Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf Novy odmítá televizní ceny

  9:41aktualizováno  9:41
Televize Nova, nejsilnější z tuzemských stanic, se nechce podílet na nově připravovaných výročních cenách za televizní tvorbu. Chystaná ocenění, jakousi tuzemskou podobu amerických cen Emmy, v listopadu udělí členové České filmové a televizní akademie. "Mohu vás ubezpečit, že my nebudeme nic navrhovat, nic posílat, nikoho nominovat. Je to záležitost úzké skupiny, víme předem, jak to dopadne." prohlásil ředitel Novy Vladimír Železný.

"Ostatně vyhraje Černý korzár," dodal Železný s ironickou narážkou na veřejnoprávní Českou televizi, která tento spíše komerční titul nyní vysílá. Výkonný šéf České filmové a televizní akademie Petr Vachler na to říká, že akademici mohou hlasovat o pořadech Novy i bez jejího svolení. "Jako svobodní občané i podle stanov akademie máme právo hodnotit, vybrat a pochválit kohokoli - i proti jeho vůli. Koneckonců jednou z kategorií televizních cen bude divácky nejúspěšnější pořad podle peoplemetrového měření," podotkl.

Podle Železného už existuje soutěží dost, přičemž Nova prý dává přednost těm, které vyjadřují vůli diváků, ať už jde o anketu oblíbených osobností napříč všemi televizemi TýTý nebo o ceny Anno, zaměřené výhradně na tváře spojené s Novou. "Kdežto nová soutěž vyjadřuje jen úzký pohled akademiků," říká Železný. Sám přitom před lety zasedal v prezidiu akademie a dodnes je jejím řadovým členem. Bude tedy hlasovat aspoň osobně? "Nevím, asi nikoli. To by musela vzniknout nová, samostatná, čistě televizní akademie. V té současné je televize chudinkou, která slouží jen jako přídavek k pánům filmařům," tvrdí šéf Novy.

Vachler ovšem namítá, že tuzemský model vznikl přesně podle britského, a pokud s ním Železný nesouhlasí, mohl využít práva každého člena akademie navrhovat změny stanov či nové členy: "Neodpověděl ani na několik výzev, aby se Nova spolupodílela na vzniku pravidel televizních cen. Proto možná neví, že ne o všech kategoriích budou rozhodovat akademikové - pro zpravodajství a další obory, kde akademikům nepřísluší určovat vítěze, vzniknou poroty složené z odborníků, které akademie pouze zaštítí."

Televizní obdobu slavnosti filmových Českých lvů odvysílá dosud neurčenou listopadovou sobotu Česká televize; spolu s ní se na přípravě soutěže a formulování pravidel podílejí Prima, TV 3, HBO a Hallmark. "Nesouhlasí-li Nova jako jediná, je mi to líto, mohu jen věřit, že tak chytrý člověk jako pan Železný změní názor," doufá Vachler. Šéf Novy však na svém "Ne" rezolutně trvá.

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

Zemřel Drahoslav Makovička, scenárista Anděla s ďáblem v těle

Scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička (na snímku ze 4. července 2011)

Ve věku 90 let zemřel scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička, autor scénářů ke komedii Anděl s ďáblem v těle nebo...

TELEVIZIONÁŘ: K čemu pravda? Důležitější je lživé a zrůdné Doznání

Z filmu Doznání (1970)

Některé zrůdnosti by si měl člověk čas od času připomenout, byť zvedají žaludek i adrenalin. Třeba slova vyšetřovatele,...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz