Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dřív než do kin může jít filmová pohádka Sedmero krkavců k soudu

  10:10aktualizováno  10:10
Pohádka Alice Nellis Sedmero krkavců slibuje velkou podívanou, ovšem už před premiérou, jež bude 4. června, ji provázejí spory. Producent Tomáš Krejčí žádá soud o předběžné opatření, jímž by zablokoval část tržeb z promítání filmu, u jehož zrodu stál. Producentka jeho nárok odmítá.

Martha Issová ve filmu Sedmero krkavců | foto: Bohemia MP

Projekt původně vyvíjel Tomáš Krejčí. „Tehdy u nás pracovala Ester Honysová; když se rozhodla založit vlastní firmu, Sedmero krkavců jsem jí předal a uzavřeli jsme předloni koprodukční smlouvu, podle níž nám náleží 1,5 milionu korun, šedesát procent z výnosů a uvedení v titulcích,“ líčí Krejčí svou verzi.

Fotogalerie

Tvrdí, že nedostal nic, že na firmu Honys Motion podal žalobu, a nyní žádá soud o předběžné opatření, jež by nárokovanou částku zablokovalo z prodeje vstupenek. „Žádost jsem u právníka už podepsal,“ prohlašuje.

Podle Honysové byla koprodukční smlouva ukončena, Krejčí oponuje: „Jenže ve smlouvě stálo, že kdyby byla zrušena, musí Honys Motion převést na nás zpět veškerý zisk i práva. Místo toho převádějí distribuční práva na svou kyperskou firmu,“ tvrdí Krejčí.

Situaci komplikuje fakt, že Krejčí, který se hlásí o práva věřitele, je zároveň dlužníkem kvůli jinému svému projektu, stále nedokončené fantasy za dvě stě milionů korun Poslední z Aporveru. Ten na základě podnětu státního fondu kinematografie šetří policie.

O filmu

Česko-slovenský film Sedmero krkavců natočila režisérka Alice Nellis podle vlastního scénáře na motivy předlohy Boženy Němcové. Hlavní postavy hrají Martha Issová, Sabina Remundová, Lukáš Příkazký, Václav Neužil ml., Zuzana Bydžovská či Csongor Kassai. Točilo se od Terchové po Zvíkov, slovenská premiéra bude 28. května, o týden dříve než v Česku.

„S Krejčím jsem musela vzhledem ke kritické situaci s filmem Poslední z Aporveru ukončit spolupráci. Dobrovolně a vlastním rozhodnutím na mne převedl hned zpočátku veškerá práva Sedmera krkavců, zároveň i odpovědnost a závazky. S jeho účastí bych pro film nezískala podporu. Bylo to těžké osobní rozhodnutí, s Alicí Nellis jsem se seznámila díky němu, za což mu jsem vděčná, nicméně můj hlavní úkol byl pohádku dokončit,“ líčí Honysová.

„Krejčí už k ní nemá žádná práva, je to mylná informace, již rozšiřuje stejně jako svá tvrzení o soudních krocích,“ říká Honysová. Dodává, že změna distributora na společnost, která má podle internetového výpisu jediného akcionáře se sídlem v Kyperské republice, vzešla z „čistě výrobních důvodů“ při posunu data premiéry. „Tomáš Krejčí má na Sedmeru určitě velkou zásluhu, projekt dal do pohybu. Ale kvůli Aporveru bylo jasné, že s jeho jménem nedostaneme ani český, ani evropský grant, ani podporu slovenské strany,“ líčí Alice Nellis.

„Tak jsem ho poprosila, aby od projektu, jejž sám převedl na Honys Motion, odstoupil, neboť jinak by nevznikl. Je mi líto, že se s Honys Motion nedokázal dohodnout, na druhou stranu to byl on sám, kdo si je vybral a nás tak trochu postavil do autu,“ říká režisérka, kterou smlouvy s Krejčím nevážou.

Ve smutné tahanici se jediná dobrá zpráva týká diváků: případné předběžné opatření nechce zastavit promítání. „Nemáme zájem filmu škodit, je jeden z nejlepších, jež se nám povedlo udělat,“ míní Krejčí. Ale komu se vlastně povedl?
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

VIDEO: Do říše kouzel druhých Fantastických zvířat míří mladý Brumbál

Eddie Redmayne ve filmu Fantastická zvířata a kde je najít

Pod názvem Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny přijde 15. listopadu do našich kin pokračování příběhu, který se...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Deneuveová nakonec na Febiofest nepřijede. Cenu převezme Aznavour

Catherine Deneuveová (Cannes, 23. května 2017)

Francouzská herečka Catherine Deneuveová na poslední chvíli zrušila svou účast na Febiofestu. Během čtvrtečního...

Najdete na iDNES.cz