Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sedm v podání Society Rigaty

  22:42aktualizováno  22:42
Ostrava, Košice - Slovensko-českému souboru Societa Rigata vychází v těchto dnech nový kompaktní disk s nahrávkou skladeb slovenských skladatelů. Nahrávka se jmenuje Seven Through Five a přináší díla sedmi slovenských autorů, kterým pětičlenný soubor Societa Rigata, "společenství notové linky", zahrál díla většinou v premiéře.
V dechovém ansámblu hrají mladí, hlavně slovenští interpreti, s nimiž spolupracuje absolventka Janáčkovy konzervatoře v Ostravě a Vysoké školy múzických umění, flétnistka Monika Popelářová-Štreitová.

"Setkali jsme se na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Nejdůležitější pro nás byla radost ze společného muzicírování," vzpomenula začátky souboru flétnistka, kterou v původní sestavě ansámblu Societa Rigata doplňovali hráči na hoboj, fagot, klarinet a klavír.

Jako školský soubor hrávali hudebníci nejprve nejčastěji opusy skladatele Roberta Gašparíka, po deseti letech existence se ale vyprofilovali v jeden z nejlepších slovenských komorních souborů, který vystupuje na prestižních festivalech nové hudby. Ansámbl tak hrál nejen doma i v zahraničí, ale představil se i na mnoha festivalech, například Mélos-Étos, Nové slovenské hudbě a dalších.

"Všichni hráči vystupují sólově a každý máme ještě svoje další hudební aktivity," dodala ostravská flétnistka. Na současné nahrávce spolupracovala se Zuzanou Grékovou (hoboj, flétna), Ronaldem Šebestou (klarinet, zpěv, flétna), Adrianou Vessovou (fagot, velký buben), Márii Heinzovou (klavír) a Mariánem Lejavou (dirigování, malý buben, klavír).

"Nahrávka vznikla jako výběr ze třiceti premiérově uvedených a nově nastudovaných skladeb. Určující pro ni byla mimo jiné i konfrontace slovenských skladatelů dvou generací, učitele a žáka," dodala Monika Štreitová-Popelářová. Na kompaktním disku se tak setkávají například díla skladatele Ivana Paríka a jeho žáka Juraje Vajo a podobně.

Nahrávku však vymezuje především zajímavá ukázka dvou rozdílných hudebních tendencí v soubobé tvorbě, a to nejen u slovenských skladatelů. "Hudba kompaktního disku sama konfrontuje díla se sonoristickými a strukturálními tendencemi," prozrazuje a vysvětluje základní ideu zajímavého projektu Štreitová-Popelářová. Hudebnice se totiž domnívá, že avantgardní hudební postupy se vrací v různých pozdějších "vlnách" a že hudba devedesátých let má tak v sobě atributy z hudby let šedesesátých a sedmdesátých.

Vedle vzpomínaného Ivana Paríka a jeho žáka Juraje Vajo, nahrávka přináší v premiéře díla Mariana Lejavy, Ľubicy Čekovské, Vladimíra Bokese, Petry Bachraté a Iris Szeghy. Marián Lejava se objevuje na kompaktním disku dokonce dvakrát, když jako "bonus track" soubor hraje titulní dílo 7 through 5.

"O nahrávku, natáčenou v Košicích, projevily zájem americká rádia, rýsují se do budoucna také vystoupení v Japonsku," prozradila Monika Štreitová-Popelářová o hudebně a interpretačně inspirujícím kompaktním disku nové hudby.
Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Grafton Recruitment Praha
SVÁŘEČ TIG, 40 000 Kč/měs.

Grafton Recruitment Praha
Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz