Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sedm v podání Society Rigaty

  22:42aktualizováno  22:42
Ostrava, Košice - Slovensko-českému souboru Societa Rigata vychází v těchto dnech nový kompaktní disk s nahrávkou skladeb slovenských skladatelů. Nahrávka se jmenuje Seven Through Five a přináší díla sedmi slovenských autorů, kterým pětičlenný soubor Societa Rigata, "společenství notové linky", zahrál díla většinou v premiéře.
V dechovém ansámblu hrají mladí, hlavně slovenští interpreti, s nimiž spolupracuje absolventka Janáčkovy konzervatoře v Ostravě a Vysoké školy múzických umění, flétnistka Monika Popelářová-Štreitová.

"Setkali jsme se na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Nejdůležitější pro nás byla radost ze společného muzicírování," vzpomenula začátky souboru flétnistka, kterou v původní sestavě ansámblu Societa Rigata doplňovali hráči na hoboj, fagot, klarinet a klavír.

Jako školský soubor hrávali hudebníci nejprve nejčastěji opusy skladatele Roberta Gašparíka, po deseti letech existence se ale vyprofilovali v jeden z nejlepších slovenských komorních souborů, který vystupuje na prestižních festivalech nové hudby. Ansámbl tak hrál nejen doma i v zahraničí, ale představil se i na mnoha festivalech, například Mélos-Étos, Nové slovenské hudbě a dalších.

"Všichni hráči vystupují sólově a každý máme ještě svoje další hudební aktivity," dodala ostravská flétnistka. Na současné nahrávce spolupracovala se Zuzanou Grékovou (hoboj, flétna), Ronaldem Šebestou (klarinet, zpěv, flétna), Adrianou Vessovou (fagot, velký buben), Márii Heinzovou (klavír) a Mariánem Lejavou (dirigování, malý buben, klavír).

"Nahrávka vznikla jako výběr ze třiceti premiérově uvedených a nově nastudovaných skladeb. Určující pro ni byla mimo jiné i konfrontace slovenských skladatelů dvou generací, učitele a žáka," dodala Monika Štreitová-Popelářová. Na kompaktním disku se tak setkávají například díla skladatele Ivana Paríka a jeho žáka Juraje Vajo a podobně.

Nahrávku však vymezuje především zajímavá ukázka dvou rozdílných hudebních tendencí v soubobé tvorbě, a to nejen u slovenských skladatelů. "Hudba kompaktního disku sama konfrontuje díla se sonoristickými a strukturálními tendencemi," prozrazuje a vysvětluje základní ideu zajímavého projektu Štreitová-Popelářová. Hudebnice se totiž domnívá, že avantgardní hudební postupy se vrací v různých pozdějších "vlnách" a že hudba devedesátých let má tak v sobě atributy z hudby let šedesesátých a sedmdesátých.

Vedle vzpomínaného Ivana Paríka a jeho žáka Juraje Vajo, nahrávka přináší v premiéře díla Mariana Lejavy, Ľubicy Čekovské, Vladimíra Bokese, Petry Bachraté a Iris Szeghy. Marián Lejava se objevuje na kompaktním disku dokonce dvakrát, když jako "bonus track" soubor hraje titulní dílo 7 through 5.

"O nahrávku, natáčenou v Košicích, projevily zájem americká rádia, rýsují se do budoucna také vystoupení v Japonsku," prozradila Monika Štreitová-Popelářová o hudebně a interpretačně inspirujícím kompaktním disku nové hudby.
Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Najdete na iDNES.cz