Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šéfdirigent se problémů nebojí

  2:03aktualizováno  2:03
Optimisticky a odhodlaně působil nový šéfdirigent České filharmonie Eliahu Inbal, když včera poprvé veřejně představil své plány.

Eliahu Inbal | foto: Denon Records

Dvaasedmdesátiletý izraelský dirigent nastoupí do funkce na tři roky od sezony 2009/2010. Do té doby zůstane místo, uvolněné po odchodu Zdeňka Mácala, neobsazené.

Třebaže Inbalovi předchůdci se s orchestrem nerozcházeli v dobrém, Inbal si problémy nepřipouští. "Byl jsem varován, že narazím. Pochopitelně že ne vždy jde všechno hladce, ale žádné problémy neočekávám a byl bych zklamán, kdyby nastaly," prohlásil a rozhovořil se o svých zkušenostech z Itálie, kde soustavně působí od roku 1963.

"Je to báječná země, ale podstatou tam leckdy není umělecká tvorba, nýbrž boj, třeba mezi odbory a managementy. To vyžaduje silné nervy," zdůraznil.

Během své dlouholeté kariéry Inbal zastával šéfovské posty u orchestrů v Berlíně, Turíně nebo Frankfurtu. V současnosti je hudebním ředitelem benátské opery La Fenice a od letošního roku byl jmenován šéfdirigentem Tokijského metropolitního orchestru.

Obě angažmá však hodlá po roce 2009 ukončit a věnovat se hlavně České filharmonii.

Svůj vztah k Praze si Inbal, který v minulosti hostoval jak u České filharmonie, tak u orchestru FOK, utvářel podle vlastních slov například z děl Franze Kafky nebo fotografií Josefa Sudka.

"Když jsem pak poprvé uviděl židovský hřbitov, přesně to odpovídalo obrazu, který jsem si vytvořil," zdůraznil.

Jako šéf České filharmonie hodlá uchovávat a rozvíjet její typický zvuk. "Orchestrální zvuk vždy vychází z řeči. Když slyším češtinu, dělá na mne dojem zemitosti a hloubky. Třeba francouzština se lehce vznáší, ale zase tam není ta tíha a důraz," vysvětluje. Česky zatím neumí, ale chce se naučit. "Už mám učebnici," ujistil.

V prvních dvou letech má v úmyslu věnovat zvýšenou pozornost Bohuslavu Martinů a také Gustavu Mahlerovi, jehož dvojí výročí připadá na roky 2010 a 2011. S orchestrem by měl natočit vlastní mahlerovský cyklus pro japonskou firmu Octavia.
"Chci se také zabývat moderními autory včetně českých," zdůraznil. V Praze hodlá během každé sezony připravit kolem dvaceti abonentních programů, k tomu počítá s účastí na zájezdech.

Nejbližší Inbalovo vystoupení s Českou filharmonií se uskuteční napřesrok v dubnu. Svůj inaugurační koncert bude dirigovat v září 2009.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

RECENZE: Rottrová, Ruml, texty snů. O slovo se hlásí kapela Nedivoč

Marie Rottrová na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Herec, bavič a hudebník Jiří Krhut známý například z Kabaretu BO! Jaromíra Nohavici vydal se svou kapelou Nedivoč desku...

GLOSA: Létofest vyvrcholil stylově a burácivě s Wanastovkami a Kabátem

Wanastowi Vjecy na Létofestu 2018

Závěr brněnské zastávky putovního Létofestu patřil v sobotu večer živoucím legendám. Svých dvakrát pětasedmdesát minut...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz