Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šedesátimilionový Kupka je naposledy k vidění. V ostravské galerii

  9:32aktualizováno  9:32
Ještě předtím, než bude 18. dubna dán do aukce, mají zájemci poslední příležitost vidět jeden z nejvýznamnějších obrazů českého zakladatele abstraktní malby Františka Kupky s názvem Tvar modré. Vystavuje ho Galerie výtvarného umění v Ostravě.

Tvar modré Františka Kupky je vystaven v ostravské Galerii výtvarného umění. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Kupkovo dílo je vystaveno od úterka a návštěvníci si je mohou prohlížet až do 8. dubna. Aukce díla se uskuteční 18. dubna v Kaiserštejnském paláci v Praze. Vyvolávací cena obrazu je pětačtyřicet milionů korun, odhadovaná cena však vyletěla ještě o dvacet milionů výše.

Skutečná hodnota díla z roku 1913 je ale podle Vladimíra Lekeše ze společnosti, která obraz pro majitele prodává, mnohem vyšší. "Pokud bychom měli povolení pro vývoz obrazu do ciziny, odhaduji cenu na mezinárodním trhu až desetinásobně vyšší," řekl Lekeš s tím, že ale i na české poměry je cena vysoká. "Vždyť jen vyvolávací cena je téměř dvojnásobná, než je současný aukční rekord u jiného Kupkova obrazu," vysvětlil.

Fotogalerie

V Ostravě je slavné dílo, kterému se také říká Modř, k vidění v oddělené místnosti. Společně s ním tam je i busta Kupkovy manželky. Tu vytvořil sám malíř a jde o jeho jediné sochařské dílo. "Jsme moc rádi, že můžeme tento obraz prezentovat návštěvníkům. Můžeme to brát jako takové rozloučení s ním. Věřím ale, že i nový majitel jej bude k výstavám zapůjčovat," dodal ředitel ostravské galerie Jiří Jůza.

Obraz v masivním rámu a pod neprůstřelným sklem je zatím součástí sbírky továrníka Jindřicha Waldese, která se začala rozprodávat. Waldes koupil Tvar modré přímo od Kupky. V roce 1939 byl konfiskován nacisty a deponován v Zemské a následně Národní galerii v Praze.

V devadesátých letech bylo dílo restituováno dědici Jindřicha Waldese. Tvar modré patřil k nejlepším dílům Waldesovy sbírky a podle potomků byl umístěn nejprve v obývacím pokoji a posléze v pokoji dcery Andulky ve vile Waldesových v Praze.

Obraz byl v minulosti vystavován ve Francii, Rakousku, Nizozemí, Srbsku, Švédsku, Itálii, Japonsku, USA i Německu. Celkem byl vystaven pětadvacetkrát.

Kupka, který zemřel v roce 1957, je považován za jednoho ze zakladatelů moderního abstraktního malířství. Studoval výtvarné umění v Praze i Vídni, kde získal stipendium pro pobyt v Paříži. Ve Francii strávil většinu svého života. Zajímal se o duchovní nauky, spiritismus a mysticismus.

V letech 1911–1914 procházel zásadním vývojem. Maloval nejvýznamnější obrazy nejen z hlediska vývoje moderního umění. Zápas o nové umění byl v jeho podání bojem o nového člověka a svět. Právě z tohoto období prochází Tvar modré.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

OBRAZEM: Začal Týden umění. Láká na Warhola, Zrzavého i paneláky

Jan Zrzavý, Benátky I, 1928

Už i Praha má svůj Týden umění. Jeho první ročník začal v pondělí a návštěvníkům otevírá přes třicet galerií včetně...

Od Havla po Ledeckou. Fotograf Herbert Slavík představí své Tváře Česka

1990. Dřív Václava Havla všude hlídali estébáci, cestovat nesměl, natož na...

K událostem připomínajícím sté výročí vzniku Československa se v červenci přidá také výstava fotografií Herberta...

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

Najdete na iDNES.cz