Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf Akademie populární hudby skončil

  20:04aktualizováno  20:04
Předseda Rady Akademie populární hudby Michal Horáček, který prosadil současnou podobu Cen Akademie a jenž vtiskl celé anketě modernější styl, v pondělí rezignoval na svoji funkci. Zároveň s ním odstoupil producent Filip Sirotek, jenž měl na starosti slavnostní ceremoniál, při kterém byly 17. března předány ceny zpěvákovi roku Danu Bártovi, zpěvačce Lence Dusilové či skupině Monkey Business.

Sirotek měl na starosti slavnostní ceremoniál, při kterém byly 17. března předány ceny zpěvákovi roku Danu Bártovi, zpěvačce Lence Dusilové či skupině Monkey Business.

Michal Horáček řekl, že nebyl ve složitém prostředí plném různých vlivů a zájmů schopen prosadit svou koncepci, a proto se rozhodl čestně odejít. Reagoval na kritiku, která se snesla na adresu letošního ceremoniálu. Padalo hodně kritických slov na adresu moderátora, technických chyb nebo dramaturgie večera a dalších věcí.

Horáček kritiku prostě neunesl - tak lze shrnout názory několika členů rady akademie, kteří ovšem zároveň doufají, že předsedova reakce byla unáhlená. "Skutečně odcházím. Nejsem ublížený, ale nevím, pro koho jsem ty ceny dělal," řekl Horáček, který se předsednictví akademie ujal v roce 1998. Podle něho se u nás těžko vytváří prostředí, ve kterém by existovaly aspoň nějaké styčné body mezi lidmi protichůdných zájmů, ať už jde o vydavatele, hudební publicisty nebo prodejce desek. Všichni jsou příliš zakopaní ve svých pozicích.

Na druhou stranu Horáček řekl, že by se jako textař rád ucházel o některou z příštích cen, avšak tím by se jako předseda akademie mohl dostat do nepříjemné situace. "Teď vydáváme s Petrem Hapkou desku. Kdyby se o ni příští rok hlasovalo, a já bych třeba vyhrál, lidi by říkali: akademie dala cenu šéfovi," řekl Horáček, který byl kolegy v radě kritizován i za to, že jeho a Hapkova píseň Individualita se stala znělkou ceremoniálu.

Producent akademie Filip Sirotek po své rezignaci prohlásil, že kritika vůči letošním cenám je příliš tvrdá a nekonstruktivní, aniž by kdokoli z rady zmínil věci, které se podařily. Sirotek by rád dělal produkci dál, pokud si rada akademie ujasní, co od cen očekává. "Dělal jsem ceremoniál pro široké publikum," řekl Sirotek. Vyloučil, že by hlavní příčinou jeho odchodu byla technická, podle všeho softwarová chyba hlasovacího zařízení, ke které došlo při hlasování o cenu pro skupinu roku.

Nad příštími Cenami Akademie náhle visí velký otazník. Kdo bude novým předsedou? "Nikoho doporučovat nebudu," říká Horáček, který zastával koncepci sváru mezi komercí a vizionáři. Je také možné, že výroční ceny se vrátí do náruče gramofonových firem, odkud je bývalý předseda vyvedl.

O Cenách Akademie, dříve známých jako Gramy, rozhoduje sbor lidí z branže, v němž jsou zastoupeny různé profese včetně rozhlasových dramaturgů, umělců, novinářů nebo prodejců desek. Letos jich hlasovalo 161. Chod a koncepci akademie má na starosti devatenáctičlenná rada, ve které mají většinu zástupci gramofonových firem a v níž kromě producenta zasedají i někteří hudební publicisté.

Z ON-LINE ROZHOVORU S FILIPEM SIROTKEM
OTÁZKA
: Budete produkovat i další ročník Gramy? Už máte v hlavě připravené nějaké výrazné změny?
ODPOVĚĎ: Doufám, že budu připravovat další ročník a o žádných závratných změnách jsem zatím neuvažoval. Jediné, o čem jsme s bratry Cabanovými zatím hovořili je, že bychom rádi Ceny akademie uspořádali ve větším prostoru. A mým drobným snem je, aby tento prostor byl tak velký, aby Ceny akademie mohli navštívit normální lidé a ne jen pozvaní hosté.

OTÁZKA: Nechystáte žádné změny, podle mě je to špatně. Nepřijde vám název Ceny APH poněkud krkolomný? Když vám zatrhli název Gramy, proč jste to nepřejmenovali na České anděly nebo Zlaté anděly? Sorry, ale pojmenování Ceny APH vypovídá o produkční společnosti, že není schopná ani vymyslet pořádný název.
ODPOVĚĎ: Název cen nevymýšlí ani nezadává produkční společnost, ale majitel licence či rada akademie. Musím říci, že jsme spolu s Michalem Horáčkem a Michalem Cabanem podali návrh na změnu názvu a doufáme, že ho rada akademie schválí.

OTÁZKA: Hlasování akademiků je zřejmě anonymní. Neuvažujete o změně? Ať každý ví, jak který akademik hlasuje.
ODPOVĚĎ: Osobně bych o žádné změně neuvažoval. Myslím si, že není důležité vědět, kdo jak hlasoval, ale že je důležité správné složení akademie. Ale tato otázka spíše patří radě akademie či jejímu předsedovi Michalu Horáčkovi, kteří stanovy vytvářejí.

OTÁZKA: Co takhle uspořádat příští Gramy v Kongresovém centru nebo Paegas Areně? Zajímalo by mě, proč to pořádáte ve Veletržním paláci, kde je ta výhoda (je to levné)?
ODPOVĚĎ: To, že byly ceny již po třetí ve Veletržním paláci, je dáno tím, že jsme zatím nenalezli vhodnější prostor. Každopádně to není proto, že by Veletržní palác byl levný, ale tím, že je do jisté míry dispozičně nejvhodnější (je to vlastně typ filmového ateliéru, ve kterém se dá stavět a přitom se nachází v naprostém centru města). Kongresové centrum jsme navštívili s bratry Cabanovými a získali jsme jakýsi pocit neosobnosti prostředí. Naproti tomu v Paegas areně v období Cen akademie probíhá play off a chápu, že hokej v této budově má přednost.

Vlevo produkční Filip Sirotek, vpravo bývalý předseda Rady Akademie populární hudby Michal Horáček 16. února 2001 při vyhlašování nominací na hudební ceny.

Vlevo produkční Filip Sirotek, vpravo bývalý předseda Rady Akademie populární hudby Michal Horáček 16. února 2001 při vyhlašování nominací na hudební ceny.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Favorit Andělů Charlie Straight: Když vyhrajeme, možná se svlékneme

Charlie Straight

Černým koněm letošních Andělů se překvapivě stala třinecká kapela Charlie Straight, která loni debutovala deskou She's...

Nejúspěšnějšími v Andělích byli Charlie Straight. Získali tři ceny

Anděl 2010 - Charlie Straight

Vyhlášení hudebních cen Anděl zahájila moderátorka Tereza Pergnerová výzvou k minutě ticha za polské oběti leteckého...

Změna pravidel hudebních Andělů přinesla klid, ale i další protest

Soška hudebních Andělů - Anděl 2008

Změna pravidel, ke které pořadatele hudebních cen Anděl, přiměla znepokojená reakce hudebníků a akademiků, uklidnila...

Najdete na iDNES.cz