Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šedesátimilionový Kupka je naposledy k vidění. V ostravské galerii

  9:32aktualizováno  9:32
Ještě předtím, než bude 18. dubna dán do aukce, mají zájemci poslední příležitost vidět jeden z nejvýznamnějších obrazů českého zakladatele abstraktní malby Františka Kupky s názvem Tvar modré. Vystavuje ho Galerie výtvarného umění v Ostravě.

Tvar modré Františka Kupky je vystaven v ostravské Galerii výtvarného umění. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Kupkovo dílo je vystaveno od úterka a návštěvníci si je mohou prohlížet až do 8. dubna. Aukce díla se uskuteční 18. dubna v Kaiserštejnském paláci v Praze. Vyvolávací cena obrazu je pětačtyřicet milionů korun, odhadovaná cena však vyletěla ještě o dvacet milionů výše.

Skutečná hodnota díla z roku 1913 je ale podle Vladimíra Lekeše ze společnosti, která obraz pro majitele prodává, mnohem vyšší. "Pokud bychom měli povolení pro vývoz obrazu do ciziny, odhaduji cenu na mezinárodním trhu až desetinásobně vyšší," řekl Lekeš s tím, že ale i na české poměry je cena vysoká. "Vždyť jen vyvolávací cena je téměř dvojnásobná, než je současný aukční rekord u jiného Kupkova obrazu," vysvětlil.

Fotogalerie

V Ostravě je slavné dílo, kterému se také říká Modř, k vidění v oddělené místnosti. Společně s ním tam je i busta Kupkovy manželky. Tu vytvořil sám malíř a jde o jeho jediné sochařské dílo. "Jsme moc rádi, že můžeme tento obraz prezentovat návštěvníkům. Můžeme to brát jako takové rozloučení s ním. Věřím ale, že i nový majitel jej bude k výstavám zapůjčovat," dodal ředitel ostravské galerie Jiří Jůza.

Obraz v masivním rámu a pod neprůstřelným sklem je zatím součástí sbírky továrníka Jindřicha Waldese, která se začala rozprodávat. Waldes koupil Tvar modré přímo od Kupky. V roce 1939 byl konfiskován nacisty a deponován v Zemské a následně Národní galerii v Praze.

V devadesátých letech bylo dílo restituováno dědici Jindřicha Waldese. Tvar modré patřil k nejlepším dílům Waldesovy sbírky a podle potomků byl umístěn nejprve v obývacím pokoji a posléze v pokoji dcery Andulky ve vile Waldesových v Praze.

Obraz byl v minulosti vystavován ve Francii, Rakousku, Nizozemí, Srbsku, Švédsku, Itálii, Japonsku, USA i Německu. Celkem byl vystaven pětadvacetkrát.

Kupka, který zemřel v roce 1957, je považován za jednoho ze zakladatelů moderního abstraktního malířství. Studoval výtvarné umění v Praze i Vídni, kde získal stipendium pro pobyt v Paříži. Ve Francii strávil většinu svého života. Zajímal se o duchovní nauky, spiritismus a mysticismus.

V letech 1911–1914 procházel zásadním vývojem. Maloval nejvýznamnější obrazy nejen z hlediska vývoje moderního umění. Zápas o nové umění byl v jeho podání bojem o nového člověka a svět. Právě z tohoto období prochází Tvar modré.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

OBRAZEM: Panelová sídliště se představují jako umění i zrůdnost režimu

Snímek sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Na sídlištích žije podstatná část české populace, téměř tři miliony lidí. Osudy jednotlivých obydlí na 73 místech v...

OBRAZEM: Praha nepostavená. U Národního divadla mohla stát výšková budova

Osa Pařížské (dříve Mikulášské) třídy a Čechova mostu dnes končí letenským...

Obří socha Libuše na Vyšehradě, výšková budova parlamentu v sousedství Národního divadla či silniční nájezd na úpatí...

Najdete na iDNES.cz