělohlávka a také zahraničních umělců Gerda Albrechta či Vladimira Ashkenazyho.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Ben Howard zahraje poprvé v Česku. Ovlivnil ho Bob Dylan i Joni Mitchellová

Anglický písničkář Ben Howard

Minulý týden anglický písničkář Ben Howard potěšil fanoušky krátkým videem, ve kterém po téměř čtyřech letech láká na...

Hlavní hvězdou Colours bude držitel jedenácti Grammy Pharrell Williams

Producent Pharrell Williams odehrál svou tuzemskou premiéru 17.9. 2014 v...

Festival Colours of Ostrava ohlašuje dalších dvacet nových zahraničních jmen. Mezi nimi je největší hvězdou kapela...

RECENZE: Pandu, Anděla a celou show Mirai přijali fanoušci s nadšením

Kapela Mirai hrála 21. března 2018 v brněnském Metro Music Baru.

Není lepšího způsobu, jak dokázat, že Anděl za objev roku doputoval do správných rukou, než hned po vyhlášení odehrát...

Najdete na iDNES.cz