Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šéfdirigentem České filharmonie bude Izraelec

  12:31aktualizováno  12:31
Česká filharmonie oznámila jméno nového šéfdirigenta, který převezme od sezony 2009/2010 taktovku po Zdeňku Mácalovi. Bude jím Izraelec Eliahu Inbal.

Eliahu Inbal | foto: Denon Records

Zdeněk Mácal byl šéfdirigentem České filharmonie pět let (2003−2008), jeho éra je hodnocena jako úspěšná, orchestr podnikl řadu zahraničních turné, koncerty i nahrávky byly kladně reflektovány kritikou. Dirigent i nadále zůstane s orchestrem v pravidelném pracovním kontaktu.

"Hledání šéfdirigenta je intenzivní úvahou o nových uměleckých vizích a současně noční můrou intendanta každého špičkového orchestru kdekoliv na světě," řekl generální ředitel České filharmonie profesor Václav Riedlbauch.

"Při vysokých nárocích orchestru s mnoha výraznými individualitami v jeho středu a na druhé straně dnešním obecném nedostatku vhodných osobností znamená proces hledání šéfdirigenta tisíce nalétaných mil, jednání s managementy, hledání skulin v orchestrálních kalendářích a složité testování prolínání uměleckého cítění a hudebního výrazu potenciálního šéfdirigenta a hudebníků. Celý ten proces neváhám nazvat uměleckou alchymií," dodal Riedelbauch.

Po sezoně 2008/2009, kdy nebude mít Česká filharmonie ve svém čele šéfdirigenta, nastoupí na tento post Eliahu Inbal, izraelský dirigent, který studoval mimo jiné v Jeruzalémě a Paříži.

Inbal byl od 70. let dirigentem, šéfdirigentem či ředitelem orchestrů v Benátkách, Turíně, Berlíně či Frankfurtu. V dubnu 2008 nastupuje do čela Tokyo Metropolitan Orchestra.

Během své umělecké kariéry nahrál s různými orchestry komplety děl Gustava Mahlera, Antona Brucknera, Hectora Berlioze, Roberta Schumanna, Albana Berga,
Arnolda Schönberga, Antona Weberna a Johannese Brahmse. Mahlerovský komplet byl oceněn Deutsche Schallplattenpreis, Grand Prix du Disc a Prix Caecilia.

Mezi další ocenění Eliahu Inbala patří například řád Rytíře umění a literatury (Francie, 1990), Goldenes Ehrenzeichen (Vídeň, 2002), Goethe-Plakette a řád Merit of the Federal Republic of Germany (SRN, 2006).

Ve funkci šéfdirigenta České filharmonie Eliahu Inbal půjde například ve stopách českých dirigentských legend Václava Talicha, Rafaela Kubelíka, Karla Ančerla, Václava Neumanna či Jiřího Bělohlávka a také zahraničních umělců Gerda Albrechta či Vladimira Ashkenazyho.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Rottrová, Ruml, texty snů. O slovo se hlásí kapela Nedivoč

Marie Rottrová na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Herec, bavič a hudebník Jiří Krhut známý například z Kabaretu BO! Jaromíra Nohavici vydal se svou kapelou Nedivoč desku...

RECENZE: Charismatický Pepula. Sukův portrét dost říká, ale i zamlčuje

Josef Suk během koncertu Pražského jara v roce 2007

Novináři, kteří znali houslistu Josefa Suka, vědí, jak byl plachý a uzavřený. Přimět ho k rozhovoru bylo velmi obtížné....

RECENZE: Newyorští Grizzly Bear máchli tlapou a struny čouhaly z pódia

Záběr z prvního pražského koncertu newyorské kapely Grizzly Bear (13. srpna...

Americká alternativní kapela Grizzly Bear dorazila v pondělí poprvé k nám. V pražském Roxy naživo předvedla tu méně...

Najdete na iDNES.cz